6 اردیبهشت, 1395

اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری «دانش‌بنیان» است

محمدی ضمن بیان دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی به تاکید ایشان درخصوص دانش‌بنیان بودن اشاره کرد و گفت: توسعه بدون علم امکان‌پذیر نیست.

کیوان محمدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، درخصوص الزامات نامگذاری سال جاری به نام سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: این نامگذاری مدبرانه از سوی معظم‌له قطعا با مطالعه و مشورت گرفتن دقیق و کارشناسانه از گروهی از اندیشمندان ایران اسلامی با توجه به شرایط داخلی و بین‌المللی شکل گرفته است.

وی افزود: اگر روند چهار دهه انقلاب اسلامی را در نظر بگیریم مواردی مانند هشت‌سال جنگ تحمیلی، تحریم‌های ظالمانه و… وجود داشت که باعث شدد مسئله اقتصاد به مسئله ثانویه تبدیل شود، اما طی چند سال اخیر ظرفیت‌های داخلی و نیز شرایط بین‌المللی و دیپلماسی پیروزمندانه ایران، فضا را به سمتی برد که زمینه را برای محوریت امور اقتصادی مهیا ساخت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه همراه شدن اعلام سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اتفاقی خوب به شمار می‌رود، از مسئله اشتغال به عنوان نکته دوم در بحث اقتصاد سخن گفت و افزود: مسئله اشتغال جوانان مسئله‌ای بسیار پر اهمیت است؛ چراکه امروز اشتغال به خصوص اشتغال جوانان صرفا یک مسئله اقتصادی نیست، بلکه از دیگر سو مسئله بیکاری، مسئله اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اخلاقی است که اگر به آن توجه نشود، بسیاری از مسائل دیگر را به همراه خواهد داشت. بنابراین باید به طور ویژه به مسئله اقتصاد، رفاه، معیشت و اشتغال‌زایی بپردازیم.

وی خاطرنشان کرد: پس از به فرجام رسیدن برجام این شرایط برای دولت و نظام به وجود آمده که با ظرفیت بیشتری به مسئله اقتصاد پرداخته شود.

محمدی با اشاره به شعارهای رئیس جمهور در انتخابات مبنی بر تعامل با جهان، نجات اقتصاد و احیای اخلاق، درخصوص تعامل با جهان، تصریح کرد: نکته قابل ذکر آن است که تعامل با جهان آن نیست که تا دیروز شرایط بحرانی داشتیم بلافاصله شرایط ایده‌آل برقرار شود، بلکه این امر نیاز به زمان دارد. در حال حاضر شاهد آن هستیم که در سطح وسیع و دنباله‌دار کشورهای خارجی در رقابت با یکدیگر برای مذاکره و تعامل به ایران می‌آیند. این رویدادها نویدبخش آن است در سال ۹۵ و خصوصا سال‌های آینده اقتصاد بهتری را در سایه منویات مقام معظم رهبری داشته باشیم.

وی با اشاره به رویکردها و پیش‌شرط های اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری همه پیش‌شرط ‌ها ذکر شده است،‌اما در وهله اول باید توجه داشت مفهوم اقتصاد مقاومتی با اقتصاد جنگی یا ریاضتی یکی نسیت و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شود.

این مقام مسئول اقتصاد مقاومتی را یک اقتصاد انعطافی دانست که میزان شکنندگی را به شدت کاهش می‌دهد و بیان کرد: لازم است که ابتدا روی این مفهوم به یک تفاهم و اجماع برسیم و انتظار داریم رفاه را برای مردم به همراه داشته باشد.

محمدی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری از یک سو باید «دروان‌زا» یعنی متکی به نیروهای داخلی شامل نیروهای انسانی، مواد اولیه و هر آن چیزی که در داخل داریم باشد. از سوی دیگر قطعا همه کشورها فاقد همه امکانات تولید در کشور خود هستند و نیاز به تعامل با سایر کشورها دارند. ما نمی‌خواهیم تولید کنیم که خود مصرف‌کننده باشیم، بلکه می‌توانیم بازار منطقه را به دست بگیریم لذا اقتصاد مقاومتی باید «برون‌گرا» هم باشد.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک گیلان، ادامه داد: گیلان در منطقه‌ای قرار گرفته که دارای ظرفیت‌های بالایی از جمله مناطق آزاد بندر‌انزلی و بندرآستارا است، ‌زیرا راه دریایی به عنوان ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین راه مطرح است و این مزیت گیلان را در تحقق برون‌گرا بودن اقتصاد مقاومتی یاری خواهد کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان ضمن بیان دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی به تاکید ایشان درخصوص دانش‌بنیان بودن اشاره کرد و گفت: توسعه بدون علم امکان‌پذیر نیست. این نکته را مقام معظم رهبری در ادوار مختلف تاکنون مطرح نموده‌اند. دانش‌بنیان بودن بدان معناست که تمام فعالیت‌ها در همه زمینه‌های صنعت، کشاوزی، اقتصادی و… باید در حیطه علم باشد.

وی کاهش وابستگی به نفت، جهادی بودن، انعطاف‌پذیر بودن در تصمیم‌گیری‌ها و مهمتر از همه مردمی بودن را از دیگر دیدگاه‌های مدنظر مقام معظم رهبری در تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و خاطرنشان کرد: همانطور که در چهار دهه انقلاب اسلامی شاهد بودیم بدون تکیه و پشتوانه مردم نمی‌توانیم مشکلات جامعه را حل نماییم.
محمدی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش رو جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در استان سخن گفت و تصریح کرد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری باید سه قدم اساسی ساختارسازی مناسب، ارائه طرح و پروژه‌ها و در نهایت پایش و نظارت بر روند کلی امور را برداریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی بر مبنای برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: برداشت ما این است که اقتصاد مقاومتی بحثی مختص به سال جاری نیست، بلکه استراتژی نظام است که از این پس در
تمام برنامه‌های توسعه‌ای همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اقتصاد مقاومتی را یک بحث فرابخشی دانست و گفت: احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان متولی امر برنامه‌ریزی و نیز واگذاری مسئولیت اقتصاد مقاومتی به این سازمان در این امر بی تاثیر نبوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان از تدوین و آماده‌سازی برنامه ششم توسعه استان بر مبنای اقتصاد مقاومتی تا پایان آذرماه سال جاری در قالب کمیته‌ها و کارگروه‌های شورای برنامه‌ریزی گیلان خبر داد و افزود: در دی ماه ۹۵ گزارش دستاورد سازمان مدیریت و دستگاه‌ها ارائه خواهد شد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.