9 اردیبهشت, 1395

انعقاد قراردادهای نفتی با دانشگاهها در راستای اقتصاد مقاومتی

مدیرپژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران گفت: بنا داریم در استای تحقق اقتصاد مقاومتی قرارداهایی را با دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان منعقد کنیم.

ابراهیم طالقانی، در حاشیه ششمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۱۱ طرح در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به وزارت نفت واگذار شده است، گفت:  یکی از این طرح ها، موضوع ازدیاد برداشت مخازن نفتی است که به دانشگاهها واگذار کرده ایم و در اجرای این امر از حوزه و دانشگاه کمک خواهیم گرفت.

وی افزود: در  واقع دانشگاهها در این پروژه مشاور فناوری هستند.

طالقانی با بیان اینکه فناوری و توسعه آن به دو بخش تقسیم می شود، اظهار داشت: ارتباط، مهارت و افزایش توانایی و همچنین کسب دانش و داشتن تکنولوژی از بخش های فناوری و توسعه فناوری به شمار می روند.

وی با بیان اینکه این جشنواره در راستای توسعه فناوری با محوریت دانش هر ساله برگزار می شود، گفت: اکنون ما در حوزه عملیاتی مشکلاتی داریم که می توانیم با دانش چرایی آن را مشخص کنیم.

به گفته طالقانی، در واقع شرکت های دانش بنیان می توانند در راستای رفع یک سری مشکلات گام بردارند و در صنعت نفت هم نقش ظهور و بروز نوآوری را ایفا کنند.

وی با بیان اینکه دانش بدون محل به کار گیری بی اهمیت است، گفت: باید دانش را طوری جهت گیری کنیم که در نهایت به ثروت تبدیل شود؛ در واقع علمی را به کار بگیری که ثروت زایی داشته باشد.

طالقانی با بیان اینکه وظیفه ما در مدیریت پژوهش و فناوری آن است که ساز و کاری را برای تبدیل علم به ثروت طراحی کنیم، گفت: البته در طول سال های گذشته اقدامات آن انجام شده و امیدواریم که در سال اقدام و عمل، جنبه های عملی آن نیز پدیدار شود.

وی عنوان کرد: در همین پارس جنوبی مسائلی زیادی در ارتباط با خوردگی مربوط به سکوها وجود دارد و ما در دانشکده های شیمی راجع به این ها مطالعه کرده ایم و در اینجا نیازمند چگونگی استفاده از علم هستیم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اقدامات معاونت پژوهشی وزارت نفت تاکید کرد: یکی از مجموعه اقدامات ما در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، قرارداد های میدان محور با دانشگاهها، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان است.

وی افزود: دانشگاه خلیج فارس و پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان می توانند در خوداتکایی ملی و خودباوری، فناوری را برای ما بوجود آورند.

وی عنوان کرد: ما در شرکت نفت از پروژه هایی که بتوانند در عرصه صنعتی مورد استفاده قرار گیرند در راستای تجاری سازی آنها حمایت هایی خواهیم داشت تا مسیر ورود محصولات به بازار تکمیل شود.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.