6 اردیبهشت, 1395

اقتصاد مقاومتی به معنای انزوای اقتصادی ایران نیست

معاون رییس جمهوری در امور مجلس گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای انزوای اقتصادی ایران نیست.

مجید انصاری روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت مقام کارگر که به مناسبت هفته کارگر در پالایشگاه نفت تهران برگزار شد، این مطلب را به عنوان عضو کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام که در تدوین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نقش داشته است، اعلام کرد.
وی همچنین به برگزاری انتخابات در هفتم اسفندماه اشاره کرد و اظهارداشت: در هشتم خرداد شاهد گشایش مجلس دهم خواهیم بود که به نظر می رسد با ترکیبی که مردم در هفتم اسفند انتخاب کردند، مجلس با مشی اعتدالی بیشتر شکل بگیرد.
معاون رییس جمهوری در امور مجلس تصریح کرد: دولت نیز از ابتدا آمادگی خود را اعلام کرد تا با همفکری نمایندگان منتخب ملت، قوانین راهگشا و مورد نیاز را در عرصه اقتصاد تقدیم و مجلس شورای اسلامی تصویب کند تا بتوانیم گام های بلندی در این عرصه برداریم.
انصاری افزود: کشور در شرایط دشواری قرار دارد که این دشواری ها را همه می دانیم اما مهم آن است که مسوولان برای برون رفت از مشکلات تدبیر و عزم لازم را داشته باشند که این تدبیر و عزم در حال حاضر وجود دارد.
وی ادامه داد: کمتر از سه سال از عمر دولت یازدهم می گذرد، گام به گام موانع مسیر رشد و توسعه کشور برداشته شده و دکتر روحانی از همان ابتدا با اشرافی که به دلیل مسوولیت هایشان از ابتدای انقلاب تا کنون داشته اند و مشکلات کشور را می شناختند اولویت گذاری دولت برای رفع مشکلات به خصوص در حوزه اقتصادی را طراحی و به اجرا درآوردند.
معاون رییس جمهوری در امور مجلس خاطرنشان کرد: اولین مشکلی که درعرصه اقتصاد کشور و سایر عرصه ها خودنمایی می کرد و سایه آن بر همه بخش ها تحمیل شده بود مساله تحریم های تحمیلی بر ملت بود.
انصاری ادامه داد: تحریم های تحمیلی بر ملت و دشمنی های مضاعف در پرتو قطعنامه های پی در پی سازمان ملل و شورای امنیت و دیگر مجامع جهانی علیه مردم به زور و ظلم تحمیل شده بود و بهانه آنان مساله هسته ای بود. البته در مساله هسته دو موضوع مطرح شد که یکی اصل موضوع هسته ای و دیگری پرونده پی ام دی بود.
وی یادآور شد: دکتر روحانی از ابتدا همت خود را گذاشت و اولویت دولت را برپایان دادن بر این پرونده که توسط صهیونیست ها ساخته شده بود و مدام توسط اسرائیل و دشمنان ایران به آن کوبیده می شد، قرار داد.
معاون رییس جمهوری در امور مجلس افزود: ما در آغاز روزهای دولتی ازدهم برای انتقال چند هزار دلار و وارد کردن پول نفت با مشکلات عدیده ای مواجه بودیم که این مشکلات سایه خود را در بخش سلامت، دارو، حمل ونقل، تامین قطعات و سایر بخش ها گذاشته بود.
انصاری افزود: گرچه مردم مقاوم ایران با مقاومت تحریم ها را تحمل کردند اما بالاخره تحمل تحریم ها یک بحث است و هموارسازی مسیر برای سرعت بخشیدن به توسعه کشور بحثی دیگر است.
وی تصریح کرد: ملت ایران ملت مقاومی است و اهل جنگ نیست اما اگر جنگ تحمیل شود مثل دوران هشت ساله مردانه و جانانه مقاومت می کند.
معاون رییس جمهوری در امور مجلس تاکید کرد: هیچ ملت و دولتی از تحریم و قطع روابط با جامعه جهانی استقبال نمی کند.
انصاری ادامه داد: تحریم ها یک ظلم بود و اشغال سرزمین اقتصادی ما به وسیله دشمنان متجاوز محسوب می شد؛ همانطور که در دوران دفع مقدس همه مسوولان و مردم برای آزادسازی میهن از اشغالگران مجاهدت کردند و شهید دادند.
وی تصریح کرد: در عرصه دیپلماسی نیز می بایست فداکارانه اقدام می کردند که تحریم ها به مثابه اشغال عرصه اقتصادی بود، برداشته و اشغالگران عقب رانده شوند که این کار را در دولت یازدهم با هدایت رهبر معظم انقلاب، حمایت مردم و مجاهدت تیم مذاکره کننده هسته ای انجام داد.
وی ادامه داد: امروز دولت سربلند است که در پرتو به ثمر رسیدن برجام همه تحریم ها لغو شده و پرونده پی ام دی که کسی تصور نمی کرد این پرونده به زودی بسته شود، بسته شده است.
معاون رییس جمهوری گفت: مجاهدت سخت و مذاکرات نفس گیر و عزتمندی انجام شد و مذاکره کننده ما بیش از ۱۸ ماه متوالی بر سر منافع ملت ایستادند و مقاومت کردند و گام به گام برای تحقق خواسته های مردم براساس تئوری برد ـ برد تلاش کردند زیرا در دنیای امروز هیچ کسی تئوری برد ـ باخت را نمی پذیرد و هیچ کشوری زیر بار این تئوری نمی رود.
انصاری ادامه داد: آثار برداشته شدن تحریم ها روز به روز آشکار می شود اما عده ای دلواپسان در داخل وقتی تحریم ها وضع می شد، می گفتند تاثیر ندارد حال که سه ماه از برجام گذشته عجله دارند و می گویند چرا تحریم ها برداشته نمی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: پیامبر اکرم (ص) تلاش کارگران برای تامین معیشت زندگی خود و خانواده شان را جهاد تعبیرکرده است. هیچ تفاوتی با کسانی که اسلحه به دوش برای دفاع از کشور جان خود را در دست گرفته اند با کسانی که عمر و آسایش خود را در میدان تولید به کار گرفته اند تا جامعه پویاتر باشد، وجود ندارد.
معاون رییس جمهوری در امور مجلس ادامه داد وظایف همه مسئولان و قوا این است که بستر برای مجاهدان عرصه کار و تولید فراهم کنند و برای بهبود زندگی و معیشت و ارتقا سطح امنیت شغلی آنان اقدامات لازم را انجام دهند.
انصاری در ادامه با اشاره به عنوان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیران و اسلامشهر اظهار داشت: شاید بهتر باشد با تجزیه این حوزه انتخابیه دسترسی مردم را به نمایندگان مجلس راحت تر کنیم.
وی به مطالبات جامعه کارگری اشاره کرد و گفت: مطالبه به حقی در جامعه کارگری وجود دارد که باید با همفکری و تعامل جامعه کارگری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اقدام دولت و مجلس تحقق یابد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.