6 اردیبهشت, 1395

اجرای اقتصاد مقاومتی نیازمند همدلی و همزبانی دولت و ملت است

ظاهر پورمجاهد اظهار کرد: اگر بخواهیم به اجرای اقتصاد مقاومتی عمل کنیم باید بر شعار سال گذشته یعنی همدلی و همزبانی نیز تاکید کنیم.

فرماندار شهرستان فامنین در سمینار «اقتصاد مقاومتی چرا و چگونه» با بیان اینکه استفاده درست از امکانات در یک نظام اقتصاد می‌تواند تعریف ساده‌ای از اقتصاد باشد، اظهار کرد: اگر بخواهیم به اجرای اقتصاد مقاومتی عمل کنیم باید بر شعار سال گذشته یعنی همدلی و همزبانی نیز تاکید کنیم.

وی افزود: اجرای اقتصاد مقاومتی مشارکتی جدی در همه ارکان می‌خواهد و با پشتوانه و همراهی مردم انجام می‌شود و به نوعی دانشگاهی‌ها، عقلا و اندیشمندان باید به میدان بیایند.

فرماندار شهرستان فامنین با اشاره به اینکه در اجرای اقتصاد مقاومتی باید از امکانات و ظرفیت‌های کشور به درستی استفاده شود، ادامه داد: وقتی امکانات و پتانسیل‌ها شناسایی نشده و یا برای آنها برنامه نداریم و به آنها اعتنا نمی‌شود، وقتی به بخش تعاون توجه نمی‌شود، جدی دنبال اجرای برنامه‌ها نیستیم، وقتی قانون باید فصل‌الخطاب باشد اما نادیده گرفته می‌شود و… اقتصاد مقاومتی اجرایی نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه گروهی فقط به دنبال ایراد‌گیری هستند، گفت: رسانه‌ها از دولت هیچ نقطه مثبتی ننوشته‌اند.

پورمجاهد با بیان اینکه اگر می‌گوییم اقتصاد ما مقاوم می‌شود یعنی زیر ساخت‌ها مستحکم شود و مردم با موقعیت‌ها آشنا شوند، ادامه داد: باید عمل به معنای واقعی خود توسط آحاد جامعه اتفاق افتد و اگر این مهم اتفاق افتاد بهره‌وری را خواهیم داشت.

وی با تأکید بر اینکه دولت بسترساز است و شرایط حضور بخش خصوصی را فراهم می‌کند، ادامه داد: بخش خصوصی در تنگناست اما دولت نیز محدودیت‌هایی دارد.

فرماندار فامنین افزود: نظام بانکی منابعی در اختیار دارد که باید سیاست‌گذاری کند تا به درستی از منابع استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه نخستین اقدام در استان همدان در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برگزاری همایش سرمایه‌گذاری بود، یادآور شد: برخی از بندهای اقتصاد مقاومتی باید بومی شود و عمیق به موضوع اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم.

پورمجاهد با بیان اینکه در دو و نیم سال گذشته تورم کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش پیدا کرده است، اضافه کرد: دولت برنامه دارد از تشکل‌های بخش خصوصی استفاده کند اما محدودیت‌هایی نیز وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه به آسانی نمی‌توان نمره ۲۰ گرفت و گرفتن این نمره سخت است، تأکید کرد: بستر برای ۲۰ گرفتن باید فراهم باشد.

فرماندار شهرستان فامنین با تأکید بر اینکه در برنامه توسعه استان همدان نقش فناوری و موضوعات دانش‌بنیان ضعیف است، افزود: وقتی فناوری و موضوعات دانش بنیان اتفاق می‌افتد، ارزش افزوده ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نقش علم روز مدیریت در استان باید بازنگری و مورد تقویت جدی قرار گیرد، تصریح کرد: بخش خصوصی باید بیشتر در جمع‌های مختلف حضور داشته باشد.

پورمجاهد با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم در راستای اقتصاد مقاومتی از شعار و حرف پرهیز کنیم باید از هم‌افزایی استفاده کرد، ادامه داد: دولتی‌ها باید بیشتر با بخش خصوصی صحبت کنند.

وی با تأکید بر نقش اطلاع‌رسانی و همگانی شده اقتصاد مقاومتی، ادامه داد: از رسانه‌ها درخواست می‌کنم به مسئله اقتصاد مقاومتی بیشتر توجه کنند و مطالبه‌گر باشند.

منبع : برنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.