4 اردیبهشت, 1395

رونق صنایع کوچک ظرفیتی برای توسعه اقتصاد

رونق صنایع کوچک با بازگشت واحدهای تولیدی و صنعتی غیرفعال به چرخه تولید و بهره برداری از طرح های در حال ساخت ظرفیتی برای توسعه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.

این در حالی است که غیرفعال بودن بخشی از واحدهای تولیدی به دلیل کمبود نقدینگی یا مواد اولیه و تعطیلی بخش دیگری از این واحدها به دلیل بدهکاری به بانک ها بخش زیادی از فرصت های اشتغالزایی و تولید را از کشور سلب کرده است.
به گفته مسئولان ۸۷هزار واحد تولیدی و صنعتی در کشور فعال است که ۹۲درصد آنها صنایع کوچک هستند.
براساس آمار رسمی ۹ هزار واحد صنعتی غیرفعال،۹هزار واحد با کمتر از ۵۰درصد ظرفیت فعالیت و ۲۸ هزار واحد در دست ساخت در ایران وجود دارد که راه اندازی آنها ظرفیتی عظیم در رونق تولید و اشتغال است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گچساران گفت: ۵۲ واحد تولیدی در شهرک های صنعتی گچساران مستقر هستند.
رضا شریفی افزود: از این تعداد واحد تولیدی ۳۱ واحد با حدود ۴۰۰ نفر اشتغال زایی در حال فعالیت هستند و بقیه غیر فعال است.
وی عمده ترین مشکلات واحدهای تولیدی گچساران را کمبود سرمایه در گردش، کمبود مواد اولیه، مشکلات مدیریتی و نبود تجهیزات و فن آوری مورد نیاز روز است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت:ظرفیت اشتغالزایی ۹۰ درصد از واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی این استان کمتر از ۵۰ نفر است.
سهراب بنام افزود: بازگشت ۴۰واحد تولیدی در دولت تدبیر و امید به چرخه تولید و تعیین تکلیف ۶۰ واحد تولیدی بدهکار به بانک ها از خدمات سه سال گذشته به رونق تولید در این استان است.
بنام ابراز داشت: ۸۶ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد در حال ساخت با میانگین پیشرفت فیزیکی ۶۰درصد در شهرک های صنعتی این استان مستقر است که بهره برداری از آنها دو هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی ایجاد می کند.
وی افزود: ۴۰۰ واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد ۲۷۶ واحد دارای پروانه بهره برداری است.
بنام گفت: ۱۳ شهرک صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت دارند.
وی انتقال صنوف تولیدی به شهرک های صنعتی برای بهره وری از مشوق های مالی را از برنامه های رونق صنایع کوچک در این استان در سال ۹۵ ذکر کرد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: چهار شهرک صنعتی در شهرستان های گچساران و باشت احداث می شود.
وی با اشاره به وجود ۲۰۰ هکتار اراضی صنعتی در شهرستان های گچساران و باشت اظهارکرد:بخش از این اراضی تاکنون واگذار شده است.
بنام تعداد واحدهای صنعتی در گچساران وباشت را ۱۰۰ مورد ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۷۰ واحد صنعتی پروانه بهره برداری دارند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰۰ واحد تولیدی غیرفعال این استان در انتظار تعیین تکلیف برای بازگشت به چرخه تولید هستند.
داریوش دیودیده کمبود نقدینگی،دشواری های تامین مواد اولیه، نبودن بازار فروش، کوتاه بودن دوره باز پراخت اقساط بانکی، پداخت بیمه کارگران، مالیات و هزینه های حمل و نقل از مشکلات این واحدهای تولیدی است.
وی با اشاره به فعالیت کارگروه رفع موانع تولید تصریح کرد: تلاش برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی غیر فعال از برنامه های جدی دولت در سال ۹۵ برای جمایت از رونق صنایع است.
دیودیده ابراز کرد: از ابتدای سال گذشته تاکنون ۱۹ واحد تولیدی و صنعتی استان به چرخه تولید بازگشتند.
وی افزود: از ابتدای سال گذشته تاکنون ۳۲ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار و مشکلات ۱۴۶ واحد تولیدی و صنعتی در این کارگروه مطرح شد.
دیودیده اظهار داشت: جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ۲۲۲ مصوبه داشت که ۱۲۷ مصوبه اجرایی شد و ۹۵ مصوبه دیگر نیز در دست اجرا است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مشکلات تأمین منابع مالی، تأمین زمین، بدهی و سایر مشکلات واحدها در این کارگروه مطرح می‌شود، بیان کرد: بیشترین مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مربوط به بانک‌ها است.
وی تصریح کرد: با بررسی واحدهای مشکل‌دار در ستاد تسهیل به پیشرفت فیزیکی ۱۵ واحد صنعتی و تولیدی کمک شد، ۱۹ واحد به چرخه تولید بازگشت و از قضایی شدن پرونده ۵۹ واحد دیگر نیز جلوگیری شد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.