5 اردیبهشت, 1395

تحقق اقتصاد مقاومتی با توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی

پور سید آقایی گفت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی بخش ناوگان حمل ونقل ریلی می تواند نقش مهمی را در تحقق این امر ایفا کند.

محسن پورسید آقایی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص فعالیت های بخش راه آهن گفت: از عمده ترین فعالیت های بخش راه آهن جا به جایی مسافر، جا به جایی بار و ایمنی در بخش حمل و نقل است و ما تلاش  کرده ایم تا این اهداف را به خوبی محقق کنیم.

وی در ادامه افزود: جا به جایی بار در کل کشور در سال گذشته ۷درصد کاهش داشته که این رقم دربخش راه آهن با وجود کاهش کلی دو درصد افزایش داشته است و در مجموع ۳۵ میلیون و ۶۴۰ هزار تن کالا از طریق راه آهن جا به جا شده است.

پورسید آقایی با اشاره به اهمیت بخش ترانزیت در راه آهن کشور بیان کرد: راه آهن یک بخش قابل توجهی را به بخش ترانزیت اختصاص داده است که با این وجود شاهد رشد ۹۷ درصدی بخش ترانزیت و افزایش بار از ۷۲۷ هزار تن به یک میلیون و ۴۲۵ هزار تن بوده ایم؛ این درحالی است که ترانزیت جاده ای در سال گذشته کاهش چشمگیری را تجربه کرده است.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ثابت ماندن میزان جا به جایی مسافر در سال جاری نسبت به سال گذشته افزود: در جا به جایی مسافر در مجموع شرایط گذشته را حفظ کرده ایم و تنها منفی یک درصد کاهش داشته ایم و در این  حوزه ۲۴٫۵ میلیون مسافر را جا به جا کرده ایم و این کاهش اندک در هفت سال گذشته بین ۱ تا ۷ درصد بوده است.

وی در ادامه یادآور شد: بیشترین رشد را در بخش حمل و نقل جاده ای در سال گذشته تجربه کردیم که بخشی از آن به علت افزایش خودرو در کشور و ارزانی سوخت است که افراد ترجیحا سفر با خودروی شخصی را به حمل و نقل جاده ای ترجیح می دهند و با این وجود حمل و نقل عمومی رو به کاهش است.

پور سید آقایی با بیان کاهش حوادث ریلی در سال جاری بیان کرد: در شاخص حوادث حوادث ریلی ۳۶ درصد کاهش داشته هر چند که این رقم در مقابل حوادث از طریق سایر ناوگان های حمل و نقلی بسیار کم است و این رقم نیز مربوط به عابرانی می شود که از خطوط ریلی عبور کرده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما برای رساندن این خطرات به حداقل درصدد هستیم تا ایمنی خطوط ریلی را افزایش داده و برای آن اقدام به دیوار چینی در کنار خطوط ریلی و ایمنی آن کرده ایم و در این میان باید گفت که تنها ۳۸ نفر جان خود را به این طریق از دست داده اند.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص اقدامات زیر ساختی راه آهن یادآور شد: در زمینه زیر ساخت اقدامات فراوانی انجام داده ایم و تلاش کرده ایم تا موانع را به حداقل برسانیم و با توجه به اینکه دولت سال مالی بسیار سختی را پشت سر گذاشت و کاهش قیمت نفت تأثیر بسزایی بر اقتصاد کشور گذاشت به همراه آن تخصیص های عمرانی نیز کاهش یافته ولی علی رغم اینها شاخص های رفع موانع زیر ساختی قابل مقایسه نیست.

وی در ادامه در خصوص اعداد و ارقام مربوط به زیرساختها در کشور گفت: ۷۵۰ کیلومتر خط جدید را زیر ساخت مسافری کرده ایم که از این رقم ۲۵۰کیلومتر ریل گذاری شده و این آمار قطعا در طول عمر راه آهن جمهوری اسلامی کم سابقه است و یکی دیگر از اقدامات مهم راه آهن ایجاد علائم و سیگنال های ارتباطی برای کنترل اتوماتیک قطار بوده است که در این هدف قطار بیشتر از حد مجاز سرعت نخواهد داشت و درصورت بروز تخلف توسط این سیستم کنترل خواهد شد که این نوآوری درمسیر تهران – مشهد اجرایی شده است و قطارها به صورت اتوماتیک دراین خط کنترل می شوند.

وی در خصوص زمان تأخیرقطارهای مسافری در نوروز ۹۵ اظهار کرد: تأخیر سفرهای نوروزی در سال ۹۵، ۵۰ درصد کاهش داشته این در حالی است که زمان تأخیر در سال ۹۴، ۴۴ دقیقه بوده و این رقم در سال ۹۵ ، ۲۳ دقیقه کاهش داشته است.

