7 اردیبهشت, 1395

جلوگیری از خام فروشی یکی از راهکارهای عملی کردن اقتصاد مقاومتی است

نامزد انتخابات مجلس دهم حوزه اهر و هریس گفت: باید صادرات مواد خام باارزش پایین را به صادرات محصولات تولیدی باارزش بالاتر تبدیل کنیم که این یکی از راهکارهای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و احتیاج به سرمایه و دانش فنی دارد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفندماه سال گذشته در سراسر کشور برگزار شد و انتخابات در ۵۶ حوزه انتخابیه برای تعیین ۶۹ کرسی باقی‌مانده مجلس دهم، ۱۳۸ کاندیدا به دور دوم انتخابات راه‌یافته‌اند که حوزه انتخابیه اهر و هریس آذربایجان شرقی ازجمله حوزه‌هایی است که انتخابات به دور دوم کشیده شده است.

شهرستان‌های اهر و هریس دارای ۲۹۵ روستا و با جمعیت شهری و روستایی بالغ‌بر ۲۰۵ هزار نفر و با شش شهر، یک کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد. مردم این حوزه انتخابیه در دور نخست انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌طور میانگین مشارکت ۶۰ درصدی داشته‌اند و نهایتاً انتخابات این حوزه در بین کاندیداهای ائتلاف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان منتهی به دور دوم انتخابات شده است.

بیت‌الله عبدالهی متولد ۱۳۳۸ در شهرستان هریس، یکی از نامزدهای حوزه انتخابیه اهر و هریس راه‌یافته به دور دوم انتخابات مجلس دهم است و در این میان گفت‌وگویی با این نامزد انتخاباتی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

در اول ضمن معرفی خودتان به‌عنوان کاندیدای حوزه انتخابیه اهر و هریس به سوابق اجرایی‌تان را نیز بفرمایید؟

عبدالهی: بنده دانش‌آموخته ارشد مدیریت و از معلمان اوایل انقلاب اسلامی و دارای سابقه بخشداری در بخش‌های هوراند، ورزقان و هریس هستم. از سوابق اجرایی بنده می‌توان به فرمانداری در شهرستان‌های هریس، شبستر، سراب و مرند اشاره کرد.

همچنین در استانداری آذربایجان شرقی به‌عنوان مشاور ایثارگران استاندار و مدیرکل اداری مالی انجام‌وظیفه نموده‌ام و اولین فرماندار دولت هفتم در شهرستان سراب بودم و مدتی هم در سازمان بازرسی شمال غرب به‌عنوان مسئول امور اقتصادی، بانک و بیمه فعالیت‌هایی داشتم.

شما با چه هدفی وارد گود انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شده‌اید و در راستای پیگیری مطالبات مردم اهر و هریس پس از انتخاب در دور دوم انتخابات چه برنامه‌هایی خواهید داشت؟

عبدالهی: برنامه‌های بنده در صورت انتخاب، تلاش برای مشارکت حداکثری مردم منطقه برای توسعه این شهرستان‌ها خواهد بود. در شهرستان‌های اهر و هریس بیکاری جوانان بیداد می‌کند و از طرف دیگر شهرهای اهر، هریس، خواجه، بخشایش، کلوانق و زرنق در عمران شهری و شهرسازی آن‌چنان‌که باید پیشرفت نکرده است تجربه نشان می‌دهد درصورتی‌که نماینده باتجربه و کارآمد و آگاه به مسائل شهری، کشوری و اداری باشد می‌تواند درزمینه‌های مختلف اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، اجتماعی موفق باشد.

مهم‌ترین هدف اصلی بنده در حال حاضر استفاده از معادن اهر و هریس برای اشتغال‌زایی خواهد بود و با جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از پتانسیل معادن منطقه حداکثر استفاده را به عمل آوریم و از طرف دیگر کشاورزی و دام‌پروری را در منطقه احیا و صنایع تبدیلی کشاورزی را رونق‌بخشیم، از دیگر برنامه‌های این‌جانب حل مشکلات نقدینگی سرمایه‌گذاری شهرک‌های صنعتی اهر و هریس خواهد بود و باید تلاش کنیم تا رشته‌های جدید در دانشگاه‌ها ایجاد شود.

