11 آبان, 1394
معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد خبر داد

تهیه لایحه اصلاح قوانین مخل کسب‌وکار

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد گفت: لایحه اصلاح قوانین مخل کسب و کار تهیه خواهد شد.

شاپور محمدی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به ارائه گزارش ۲۰۱۶ بانک جهانی در رابطه با سهولت کسب و کار کشور در میان ۱۸۹ کشور دنیا، اظهار داشت: رتبه ایران از ۱۵۲ در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۸ در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد با بیان اینکه سرمایه‌گذار خارجی به رتبه ما در قیاس با دو سال گذشته نگاه می‌کند، تصریح کرد: بانک جهانی در کارهای خود بر اساس پرسشنامه از طریق فعالان اقتصادی سهولت کسب و کار را ارزیابی می‌کند. ارتباط و مکاتبات با بانک جهانی برای اصلاح اشتباهات کلیدی وجود دارد اما در نهایت پرسش‌ شونده‌ها وضعیت را منعکس می‌کنند.

وی با بیان اینکه در دو سال متوالی بهبود فضای کسب و کار داریم که با تلاش دستگاه‌ها و پیگیری وزارت اقتصاد انجام شده است، گفت: بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار با همکاری دستگاه‌ها باید بهبود صورت گیرد، در این فضا باید فعالیت‌های اقتصادی سهل و راحت و با کمترین هزینه انجام شود.

محمدی در مورد عوامل مؤثر در ارتقای شاخص‌های کسب و کار، گفت: مهمترین کار مربوط به وزارت نیرو بوده که مجوز برق و انشعاب آب و فاضلاب از نظر زمان و هزینه کاهش اساسی دارد.

وی ادامه داد: آب در ساخت‌وساز مؤثر بوده و در کنار تلاش شهرداری تأثیر مثبت در این شاخص داشتند.

به گفته معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد وزارت نیرو همچنین در بحث صدور مجوز برق تعداد روزهای صدور را از بالای صد به ۷۷ روز رساند و بر اساس گزارش ما البته این مجوز به ۴۴ روز کاهش یافته که به بانک جهانی در این رابطه اعتراض خواهیم کرد ، چرا  علیرغم پذیرفته شدن در رتبه منعکس نشد.

وی با اشاره به اینکه بهبود تجارت فرامرزی نادیده گرفته شده و باید در سال آینده به صورت دقیق منعکس شود، تصریح کرد: رتبه ۱۱۸ مناسب نیست و سال آینده باید تلاش کنیم در کنار همکاری دستگاه‌ها رتبه بهبود یابد تصور ما این بود که رتبه بین صد تا ۱۱۰ باشد اما در مقایسه با رتبه ۱۵۲ نقش علامت‌دهندگی مناسبی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

محمدی در مورد فعالیت‌های دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی بیان داشت: در ساماندهی مجوز فعالیت احصای مجوزها تا اندازه‌ای کامل شده و تا پایان سال امیدواریم پایان یابد،همچنین در خصوص حذف مجوزها وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت مکتوب اعلام کرده که برخی مجوزها را حذف کرده‌اند.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد ادامه داد: یکی از برنامه‌ها پس از حذف مجوزهای غیرضروری الکترونیکی کردن آن است که به عنوان یک الزام برای کاهش هزینه، تسهیل و تسریع در کار پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما گواهی‌ها استعلام، پروانه، اجازه‌نامه‌ها در طبقه‌بندی مجوزها قرار می‌گیرد، تصریح کرد: اما در دنیا فقط مجوزها در طبقه‌بندی مجوز محسوب می‌شوند.

محمدی از تدوین لایحه اصلاح قوانین مخل کسب و کار خبر داد و گفت: یکی از استراتژی‌های وزارتخانه با همکاری دستگاه‌ها و بخش خصوصی برای شناسایی قوانین مخل کسب و کار است.

شاپور محمدی در حاشیه نشست خبری تشریح دستاوردهای بهبود فضای کسب و کار در جمع خبرنگاران با اشاره به سیاست دولت در بسته جدید خروج از رکود اظهار داشت: این بسته به دنبال تحریک تقاضا از طریق اعطای وام بوده و این وام برای کالاهای بادوام در نظر گرفته شد.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سازوکار اجرایی پرداخت تسهیلات در بسته خروج از رکود از سوی بانک مرکزی به زودی نهایی می‌شود، تصریح کرد: این تسهیلات در خرید کالا مؤثر بوده و بسته قبلی نیز تسهیلات در قالب تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را به میزان ۶۰ درصد را برعهده دارد.

وی ادامه داد: این بسته فعلی برای خرید کالاهای بادوام مانده در انبارها تسهیلات درنظر گرفته است و منابعی که به بخش فروش داده می‌شود، در حقیقت تأمین مالی تولید و خرید کالا خواهد بود و با این تسهیلات، خرید کالا تسهیل خواهد شد.

محمدی در مورد کاهش نرخ سپرده قانونی بانکها از ۱۳ درصد به ۱۰ درصد یادآور شد: این موضوع به منظور ارائه تسهیلات بوده و بانک مرکزی به صلاح دید خود طبق انضباط و قانونمندی بانکها، این موضوع را اعمال خواهد کرد.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به حمایت از صادرات در بسته خروج از رکود تصریح کرد: اقلام صادراتی که تقاضای داخلی برای خرید آنها محدود است، با حمایت در بسته به سمت صادرات خواهد رفت.

وی با بیان اینکه یارانه تولید نیز در این بسته پیش‌بینی شده، به موضوع ال‌سی و گشایش اعتبار اسنادی پرداخت و خاطرنشان کرد: این موضوع در شورای گفت‌وگو مطرح شد و از طریق شورای پول و اعتبار در حال پیگیری است، تا به سرعت مصوب و اجرایی شود.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.