12 آبان, 1394
روایت یوسفیان ملا از تببین سیاستهایی که رهبری برای اقتصاد ابلاغ کردند

از عملکرد دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی رضایت نداریم

روایت یوسفیان ملا از چگونگی اجرای اقتصاد مقاومتی در دولت؛ نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با “دفاع اقتصادی” میگوید: اگرچه از روند اجرای ۲۴ گانه مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی از دولت گلایه داریم اما شواهدی هست که نشان میدهد عملیاتی کردن این فرامین به زودی وارد فاز جدیدی میشود.

وی ادامه میدهد: واقعیت این است که در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی کم کاری وجود دارد. به نظر من اگر تقسیم کار بشود، گام بزرگی در اجرای این سیاست ها برداشته شده است.


ارزیابی حضرتعالی از روند اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور چگونه است؟ یعنی اگر بخواهیم به دولت در اجرا و تحقق این سیاست ها نمره دهیم، شما چه نمره ای به دولت می دهید؟

ببنید در حال حاضر اقداماتی توسط دولت در حال انجام است. ممکن است با انجام برخی از این اقدامات، اقتصاد مقاومتی نیز محقق شود یعنی کارهایی که انجام می شود ممکن است اقتصاد مقاومتی نیز در آن گنجانده شده باشد ولی اینکه اقتصاد مقاومتی موردنظر مقام معظم رهبری که فرمودند باید دراین کشور اقتصاد مقاومتی پا بگیرد، در ان بخش اتفاقی به آن صورت هنوز نیفتاده است. یعنی آن اقداماتی که مورد انتظار است هنوز صورت نگرفته است. یعنی به طور مثالی تولید که در حال حاضر در کشور انجام می شود، در چارچوب اقتصاد مقاومتی باید در جهت حفظ استقلال اقتصادی کشور باشد و یا در جهت کاهش وابستگی ما به واردات و دیگر کشورها باشد. در صورتی که چنین اتفاقی هنوز در کشور نیفتاده است. براین اساس هنوز با آن اقتصاد مقاومتی که مورد نظر رهبری است فاصله زیاد داریم و هنوز آن انسجام کافی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در دولت وجود ندارد.

با توجه به عدم تحرک موثر و قابل قبول دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی حضرتعالی علت این موضوع را در چه می بینید؟ علی رغم اینکه مسئولان دولتی بارها بر این موضوع تاکید دارند که باید در مسیر اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

علت این موضوع چند مورد است. مهم ترین علت فقدان یک متولی است که به صورت منسجم مسائل را پیش ببرد. البته می گویند که هر ضمیری مخاطب خود را پیدا خواهد کرد. شما وقتی می گویید او یا آن، بالاخره مشخص خواهد شد که منظور چه کسی است. ولی هر چه زودتر مخاطب پیدا شود یقینا مشکلات زودتر برطرف خواهد شد. ما اولا باید تعریف جامع و مانعی را در اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. خیلی از افراد هنوز متوجه نشدند حتی که منظور از اقتصاد مقاومتی چیست و چه چیزی را اقتصاد مقاومتی می گویند. این تعریف جامع و مانع باید حتما از طرف مسئولین امر اتفاق بیفتد و یک تعریف مشخص در این خصوص ارائه شود.

ثانیا مسئله بسیار مهم تقسیم کار است. یعنی اقتصاد مقاومتی چیزی نیست که در یک قوه یا یک وزارتخانه شکل بگیرد. اقتصاد مقاومتی از جمله موضوعاتی است که نهادهای مختلف را شامل می شود و در ده ها جا شکل میگیرد و این نهادها همگی در این امر دخیل هستند. مدیران و مسئولان وزارتخانه ها بایستی وارد کار شوند تا چارچوب اقتصاد مقاومتی پایه ریزی شود و فنداسیون آن، خود را نشان دهد. در نتیجه اگر بخواهم در یک جمله عرض کنم باید بگویم که به طور کلی ابتدا باید در خصوص تعریف اقتصاد مقاومتی تعریف جامع و کاملی توسط مسئولین ارائه شود و سپس برای اجرای آن تقسیم کار گردد.