درآمد روستائیان و بیمه روستائیان مدنظر خواهد بود و تلاش خواهم کرد به بخش کشاورزی یارانه داده شود و بایستی در نظیر بگیریم که بهره بانکی وام‌های کشاورزی و دامداری را به حداقل برسانم تا کشاورزی و دام‌پروری توجیه اقتصادی داشته باشد.

بازپرداخت وام زلزله یکی از مشکلات اساسی منطقه است که باید برای تعدیل و یا رفع آن تلاش کرد، بدهی بانکی برای زلزله‌زدگان سنگین است و از این وضعیت ناراضی هستند.

توجه به ورزش جوانان روستایی و شهری و تهیه و تأمین سالن‌های ورزشی و میادین ورزشی که جزو یکی از برنامه‌ها و از طرفی ما باید برای پر کردن اوقات فراغت جوانان به‌خصوص در تعطیلات تابستانی برنامه داشته باشیم.

حل مشکل بیمارستان اهر و هریس ازنظر نواقصات و تخت و تأمین تجهیزات پزشکی و پزشک برای بیمارستان‌های مراکز شهرستان‌ها و درمانگاه‌های خواجه، بخشایش، کلوانق و زرنق و روستاهای بزرگ و کوچک را پیگیری می‌کنم.

جنابعالی حضور حماسی مردم را در انتخابات ۷ اسفندماه در پای صندوق‌های اخذ رأی را چگونه دیدید و برای انتخابات دور دوم چه توصیه‌هایی دارید؟

عبدالهی: باوجود مشکلات پیش‌آمده برای مردم در اثر رد صلاحیت کاندیداهای سرشناس مشارکت و حضور مردم شهرستان‌های اهر و هریس در پای صندوق‌های اخذ رأی حماسه ۷ اسفند قابل‌تحسین بود، بنده از مردم این حوزه درخواست می‌کنم بار دیگر با حضور در انتخابات اردیبهشت‌ماه و بالا بودن میزان مشارکت نماینده اصلح خود را انتخاب کنند.

شما برای رفع معضل بیکاری و کاهش سرعت افزایش بیکاران و ایجاد اشتغال برای جوانان به‌ویژه حوزه انتخابیه، چه راهکارهایی دارید؟

عبدالهی: همان‌طوری که مستحضرید راه‌های مواصلاتی جزو پیش‌نیاز اصلی توسعه بوده که حل هر چه سریع‌تر باید حل شود. رفع مشکلات و موانع بزرگراه اهر – تبریز یکی از اهداف اساسی می‌باشد و این راه تا مغان و کلیبر باید ادامه یابد و همچنین جاده بیلوردی، شیخ رجب به زرنق که شهرهای بخشایش و کلوانق و روستاهای ارباطان شیخ رجب و گلدیر را نیز در بر خواهد گرفت که باید با پیگیری از رده های بالای کشوری، این موضوعات به نتیجه برسد.

آسفالت راه روستاهایی که تاکنون از نعمت آسفالت بهره‌مند نشده‌اند، بیمه قالی‌بافان و صادرات قالی، اصلاح سیستم اداری شهرستان‌ها را برای توسعه و جلب سرمایه‌گذاری و حل مشکلات معیشتی مردم، استفاده از هر فرصت برای اشتغال جوانان و افزایش درآمد مردم شهرستان‌های اهر و هریس، توسعه گردشگری و احیاء آثار تاریخی در شهرستان‌ها یک فرصت است بنابراین میراث فرهنگی در این زمینه باید فعال شود که این موارد ازجمله نقطه نظراتی است که به آن‌ها باید اندیشید.

