7 اردیبهشت, 1395

جوانان و اقتصاد دانش‌بنیان ثروت ساز شدند

دهه‌هاست که تلاش می‌شود تا ارتباط دانشگاه و صنعت برقرار شود و دهه‌هاست که وعده داده می‌شود وضع برای صاحبان علم در ایران تغییر کند، اما در عمل هیچ‌گاه به شکل منسجم و جدی این رخداد عملی نشده و تنها در دوره‌هایی وضع اندکی بهبود داشته است.

سال‌های ‌سال است که در ایران شعار پیوند علم و اقتصاد داده می‌شود.  در چنین وضعیتی، دو‌سال گذشته یک تجربه متفاوت در حوزه ارتباطی اقتصاد و دانشگاه‌ها بوده است. با حضور جدی معاونت علمی رئیس‌جمهوری در عرصه دانشگاهی و تلاش برای حمایت جوانان دانشمند ایرانی در حوزه‌های مختلف، شاهد این تغییر وضع بوده‌ایم؛ تغییر از این جهت که طرح‌های دانش‌بنیان در عمل درحال حمایت است و این معاونت توانسته روش‌های بازاریابی این علوم اقتصادی را پیدا کند. این مهم در بخش‌های مختلفی در این دو‌سال پیگیری شده و حالا نتایج آن اندک‌اندک روشن می‌شود.

شناسایی استعدادها، کشف نوآوری‌ها، ایجاد ارتباط میان پژوهشگران، نوآوران، نخبگان، فن‌آفرینان و صنعتگران و ایجاد فضای رقابت و توسعه نوآوری در زمینه‌های مختلف اقتصادی اتفاقی است که در این سال‌ها از سوی پارک‌های علم و فناوری و با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دنبال می‌شود. بر همین پایه، طی روزهای اخیر خبر‌های خوشی در این‌باره مخابره شده است که نشان‌دهنده این تغییر وضع است.

آغاز رتبه‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان
محمود شیخ زین‌الدین، معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری یکی از کسانی است که خبر‌های تازه‌ای در این بخش مخابره کرده است. او از اجرایی شدن رتبه‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان امسال خبر داده و می‌گوید که تا پایان امسال طرح رتبه‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان با ارایه خدماتی مانند مشاوره‌های مورد نیاز و سوق دادن آنها به سمت بازاریابی اجرایی می‌شود. وی افزود: این طرح با هدف صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی خواهد شد.

به گفته او امسال چهارمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران برگزار می‌شود که می‌توان این نمایشگاه را مصداق شعار اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی دانست؛ زیرا ‌این نمایشگاه در ‌سال نخست کار خود را با ۵٠٠ محصول آغاز کرد که امسال با پیشرفت قابل توجهی به ١٠هزار محصول رسیده است که ٩ هزار از این محصولات ارایه شده در نمایشگاه به مرحله فروش رسیده‌ است. شیخ زین‌الدین با اشاره به حذف رتبه ۴ رتبه‌بندی شرکت‌ها در نمایشگاه امسال گفت: ‌سال گذشته تنها ۵درصد از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه در رتبه ۴ قرار گرفتند.

توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و جوانان در دولت فعلی
در این‌باره سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری هم مهم‌ترین رسالت پرداختن به محصولات و تجهیزات ساخت ایران را ایجاد بازار مناسب برای شرکت‌های دانش‌بنیان دانسته و گفته است: از ابتدا هدف ما این بود که مدل جدیدی را در توسعه بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف کنیم که خوشبختانه در این عرصه موفق بودیم.

وی با بیان این‌که این مدل موفق می‌تواند در دیگر حوزه‌ها ازجمله عرصه تجهیزات دانش‌بنیان پزشکی ورود پیدا کند، بیان کرد: نخستین سالی که نمایشگاه برگزار شد تعداد محدودی از تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی حضور داشت، اما در چهارمین دوره شاهد حضور طیف گسترده و قابل‌توجهی از محصولات دانش‌بنیان با فناوری بالا هستیم، به‌طوری که یارانه محصولات سطح چهارم عرضه شده در نمایشگاه سال‌های قبل حذف شد.

