8 اردیبهشت, 1395

اقتصاد مقاومتی کلید رفع معضلات اجتماعی

راه‌حل شرایط نامساعد اقتصادی در موقعیت‌هایی حاد مثل تحریم؛ اقتصاد مقاومتی می‌باشد، البته نکته بسیارحائز اهمیت این است که اقتصاد مقاومتی تنها با شعار دادن حاصل نمی‌شود، بلکه این مهم با اقدام و عمل محقق خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان در گفت وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به حدیث «من لا معاش له لا معاد له»، اظهارکرد: افرادی که زندگی دنیوی‌شان تامین نباشد، مسائل آخرتی‌شان هم به تاخیر می‌افتد و برهمین اساس آیات و احادیث زیادی وجود دارد که کار و کوشش و زندگی دنیایی را به عنوان محور و مبدا برای زندگی آخرت مطرح کرده است.
وی با بیان اینکه طبق روش و سیره پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و ائمه(ع) باید به کار و تلاش و فعالیت بپردازیم، زیرا کار و‌کوشش در فرهنگ دینی ما ستایش شده و انزواطلبی و عدم کار و‌کوشش به شدت نکوهش شده است، افزود: جامعه دینی و اقتصاد اسلامی باید بر پایه کار و تلاش باشد، به این شکل که در مقوله درآمد کار و تلاش و در هزینه‌ها باید دقت کرد.
رئیس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان بیان کرد: با نگاهی به برخی از آمارها در زمینه مصرف، واردات بی‌رویه، آمار اعتیاد، طلاق و زندانیان و نابسامانی‌هایی از این دست که بخش عمده‌ای از این معضلات و مشکلات مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی می‌باشد، همه این‌ها  ما را به سمت مقوله حیاتی و بسیار مهم «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» رهنمون می‌کند؛ و نمی‌توان شعار مرگ بر آمریکا داد و از طرفی شاهد واردات کالاها وحتی فرهنگ بیگانه باشیم و به همین دلیل باید با سرمشق قراردادن شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل» و با حمایت از تولید داخلی و تکیه بر نیروها و منابع داخلی به اقتصادی پویا و بالنده دست یابیم.
نکویی با اشاره به اهمیت مسئله اقتصاد و اینکه مشکلات و مسائل اقتصادی باید رفع شود باشد، خاطرنشان‌کرد: اگر مسائل اقتصادی کشور حل شود، به طبع جرم، جنایت، فساد، اعتیاد، سرقت، آمار زندان‌ها، طلاق و بسیاری از فسادها که ریشه اقتصادی دارد نیز کمتر می‌شود و به لحاظ سیاسی نیز زمانی که دولت و ملت از لحاظ اقتصادی در جایگاه خوب و مساعدی به سر می‌برند، بهتر می‌توانند روی مسائل سیاسی اظهار نظرکنند و تاثیرگذار باشند.
وی گفت: ما به عنوان یک کشور اسلامی با نام جمهوری اسلامی ایران که مدعی هستیم ویژگی‌های خاص انقلاب را تحقق بخشده‌ایم، باید جایگاه اقتصادی‌مان نیز بهتر از این باشد، کما اینکه اکنون  ما به جهات مختلف تولید و اقتصاد در جایگاه خوبی نیستیم .
وی افزود: راه‌حل این شرایط نامساعد اقتصادی در موقعیت‌هایی حاد مثل تحریم؛ اقتصاد مقاومتی می‌باشد، البته نکته بسیارحائز اهمیت این است که محقق شدن اقتصاد مقاومتی با شعار حاصل نمی‌شود، بلکه این مهم با اقدام و عمل محقق خواهد شد.
نکویی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه به تولید داخل بپردازیم و واردات کمتری داشته باشیم و جلوی واردات  افسار گسیخته غلط را بگیریم.
این فعال سیاسی ادامه داد: برای تحقق شعار سال در مرتبه اول خود مردم نقش مهمی دارند و این بیانگر نقش فرهنگ کار و تلاش در معارف اسلامی است که خداوند در قرآن می‌فرمرماید « وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى؛ و اینکه برای انسان جز حاصل تلاش او نیست» و براساس آموزه‌های دینی انسان باید از زندگی تجملی فاصله بگیرد و زندگی‌ها بر مبنای درآمدها باشد .
وی گفت: در این زمینه دستگاه‌های تولیدی و اقتصادی ذیربط نیز نقش مهمی دارند در این میان با وجود مسئول بودن دستگاه‌های ذیربط و‌دولتی، باز هم نقش مردم و ملت مهم‌تر از نقش دولت می‌باشد، یعنی اینکه باید خود جامعه به این باور برسد که تغییری در سبک زندگی و باورهایش بدهد.
نکوی تصریح کرد: به شرط عملی‌شدن سیاست اقتصاد مقاومتی درکوتاه مدت از شرایط آشفتگی اقتصادی حال حاضر، نظیر فقر، محدودیت و محرومیت نجات پیدا می‌کنیم و به یک زندگی معتدل نزدیک‌تر می‌شویم و برخی معضلات و مشکلات اجتماعی نیز نظیر طلاق، اعتیاد و… رفع خواهد شد.
این فعال سیاسی ادامه داد:کشورهای پیشرفته و صنعتی در گام اول، مقوله اقتصادشان را تقویت می‌کنند و به تولید داخل پرداخته‌اند و بالطبع پولشان هم ارزش دارد، لذا ما  نیز باید برای ترمیم جایگاه‌مان در اقتصاد جهانی، روابط بین‌الملل و ارتباطات سیاسی به اقتصادمان بپردازیم.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.