6 اردیبهشت, 1395

سیمنار نقش نوآوری و خلاقیت در اقتصاد مقاومتی برگزار می‌شود

سیمنار “نقش نوآوری و خلاقیت در اقتصاد مقاومتی” با هدف توسعه صادرات محصولات کسب‌وکارهای نوپا و نوآور در تاریخ سیزدهم اردیبهشت ماه برگزار می‌کند.

با توجه به نقش کسب‌وکارهای نوپا و نوآور به عنوان یکی از راهبردهای مهم و اثرگذار در تحقق اقتصاد مقاومتی، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نرم‌افزار ایران با همکاری اپراتور اول موبایل سیمنار “نقش نوآوری و خلاقیت در اقتصاد مقاومتی” را با هدف توسعه صادرات محصولات کسب‌وکارهای نوپا و نوآور در تاریخ سیزدهم اردیبهشت ماه برگزار می‌کند.

اتحادیه مذکور با اشاره به شعار سال جاری عنوان کرد: به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین وظایف بخش خصوصی که نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند، شناسایی آسیب‌های اقتصادی و ارائه راهبردهایی خاص جهت تبدیل نقاط ضعف به قوت و تبدیل تهدیدها به فرصت در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

از آنجا که یکی از نقاط ضعف اقتصاد کشور پایین بودن میزان خلاقیت و نوآوری و ضعف فناوری بنگاه‌های اقتصادی است، این مسئله اقتصاد و صنعت کشور را مصرف کننده فناوری‌های خارجی کرده و این خود زمینه آسیب‌پذیری اقتصاد کشور را فراهم می‌کند که با شناسایی این نوع آسیب‌ها می‌توان به نقش بی‌بدیل دانش در حل معضلات کشور پی برد.

براساس اذعان کارشناسان اقتصادی بر نقش غیرقابل انکار کسب‌وکارهای نوپا و نوآور به عنوان یکی از راهبردهای مهم و اثرگذار جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، باید همواره در نظر داشت که برای دستیابی به اقتصاد حاصل از شرکت‌های نوپا و نوآور فقط تولید و توزیع اطلاعات و پرداختن به آموزش و پژوهش کافی نیست بلکه نکته مهم، به کارگیری آنها در استفاده از منابع اقتصادی به صورت مستمر و پایدار است.

به عبارت دیگر، کاربردی کردن دانش و استفاده موثرتر از آن در گسترش ظرفیت‌ها و ارتقای درجه بهره‌برداری از منابع است که تحقق یک اقتصاد دانش بنیان را ممکن می‌سازد.

امروزه با پیشرفت علوم بشری، کاربرد دانش در زندگی انسان در تمام عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افزایش یافته و اقتصاد مبتنی بر علم و دانش اهمیت زیادی یافته است. در این عرصه افراد نوپا و نوآور می‌توانند با صادرات محصولات حاصل از کسب‌وکارهای خود، موجب تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته‌ها و نتایج جدید اقتصادی شوند که این یافته‌ها می‌تواند در اجرای اصول اقتصاد مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد.

در حقیقت یکی از اساسی‌ترین پیش‌نیازهای اقتصاد مقاومتی، توانمند نمودن و تشویق و زمینه‌سازی فعالیت سرمایه‌ انسانی خلاق، نوآور و دانشی است که با توجه به ترکیب جمعیتی کشور ایران و جمعیت بالای جوانان تحصیل‌کرده و نیروی انسانی به عنوان بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین سرمایه‌ کشورمحسوب می‌شوند.

در همین راستا، اتحادیه و اپراتور مذکور سعی دارند با برپایی سیمنار نقش نوآوری و خلاقیت در اقتصاد مقاومتی در تاریخ سیزدهم اردیبهشت در محل اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى ایران و دعوت از کسب‌وکارهای نوپا، نوآور و خلاق و همچنین دولتمردان، سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع برای حضور در این سمینار، حلقه واسط برای کمک به تجاری‌سازی ایده‌های برتر علم و فناوری و توسعه صادرات محصولات کسب‌وکارهای نوپا و نوآور را به وجود آورند.

هدف از برگزاری این رویداد، شناسایی آسیب‌های اقتصادی و اقدام در جهت رفع معضلات و نقاط ضعف موجود در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی، معرفی ایده‌های نو و خلاقانه برای ایجاد کسب‌و‌کارهای جدید، ایجاد ارتباط بین صاحبان ایده با بزرگان کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاران، تجاری‌سازی ایده‌های نو، آشنایی بنگاه‌های اقتصادی نوپای برتر برای معرفی کسب‌و‌کار خود در مجامع بین‌المللی جهت جذب سرمایه‌گذاری، آموزش جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، صادرات محصولات کسب‌وکارهای نو، معرفی ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در تولید علم و دانش و بهره‌مندی از نمایشگاه‌های بین‌المللی معتبری چون cebit و Gitex به عنوان ابزارهای بازاریابی و تبلیغات اعلام شده است.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.