نایب‌رئیس هیأت‌ امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه توسعه صنعتی تولیدات آزمایشگاهی ساخت ایران گفت: مدل هدایت تسهیلات دولتی به سوی خصوصی‌سازی توانسته با یک نظارت و راهبری مناسب بازار خوبی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کند که به دیگر عرصه‌ها قابل ‌تعمیم است. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در سال‌های اخیر، پایه‌ اساسی این اقتصاد را نیروی انسانی جوان و متخصص کشورمان به‌عنوان یک سرمایه منحصربه‌فرد دانست و افزود: از آغاز دولت دکتر روحانی این نگاه یعنی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، مورد توجه قرار گرفته، درعین‌حال که پایه توسعه این اقتصاد یعنی نیروی انسانی جوان، مورد توجه واقع‌شده است.

هدف تولید نیروی علمی، ایجاد ثروت است
رئیس بنیاد ملی نخبگان از حرکت دانشگاه‌ها و تغییر رویکرد به سمت ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی ابراز خرسندی کرد و افزود: روح جدیدی که در کالبد بسیاری از دانشگاه‌ها دمیده شده است و دانشجویان را به سمت کارآفرینی هدایت می‌کند، باید به تمامی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور رسوخ پیدا کند.
وی با بیان این‌که نیروی انسانی جوان نه‌تنها مشکل کشور نیست بلکه کارآفرین و زمینه‌ساز تولید ثروت است، بیان کرد: اگر رویکردی صحیح داشته باشیم و پایه‌های مناسب برای نیروی انسانی جوان ازجمله زیست‌بوم کارآفرینی را فراهم کنیم، نیروی انسانی نه‌تنها بار مضاعفی برای کشور نخواهد بود، بلکه با کارآفرینی، اشتغالزایی و تولید ثروت می‌تواند کشور را به پیشرفت و توسعه برساند.

رئیس هیأت‌ امنای بنیاد علم ایران با تاکید بر این‌که باید اساسی‌ترین هدف تولید نیروی علمی، ثروت و کارآفرینی باشد، ابراز امیدواری کرد که با برگزاری دوره پنجم نمایشگاه عدد قابل‌ توجهی از شرکت‌ها ضمن تامین نیاز داخلی کشور، صادرات داشته باشند.ستاری با اشاره به موفقیت برخی از شرکت‌های حاضر در این دوره از نمایشگاه در صادرات محصولات خود به کشورهای خارجی گفت: در گام بعدی حمایت از صادرات صنعتی در دستور کار قرار خواهد گرفت که کریدور صادرات محصولات دانش‌بنیان معاونت علمی با حمایت از ثبت پتنت، ثبت محصول، اخذ استانداردها و زمینه‌سازی تعامل با شرکت‌های خارجی تلاش می‌کند این هدف را تحقق بخشد.

حمایت از نوآوری‌های اقتصادی
در حوزه حمایت‌های جدی از طرح‌های نوآورانه، بهروز بوشهری، رئیس ششمین جشنواره ملی دانایی خلیج ‌فارس خبر می‌دهد که این جشنواره ملی با تاکید بر گرایش نفت‌گاز و پتروشیمی برگزار و از ١٨١ طرح نوآورانه از ٢۴ استان کشور رونمایی خواهد شد. وی همچنین اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به ۵ طرح نخست تا سقف ۵٠‌میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به منظور اجرایی شدن و تجاری‌سازی طرح اهدا خواهد کرد.

او با اشاره به این‌که در این جشنواره برخلاف بسیاری از جشنواره‌ها از ارایه مقالات و حتی ایده‌های نو خبری نیست، بیان کرد: با هدف تجاری‌سازی ایده‌ها و فناوری‌های برتر تنها به ارایه محصولاتی می‌پردازیم که به محصول رسیده و آماده تجاری‌سازی است.

منبع : اقتصاد آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.