به طور مثال وزارت کشاورزی در امر کشاورزی که بخشی از پایه های اقتصاد مقاومتی است، چه باید بکند و چه وظیفه ای دارد. مثلا آیا ما می توانیم در بخش تولید برنج اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. آیا ما باید در بخش برنج اقتصاد مقاومتی داشته باشیم؟! اگر قرار است داشته باشیم چگونه این امر اتفاق می افتد. این گام اول است باید اتفاق بیفتد در صحنه اجرا، تقسیم کار است. مثلا در بخش فرش. وزارت صنعت، معدن و تجارت چه اقداماتی را باید در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی انجام دهد. به طور کلی وزارت اقتصاد و دارایی چه کاری باید کند؟ وزارت راه و شهرسازی چه اقداماتی را باید انجام دهد. وظایف دستگاه مشخص شود. تقسیم کار شود. هدف گذاری شود و زمان بندی شود.

به نظر می رسد این مستلزم آن است که در قدم ابتدایی عزمی در دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود داشته باشد،

بله این شرط لازم کار است.

با توجه به مطالب شما و آنچه که در عمل مشاهده شده به نظر می رسد چنین عزمی در دولت وجود ندارد. به بیان دیگر عملکرد مسئولان دولتی به گونه ای بوده که چندان اعتقادی به اقتصاد مقاومتی وجود ندارد.

بله متاسفانه تاکنون اقدام خاصی از دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی مشاهده نشده است. البته مسئولان اعتقاد به اقتصاد مقاومتی دارند. مگر می توان گفت که اعتقاد ندارند.

اگر اعتقادی دارند پس چرا در صحنه عمل اتفاقی نیفتاده است؟ با وجود اینکه مدت زمان قابل توجهی از ابلاغ این سیاست ها می گذرد و رهبری هم در اظهارات اخیر خود اشاره کردند که از روند اجرای اقتصاد مقاومتی خرسند نیستند، حالا چه باید کرد؟

به نظر من، همه ارکان دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارند ولی اگر هنوز اقدام خاصی در این خصوص شاهد نبودیم به علت آن است که راه کار درستی تاکنون در پیش گرفته نشده و ممکن است کم کاری شده باشد.

اگر عزمی بود بعد از دو سال هنوز یک برنامه عملیاتی مشخصی از دولت باید دیده می شد که متاسفانه دیده نشده است؟

واقعیت این است که در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی کم کاری وجود دارد. به نظر من اگر تقسیم کار بشود، گام بزرگی در اجرای این سیاست ها برداشته شده است.

همان طور که حضرتعالی هم مستحضرید، دولت تلاش کرده تا مسئله هسته ای را به سرانجام برساند و در عوض شاهد لغو تحریم ها در کشور باشیم. با توجه به این موضوع آیا اساسا نفس تحریم ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بازدارنده است و یا محرک؟

در خصوص تحریم ها باید فرق قائل شد. برخی از تحریم ها هستند که بلافاصله قابل لغو نیست .الان عراق کشوری است که حکومت قبلی اش توسط امریکا و متحدانش ساقط شده و صدام دستگیر شد و فردی آمریکایی را بر سر کار گذاشتند و حاکم عراق شد. وی تا مدت ها نتوانست تحریم عراق را بردارد. چرا؟ چون برخی از تحریم ها به خصوص تحریم های سازمان ملل یک مسیر طولانی دارد که باید اقدامات فراوانی برای لغو آنان صورت گیرد. البته برخی از تحریم ها بلافاصله قابل لغو است. مثل تحریم سنای آمریکا و یا کنگره آمریکا. اینان با یک مصوبه تحریم را وضع کرده اند لذا با یک مصوبه هم می توانند آن را لغو نمایند. لذا کل آنچه را که جمهوری اسلامی امضا کرد، برداشتن تحریم ها است. چه تحریم هایی که بلافاصله قابل لغو است و چه تحریم هایی که نیاز به فرآیند طولانی جهت لغو دارد.

