8 اردیبهشت, 1395

اقتصاد دانش‌بنیان؛ یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصادی مقاومتی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به مبانی اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از ریشه‌های قوی و پایه‌های مستحکم اقتصاد مقاومتی در اقتصاد دانش‌بنیان نهفته است.

حسن علم‌الهدی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری در پارک علم و فناوری استان اظهار کرد: یکی از مشکلات و چالش‌های ما در امر اختراعات و طرح‌های نوآورانه این است که هر مخترعی علاقه‌مند است که طرح تهیه شده توسط خویش به نام خود او باشد.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه در کشور ما قاعده کپی‌رایت رعایت نمی‌شود و نظارت جدی بر سرقت‌های ادبی و فناوری نیست، این نگرانی در بین مخترعین وجود دارد. حتی بسیاری از مخترعین که به ما مراجعه می‌کنند هم نسبت به لو رفتن طرح‌ها و اختراعات خود این نگرانی را ابراز می‌دارند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته این حساسیت به شدت بر طرح‌های دانش‌بنیان اعمال می‌شود، افزود: ما سعی کرده‌ایم در دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری استان این حساسیت را اعمال کنیم. حتی برای طرح‌هایی که شاید ارزش‌افزوده چندانی نداشته باشد هم توجه می‌کنیم که خدمات صحیح صورت گیرد.
علم‌الهدایی عنوان کرد: ما فکر می‌کنیم در مراکز رشد و پارک علم و فناوری ظرفیت‌های اقتصاد مقاومتی نهفته است که یکی از مبانی آن همین بحث مالکیت فکری است.
وی تصریح کرد: در سال ۱۹۶۸ مرجع مالکیت فکری در دنیا تاسیس شد که بتواند بحث ثبت اختراع و ثبت جهانی را داشته باشد. امروز این مرکز ۱۸۸ عضو داشته و مراکز علمی و فناوری ما هم باید به طور جدی  به آن بپیوندند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان با بیان اینکه اهمیت این بحث در این است که بدانیم طرح‌های فناورانه عمر کوتاهی دارند، گفت: عمر ایده‌ها کوتاه است، لذا ما از موسسات فناور خود می‌خواهیم هنگامی که وارد پارک می‌شوند، طرح‌های پایش ایده نیز داشته باشیم و هر دو سال یک‌بار، نظام ایده‌های جدید را طراحی کنیم.
علم‌الهدایی عنوان کرد: در دفتر مالکیت فکری ما طرح‌ها پذیرش و بررسی می‌شود و آن‌هایی که ارزش افزوده بالایی داشته باشند، به مراکز رشد معرفی خواهند شد. حدود ۵۰ درصد از این طرح‌ها موفق می‌شوند اختراع خود را ثبت کنند. البته ثبت اختراع گام اول خواهد بود و برخی از این طرح‌ها فاقد محتوای علمی و تجاری‌سازی است که این امر برای ما خیلی مهم است.
وی با اشاره به آمار طرح‌های نوآورانه پارک علم و فناوری اظهار کرد: از سال ۸۸ تا ۹۴، ۶۰۷ طرح نوآورانه به دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری وارد شده که ۲۷۴ طرح از این تعداد به عنوان طرح نوآورانه شناخته شده است.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: تا سقف ۱,۵ میلیون تومان از این ۲۷۴ طرح حمایت صورت گرفته است.
علم‌الهدایی با تاکید بر اینکه طرح‌های دانش‌بنیان باید به سمت توسعه درون‌زا حرکت کند تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های ما این است که شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر صنعت فرسوده شوند. ما نمی‌خواهیم این اتفاق رخ دهد چراکه مانع نوآوری خواهد شد.
وی با اشاره به اختراعات ثبت شده در پارک علم و فناوری افزود: ۵۲۱ اختراع تاکنون به دست ما رسیده که ۲۷۶ اختراع از این تعداد ثبت قانونی و تایید علمی شده است. در حال حاضر تنها ۲۰ درصد از طرح‌های که به دست ما رسیده به مرحله تجاری‌سازی وارد شده است.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان یکی از مشکلات حوزه فناوری را عدم آموزش صحیح به دانشجویان برای ایده‌پردازی دانست و یادآور شد: در حال حاضر در دانشگاه‌های ما اساتید درگیر حوزه فناوری و صنعت بسیار کم تعداد هستند. باید توجه داشت که تولید علم برای ما در ابتدای کار قرار دارد و دانشگاه‌ها در دنیا در جهت کاربردی‌کردن آن حرکت می‌کند.
علم‌الهدایی از حمایت ۲۶ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری استان خبر داد و افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان ما تاکنون ۴۰ طرح بزرگ را به سرانجام رساندند و ما از این حیث در کشور در جایگاه سوم قرار داریم. در حال حاضر بیش از ۲۳۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری استان فعالیت دارند که نیازهای کشور را پاسخ گفته و برخی از آن‌ها به مرحله صادرات هم رسیده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: ما همچنین قراردادی حدود ۷۰ میلیون دلار با کشور قزاقستان منعقد کرده‌ایم و قراردادی بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار نیز در آینده با این کشور منعقد خواهیم کرد.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان از برگزاری جشنواره فناوری‌های برتر موسسات دانش‌بنیان استان خبر داد و عنوان کرد: این جشنواره با تکیه بر نوآوری و تجاری‌سازی و نیز صادرات فناوری حرکت خواهد کرد و در خرداد ماه امسال برگزار خواهد شد.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.