با توجه به اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری و شهرک‌های صنعتی رونق اقتصادی منطقه را افزایش می‌دهد، بلکه بیشترین مزیت اقتصادی منطقه داشتن معادن با ظرفیت‌های بالاست که می‌تواند باعث شکوفایی اقتصادی و افزایش اشتغال را به همراه داشته باشد.

با توجه به اینکه مردم با مشکلات اقتصادی مواجه‌اند به نظر حضرت‌عالی برای بهبود وضعیت کشور ارتباط مجلس دهم و دولت چگونه باید باشد؟

عبدالهی: با توجه به اینکه اغلب تحریم‌ها برداشته‌شده، استفاده از این فرصت برای فعال‌سازی کارخانه‌های نیمه تعطیل و تعطیل‌شده بهتر به نظر می‌رسد ولی اغلب مشکل واحدهای تولیدی و کارخانه‌های تعطیل‌شده و نبود نقدینگی بوده، دولت یازدهم در حد توان از کارخانه‌ها و تولیدی‌ها حمایت می‌کند ولی به دلیل کمبود منابع با مشکلات عدیده‌ای مواجه است.

راهکاری که بیشتر به نظر می‌رسد این است که مجلس دهم درحالی‌که برای حرکت دولت ریل‌گذاری می‌کند جهت بهبود در رونق کسب‌وکار، اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری واقعی به بخش خصوصی این کارخانه‌ها و واحدها را تسریع کند به دلیل این‌که بخش خصوصی ظرفیت بالایی ازنظر منابع مالی دارد و مشکل بورکراسی اداری در مدیریت را نیز ندارد، حمایت از دولت تدبیر و امید همراه با نظارت و نقد منصفانه یکی از برنامه‌های آینده خواهد بود که انشا الله فردایی بهتر برای ایران اسلامی رقم خواهد خورد.

چنانچه هم‌اکنون نیز نسبت به بعضی مسائل دولت انتقاداتی دارم به‌عنوان‌مثال باسیاست دولت در اعطای وام برای خرید خودرو برای از رکود خارج کردن خودروسازان مخالف بودم چون هزینه‌ای که مردم برای بهره این وام پرداخت می‌کنند عادلانه نیست.

مجلس دهم برای حل مشکلات اقتصادی و بهره‌گیری از ظرفیت و تجارب مجلس نهم باید به چه مواردی توجه داشته باشد؟

عبدالهی: استفاده از تجارب مجالس قبلی ضروری و حیاتی است لذا ضمن استفاده از تجارب مجالس قبلی باید از نگرش حزبی جناحی و کوتاه‌مدت خصوصاً در اقتصاد بر حذر بود، تصویب قوانین بر اساس منافع ملی و در نظر گرفتن برنامه توسعه کارشناسی شده باعث می‌شود تا عمر قوانین زیاد شود و در مسائل اقتصادی قوانین ثابت و پایدار باعث ثبات اقتصادی شده و دغدغه سرمایه‌گذار را کاهش و برنامه‌ریزی طولانی را برای تولید و صادرات ممکن می‌سازد به‌عنوان‌مثال اگر قوانین مالیاتی و گمرکی و نرخ ارز کمتر دچار تغییرات و نوسان شود ثبات بازار بیشتر شده و ریسک سرمایه‌گذاری کمتر خواهد شد، نه‌تنها نرخ سود دلالی را کاهش می‌دهد بلکه تمایل برای سرمایه‌گذاری بیشتر می‌شود.

بنا بر اعلام مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری ۶۰ درصد کارخانه‌ها تعطیل است. مجلس دهم چه اقداماتی برای خروج از رکود و راه‌اندازی مجدد کارخانه‌ها باید انجام دهد؟