پور سید آقایی بیان کرد: در مشهد سه سکو ساخته شده و با این تفاسیر می توان گفت نوروز ۹۵ حداقل تأخیرها را تجربه کرده ایم و میزان تأخیر از مبدأ میانگین ۳۰ ثانیه بود که این رقم بسیار کم است.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص برنامه های راه آهن در سال ۹۵ یادآور شد: با توجه به اینکه سال ۹۵ سال اقدام و عمل درراستای اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری اعلام شده آنچه در سال ۹۴ هدفگذاری کرده ایم در سال جدید این هدفها را محقق خواهیم کرد و در راستای اقتصاد مقاومتی ناوگان ریلی را توسعه خواهیم داد و قابل توجه است که هفت بند از اقتصاد مقاومتی مربوط به بخش ریلی می شود که از این میان می توان به کاهش مصرف انرژی و توسعه ترانزیت اشاره کرد که آن در ناوگان حمل و نقل ریلی محقق می شود.

وی با اشاره به اینکه حجم زیادی از کشته های جاده ای مربوط به بخش ترانزیت کشور می شود، گفت: حجم زیادی از کشته های کشور دربخش ترانزیت صورت می گیرد و این درحالی است که با واگذاری این بخش به ناوگان ریلی می توان باعث کاهش حجم زیادی از تلفات جاده ای شد.

پور سید آقایی در خصوص ارتباطات بخش ریلی با کشورهای برون مرزی یادآور شد: ما با افغانستان خطوط ریلی خود را مرتبط کرده ایم و در شش ماه ابتدایی سال این خطوط ریلی راه اندازی  خواهد شد و بعلاوه درصدد هستیم تا خطوط خود را با ک شور عراق نیز گسترش دهیم ولی در حال حاضر منتظر موافقت این کشور برای ساخت بخش ریلی و تأمین بودجه آن هستیم واین امر درکشور ما برای ساخت پل ارتباطی محقق شده و بودجه در سال جاری به آن اختصاص داده شده است.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت بخش صادرات در حوزه  حمل و نقل ریلی گفت: ما درصدد هستیم تا صادرات را در کشور افزایش دهیم و بتوانیم با کشورهای چون ترکمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان از طریق ریل ارتباط داشته باشیم و در این میان برخی صادرات فرآورده های نفتی با توسعه حمل ونقل ریلی صورت می گیرد و در این میان می توان شاهد مصرف ۲۰ میلیارد لیتری گازوئیل درکشور بود.

وی در خصوص گام های راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای سال ۹۵ تصریح کرد: در تلاش هستیم تا حمل ونقل بار را در سال جاری از رقم ۳۵ میلیون و ۶۰۰ تن به ۴۰ میلیون و نیم تن برسانیم و این موضوع حاکی از رشد ۱۴ درصدی حمل و نقل بار در کشور است.

وی در ادامه افزود: توجه بیشتر به بخش ترانزیت و افزایش ۳ میلیون تنی جا به جایی کالا یکی دیگر از اقدامات سال ۹۵ است و این حاکی از رشد ۱۰۹ درصدی ترانزیت در کشور خواهد بود.

پور سید آقایی در خصوص افزایش حجم صادرات در کشور گفت: افزایش صادرات حدود ۱۲ و ۶ دهم درصد از طریق حمل و نقل ریلی است که در ادامه در تلاش هستیم تا واردات را از طریق حمل و نقل ریلی با توجه به شرایط کشور به حداقل برسانیم و پیش بینی ما برای واردات سال جاری منفی یک درصد خواهد بود.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: در شبکه حمل و نقل ریلی با ید اقدامات بسیار زیادی در جهت توسعه صورت گیرد و در تلاش هستیم تا میانگین بهره برداری از خطوط راه آهن را در کشور افزایش دهیم.

وی در خصوص واگن های وارد شده به ناوگان حمل ونقل ریلی گفت: مجموعا ۲۳۰ واگن جدید به بهره برداری رسیده که ۱۱۲ واگن نو و ۱۱۸ واگن آن بازسازی شده و مدرن است که در سال جاری به حمل و نقل ریلی کشوراضافه می شود و در مقابل ۲۳۰ واگن قدیمی  و بالای ۴۵ سال ساخت که در سال گذشته عمر آنها بالای ۵۵ بوده وامسال ۱۰ سال کاهش یافته ازخطوط حمل ونقل ریلی خارج خواهند شد.

پور سید آقایی در پایان خاطر نشان کرد: در بخش حمل و نقل بار نیز ۲۴۰۰واگن ریلی اضافه خواهیم کرد و با توجه استفاده کم از این بخش هیچ واگنی از بخش باری خارج نخواهند شد.

منبع : میزان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.