12 آبان, 1394
مدیر گروه مطالعات محیط کسب‌و‌کار مرکز پژوهش‌ها

اگر تحریم‌ها نبود نقاط ضعف اقتصاد ایران شناسایی نمی‌شد

سید امیر سیاح مدیر گروه مطالعات محیط کسب‌و‌کار مرکز پژوهش‌های مجلس ، در گفتگو با خبرنگار سایت “دفاع اقتصاد” با بیان اینکه یکی از بایدهایی که توجه به آن ضروری است مقوله استقلال اقتصادی است، در تبیین مفهوم استقلال اقتصادی گفت: مفهوم استقلال اقتصادی با توجه به امنیت ملی تعریف می­ گردد.

وی افزود: یکی از اساسی ترین موضوعات مهم در بحث استقلال اقتصادی، خودکفایی در تولید کالاهایی است که امنیت ملی را تامین می­کند. به طور مثال در کالاهای اساسی از جمله گندم، اسلحه، دارو و … حتما باید خودکفایی صورت گیرد؛ این در حالی است که در مابقی کالاها باید وابستگی متقابل ایجاد کرد.

سید امیر سیاح در پاسخ به این سوال که در تجارت خارجی یکی از موضوعات مورد توجه اصل مزیت نسبی است آیا اصل مزیت نسبی در تناقض با مفهوم استقلال اقتصادی هست یا نه تصریح کرد: مفهوم استقلال اقتصادی یک مفهوم Normative است در صورتی که مزیت نسبی یک مفهوم Positive است. لذا این دو به هم ربطی ندارند. اصل مزیت نسبی به استقلال اقتصادی کمک نیز می­کند. وی اضافه کرد: در مبادله کالاهای غیر اساسی با دیگر کشورها باید اصل مزیت نسبی رعایت شود هرچند که این اصل در تولید کالاهای اساسی مورد توجه نیست چرا که در خصوص این نوع کالاها، مهم تامین نیاز داخل است به هر قیمتی که وابستگی به دلار خارج ایجاد نشود.

وی با تاکید بر این موضوع که اصل مزیت نسبی به عنوان زیر مجموعه­ای از مفهوم استقلال اقتصادی می­گنجد اما نه در مورد همه کالاها، گفت: اصل مزیت نسبی صرفا در بخش تبادلات خارجی مورد توجه است که قرار است در آن تبادلات، وابستگی متقابل ایجاد شود. مفهوم استقلال اقتصادی مقوله ای است که مرتبط با امنیت ملی و فراتر از مباحث Positive اقتصادی است.

این کارشناس ارشد اقتصاد در پاسخ به این سوال که به نظر شما اقتصاد ایران چقدر مستقل است و چقدر توانسته در تولید کالاهای اساسی خودکفا و در سایر کالاها وابستگی متقابل ایجاد کند؟ گفت: به نظر من اقتصاد کشور در برخی از حوزه ها مانند تولید دارو و اسلحه مستقل شده و وضعیت مناسبی دارد ولی در برخی از حوزه ها به دلیل سیاست گذاری اشتباه دچار مشکل بودیم و نتوانستیم استقلال خود را حفظ کنیم. به طور مثال در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ در تامین بنزین مورد نیاز کشور و خوراک دام با مشکلات جدی روبرو بودیم.

وی با اشاره به این مطلب که در سال های گذشته در حوزه اقتصادی با تحریم های شدیدی مواجه بودیم که این تحریم ها به برخی از بخش های اقتصادی کشور صدمه وارد کرده، خاطر نشان کرد: تحریم های اقتصادی در طول سال های گذشته به ما نشان داد که نقاط ضعف کشور کجاست. به بیان دیگر تحریم ها باعث شد که نقاط وابسته اقتصاد کشور را بهتر بشناسیم. اگر تحریم ها نبود هیچ گاه نقاط ضعف اقتصاد کشور نمایان نمی شد. هیچ گاه اهمیت پالایشگاه سازی و خودکفایی در تامین سوخت مورد نیاز کشور مشخص نمی­شد. بر این اساس با وضع تحریم ها ما متوجه شدیم که برای استقلال اقتصادی بیشتر چه باید بکنیم. لذا به اعتقاد من تحریم ها فرصت مناسبی برای تقویت استقلال اقتصادی کشور بوده و هست. باید از این فرصت حداکثر استفاده را نمود و ضعف های اقتصاد کشور را با توجه به توان داخلی مقاوم کرد.

سیاح در ادامه تحریم ها را مایه برکت اقتصاد کشور دانست و گفت: هر جا هم که تحریم ها برای اقتصاد کشور هزینه آور بوده به خاطر وجود وابستگی های اقتصادی کشور بوده است.

وی در پایان جهت حرکت به سمت استقلال اقتصادی گفت: باید تامین و خودکفایی در کالاهای اساسی در دستور کار مسئولان باشد. البته این کالاهای اساسی ممکن است متناسب با مکان و زمان نسبی باشد به طور مثال گاهی ممکن است برای تامین امنیت ملی، خودکفایی در گندم اولویت اول داشته باشد و گاهی ذرت. وی اضافه کرد: همواره باید در چارچوب امنیت ملی نقاط ضعف اقتصادی کشور به طور هوشمندانه رصد شود و متناسب با شرایط سیاست گذاری درست در جهت تقویت استقلال اقتصادی صورت گیرد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.