عبدالهی: اجرایی شدن برجام در دولت تدبیر و امید پنجره‌ای جدیدی را بر روی کشورمان گشود و نباید تلاش‌های تیم مذاکره‌کننده و دولت در این توافق نادیده گرفته شود، تعاملات با دنیا و گشوده شدن دریچه‌های جدیدی از روابط بین‌الملل باعث شده تا هیئت‌های تجاری برای سرمایه‌گذاری در کشورمان حضور می‌یابند شاید آمریکا به تعهدات خود عمل‌نکرده ولی دولت توانست ایران به ملت‌ها و دولت‌های جهان حسن نیت خود را اثبات کند، باید در صورت نیاز با تصویب قوانینی در مجلس دهم زیرساخت‌های لازم را جهت امنیت سرمایه‌های سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شود و برای اینکه بتوانیم نرخ ارزش‌افزوده را در کشور افزایش دهیم باید صادرات مواد خام باارزش پایین را به صادرات محصولات تولیدی باارزش بالاتر تبدیل کنیم که این یکی از راهکارهای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است و احتیاج به سرمایه و دانش فنی دارد.

در دنیای امروز ما با بستن مرزها بر روی کالا و یا تعیین عوارض گمرکی بالا نمی‌توان در طولانی‌مدت از صنایع و تولیدات داخلی حمایت کرد صنایع ما باید با بروز رسانی، کیفیت کالاهای تولیدی داخلی را افزایش دهند و هم با افزایش بهره‌وری قیمت کالاها را کاهش دهند تا هم در داخل بتوانند با کالاهای مشابه خارجی رقابت کنند و هم‌توان رقابت در بازار خارجی را با صادرات کالاهای ایرانی داشته باشند.

شما چه برنامه‌ای در راستای کاهش فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی بر مردم‌ دارید؟

عبدالهی: مردم ایران مستحق زندگی بسیار بهتری نسبت به وضع موجودند ولی متأسفانه قدرت خرید مردم کاهش یافته که باید رکود حاکم بر جامعه جای خود را به شکوفایی اقتصادی بدهد و آن‌هم ممکن نیست مگر با همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت و مجلس تا انشا الله با روندی که امسال رهبری به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل گذاشته‌اند به منصه ظهور برسد.

تاکنون در بحث اقتصاد مقاومتی شعارهای بسیاری داده‌شده اما اقدام عملی انجام‌نشده است. رسالت مجلس دهم در راستای نظارت و همکاری با دولت برای تحقق شعار سال مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عبدالهی: اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب مطرح فرموده‌اند حمایت از تولیدات داخلی است حمایت از تولیدکننده جهت تولید کالای با کیفیت خوب، در مرحله دوم هم فرهنگ‌سازی برای خرید جنس ایرانی و الا اگر تغییری در کیفیت کالاهای تولیدی به وجود نیاید تشویق به خرید کالاهای ایرانی چندان مثمر ثمر نخواهد بود و همچنان که در سؤالات بالا جواب داده شد رشد اقتصادی حاصل نمی‌شود مگر با قوانین شفاف و پایدار و ایجاد توان رقابتی برای کلیه تولیدکنندگان برای مصارف داخلی یا صادراتی بدون استفاده از رانت و استفاده از امکانات به‌صورت همگانی و شفاف‌سازی کلیه فعالیت‌های اقتصادی چه درزمینهٔ بانکی یا مالیاتی و غیره ضروری است.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

عبدالهی: درصورتی‌که توفیق خدمت به مردم حوزه انتخابیه را در کسوت نمایندگی مجلس داشته باشم تمام سعی و تلاش خود را در این زمینه‌ها خواهد گذاشت و همواره بر آن خواهم بود کلیه قوانین و مقررات زائد و دست‌وپا گیر تولید و صادرات را از میان برداریم تا شاهد رونق هر چه بیشتر تولید و اشتغال باشیم و قانون‌مندی یکی از راه‌های اصلاح اداری کشور می‌باشد که باید مدنظر بوده تا از تکرار فساد در سیستم بانکی و دستگاه‌های دیگر پیشگیری شود.

به نظر بنده راه چاره رکود، فعال کردن سیاست خارجی و حمایت از تولید به معنی و مفهوم واقعی کلمه در اصلاح سیستم اداری و بانکی خواهد بود.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.