در خصوص اثرگذاری تحریم ها بر اجرای اقتصاد مقاومتی نیز باید بگویم که بخشی از تحریم ها بر تحقق اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار است و بخش هایی نیز نیست و اثری ندارد. همان طور که بخشی از تحریم ها بر اقتصاد کشور آسیب زده و برخی دیگر تاثیری نداشته، در اجرای اقتصاد مقاومتی هم برخی از تحریم ها می توانند سبب کندی اجرا شود و برخی دیگر نیز تاثیر قابل توجهی ندارد.

مجلس شورای اسلامی به عنوان یک نهاد قانون گذار و ناظر مسلما می توانند در اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی کمک بسیاری بکند و موثر باشد.

مجلس دستگاه اجرایی نیست ولی در حد مصوباتی که مربوط به قوانین مورد نیاز اجرای اقتصاد مقاومتی است، جلسات برگزار شده و مصوباتی به تصویب رسیده است. به ویژه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جلسات زیادی را برای هماهنگی جهت اجرای اقتصاد مقاومتی برگزار کرده است. در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز جلسات فراوانی برگزار شده است.

آیا مجلس در روند اجرای اقتصاد مقاومتی نیز می تواند موثر باشد و اثرگذار؟

بله می تواند اثرگذار باشد. مجلس می تواند از دولت بخواهد تا سریع تر این موضوع اجرایی شود.

با توجه به نامه اخیر چهار وزیر دولت به رئیس جمهور، و نمایان شدن اختلافات اساسی در دولت یازدهم، آیا با توجه به عدم انسجام موجود در تیم اقتصادی دولت، آیا امیدی هست که در دولت کنونی شاهد اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم؟

با وجود همه این مسائل، امیدی هست که شاهد اجرای اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم باشیم. در حال حاضر آقای معاون اول رئیس جمهوری کارهای جدی را در حوزه اقتصاد مقاومتی در دولت شروع کرده اند که امیدوارم هر چه زودتر به نتیجه برسد.

چه کاری را شروع کرده است؟

گروهی متشکل از مقامات و مسئولان دستگاه های مختلف تشکیل شده و این گروه جلساتی را برای بررسی نحوه اجرای اقتصاد مقاومتی برگزار کرده است. بعد از تذکری که مقام معظم رهبری در خصوص اجرای اقتصاد مقاومتی به دولت دادند الان این جلسات شروع شده است. جلسات خوبی هم تا الان برگزار شده، ولی ما منتظر خروجی این جلسات هستیم. اگر این جلسات به خروجی برسد قطعا و یقینا می توانیم بگوییم که شاهد اجرای اقتصاد مقاومتی خواهیم بود ولی اگر به نتیجه و خروجی نرسد، وضعیت به همین منوال خواهد بود.

به نظر شما امیدی هست این جلسات به خروجی و نتیجه برسد؟

من فکر می کنم در حال حاضر تصمیم جدی دردولت وجود دارد که این جلسات به نتیجه برسد. تا الان این امید وجود نداشت، چون متولی مشخصی تعیین نشده بود. در حال حاضر از بالا متولی تعیین شده و امید هست که انشالله شاهد اجرای فرامین و دستورالعملهای اقتصاد مقاومتی در اقتصاد باشیم. معاون اول خود شخصا مسئولیت این کار را به عهده گرفته و مرتبا جلسات برگزار می شود و برنامه ریزی های لازم انجام می گیرد.

تاکنون چند تا جلسه برگزار شده است؟

یوسفیان ملا: تعداد جلسات را نمی دانم ولی می دانم که اکثر هفته ها جلسات برگزار می شود.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.