6 اردیبهشت, 1395

کاهش تصدی گری دولت و واگذاری کارها به بخش خصوصی جدی گرفته شود

رئیس دبیرخانه شورای اقتصاد مقاومتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی مستلزم حرکت در چارچوب منشور، کاهش تصدی گری دولت و استفاده از بخش خصوصی است.

مجتبی خالصی یکشنبه شب در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانداری قزوین گفت: نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی باید محور فعالیتها باشد و مسئولان در استانها با برنامه ریزی مدون و برش استانی برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی اقدام عملی کنند.

خالصی بیان کرد: امسال همه موظفند کارنامه موفق و قابل قبولی در حوزه اقتصاد مقاومتی ارائه کنند و با دادن طرح ها و ایده ها و برنامه های مدون عزم خود را برای کار جزم کنند.

رئیس دبیرخانه شورای اقتصاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد: سند اهداف کلی اقتصاد مقاومتی در افق های دو، پنج و ۱۰ ساله برای سالهای ۹۴ تا ۹۹ و ۱۴۰۴ تنظیم شده و سند منشور پروژه ها شامل چرای پروژه، منابع مالی، محل تامین اعتبار، اهداف کمی و کیفی و زمان بندی پروژه نیز در سند منشور دیده شده است.

وی اظهارداشت: سیاست اقتصاد مقاومتی منطبق بر اسناد بالادستی است و برنامه های کلی هم بر اساس یک دوره ۵ ساله نوشته شده است و مسئولان باید کاری کنند تا فعالیتهای پیش بینی شده بر اساس بندهای تعیین شده باشد.

خالصی گفت: تصویب پروژه ها منوط به رعایت استانداردهای الگویی منشور باشد تا بتوانیم رشد هشت درصدی پیش بینی شده در برنامه را محقق کنیم.

وی افزود: مهمترین وظیفه استانداران تشکیل جلسات منظم هفتگی، شناسایی موانع اجرایی، رفع مشکلات، ارائه پروژه های پیشنهادی در چارچوب نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومت و تدوین آن و ارائه به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.

خالصی گفت: تصمیمات ستاد استانی اقتصاد مقاومتی پس از تصویب برای همه دستگاهها لازم الاجراست.

صادرات دانش محور در اولویت کارها

وی بیان کرد: اگر رقابت پذیری را محقق کنیم صادرات هم رونق می گیرد و فعالیتهای اقتصادی سودآور می شود.

خالصی یادآورشد: در سال ۲۰۱۳ رتبه ایران در شاخص های کسب و کار ۱۵۲ بود و برای سال ۲۰۱۶ این رتبه به ۱۱۸ بهبود یافته که هر چند ارتقاء داشته ایم اما وضعیت خوب نیست و باید روند روبه رشدی را تجربه کنیم.

وی اضافه کرد: باید دسترسی به منابع آسان شود و مجوزها بسرعت صادر شود و در این میان دوری از رانت و کم کردن ریسک و نیز هزینه ها و بستن راههای انحراف ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

خالصی اظهارداشت: کاهش تصدی گری دولت و مشارکت بخش خصوصی در اجرای اقتصاد مقاومتی کارساز است و با واگذاری طرح ها باید از این ظرفیت بخوبی استفاده کنیم.

رئیس دبیرخانه شورای اقتصاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهارداشت: گفتمان سازی و فرهنگ سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی با کمک رسانه ها از مهمترین کارهای است که می تواند به روند کارها شتاب بخشد.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.