8 اردیبهشت, 1395

حفظ و توسعه ظرفیت تولید نفت و گاز در میادین مشترک توجه به اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت:حفظ و توسعه ظرفیت تولید نفت وگاز در میادین مشترک در راستای توجه هر چه بیشتر به اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داد.

مسعود حسنی صبح چهارشنبه در آیین اختتاحیه ششمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در سخنانی افزود: ما باید در تمامی بخش ها، اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار دهیم تا مطابق چشم انداز طراحی شده به اهداف خود دست یابیم.
وی با اشاره به حضور رهبر معظم انقلاب در سال ۶۲ در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد به منظور افتتاح فاز نخست این پالایشگاه گفت: رهبری در همان زمان بحث خودکفایی و همچنین بهره برداری از ثروت عظیم موجود در پهنه خلیج فارس را مورد تاکید قرار داده بودند.
مدیرعامل شرکت پارس جنوبی افزود: به طور حتم ما باید برای بهره برداری از این ثروت نهفته در دل خلیج فارس برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.
وی با تاکید بر این که طبق راهبرد تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی باید امسال به مرحله عمل برسد گفت: ما در مجتمع پارس جنوبی اقدامات خود را در راستای اقتصاد مقاومتی شامل توسعه ظرفیت های تولیدی نفت و گاز در میادین مشترک و همچنین افزایش ارزش افزوده آغاز کرده ایم.
حسنی با بیان این که در طول چهار سال گذشته در اوج تحریم ها و بحران ها قرار داشته ایم، گفت: علیرغم همه اینها میزان برداشت از مخازن ۱۵ درصد و گاز شیرین نیز ۲۰ درصد اضافه شده است ضمن این که میزان برداشت از گاز خشک ترش برای استفاده داخلی ۶ درصد کاهش یافته است.
وی همچنین افزود: در طول چهار سال گذشته در حوزه اقتصاد مقاومتی توانستیم ۱۰ درصد اتان، ۲۱ درصد بوتان و حدود ۱۸ درصد در میعانات گازی تولید بیشتری داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه در طول سال های اخیر زمان تعمیرات اساسی نیز در پالایشگاه های پارس جنوبی کاهش یافته است، افزود: از این بابت فقط در سال ۱۳۹۴ حدود هزار میلیارد تومان صرفه جویی کرده ایم.
حسنی با اشاره به بند پنج سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر توانمندسازی نیروی انسانی و سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید و همچنین ارتقا آموزش و مهارت کارکنان نیز با بیان اینکه در حال حاضر یازده هزار نفر نیرو در مجتمع گاز پارس جنوبی فعالیت می کنند، گفت: این رقم به ۲۱ هزار نفر بعد پایان یافتن توسعه افزایش خواهد یافت.
به گفته وی از تعداد کل نیروهای رسمی شاغل در پارس جنوبی که سه هزار و ۲۵۶ نفر هستند، هفت هزار و ۲۵۰ نفر در حوزه پیمانکاری مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد سه هزار و ۷۴۰ نفر بومی می باشند.
وی با اشاره به بند سه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در ارتباط با محور قراردادن رشد بهره وری در اقتصاد در حوزه کاهش شدت مصرف انرژی گفت: ما در پنج پالایشگاه پارس جنوبی علیرغم اینکه تولید بیشتر شده است، مصرف انرژی ما به صورت محسوسی کاهش یافته است.
وی همچنین گفت: در حوزه حفظ محیط زیست و ذخیره سازی انرژی نیز با کاهش فلرینگ و سایر آلاینده ها در پنج پالایشگاه پارس جنوبی مواجه بودیم.
وی افزود: در سال ۱۳۸۷ میزان فلرینگ ما در پالایشگاه ها دو میلیارد و نهصد میلیون متر مکعب بوده است که این میزان هم اکنون به ۴۱۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است و این اتفاق حاصل طراحی ها و تعمیرات انجام گرفته از سوی متخصصان داخلی است.
وی گفت: فقط با مقایسه سال ۱۳۹۳ و ۹۴ نشان می دهد که میزان فلرینگ از ۷۳۲ میلیون متر مکعب به ۴۱۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است که این حاکی از کاهش ۴۳ درصدی است.
وی گفت: صنعت نفت و گاز در استان بوشهر به خصوص در دوره جدید مدیریتی به سرعت در حال پیشرفت است و به دلیل اینکه این پالایشگاه ها نیاز روز افزون به سرویس دارند، باید یک نگاه ویژه توسعه ای به این استان داشته باشیم.
وی در ادامه با تاکید براینکه توسعه باید متوازن باشد، گفت: همانطور که پالایشگاه ها توسعه پیدا می کنند، پشتیبانی این پالایشگاه ها نیز از سوی جامعه ذینفع نیز بایستی توسعه یابد و پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها به منظور تجاری سازی توجه بیشتری شود.
ششمین دوره جشنواره ملی دانایی خلیج فارس با حمایت سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۷ و ۸ اردبیهشت در دانشکده نفت و گاز دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.