1 اردیبهشت, 1395

کمتر از ۱ درصد اقتصاد کشور دانش‌بنیان است

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه تولید رقابتی لازمه تسخیر بازار است، گفت: دانشگاه‌های ما باید به صورت ریشه‌ای دانش بنیان شوند.

دکتر «محمدحسین صادقی» در نشست مشترک کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان ایلام با اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های استان ایلام، اظهار کرد: حرکت از حوزه سنتی علم به بخش فناوری لازم و ضروری است تا بدانیم چگونه از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه باید با نگاه به وضعیت موجود کشور به سمت ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت کرده و اقتصاد کشور را به این سمت سوق داد، افزود: تورم، تحریم‌ها، رکود اقتصادی، کمبود بودجه‌های عمومی و عمرانی دولت را باید در نظر گرفت و به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان پی برد.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اضافه کرد: مشکل اشتغال جوانان یکی از مهم‌ترین مباحث است که در کنار آن خام فروشی نفت، کم رونقی تولید، قاچاق و غلبه واردات بر صادرات از دیگر مسایلی است که باعث شده به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان برای تبدیل علم به ثروت حرکت کنیم.

صادقی با اشاره به اینکه خام فروشی با ارزش افزوده ناچیز یکی از چالش‌های توسعه اقتصادی در کشور است، خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال این است که که خام فروشی کاهش یابد و تولید کالاهایی با ارزش افزوده بالا در دستور کار قرار گیرد که نامساعد بودن فضای کسب و کار نیز از دیگر چالش‌های موجود است به طوری که در این بخش در بین ۱۸۹ کشور رتبه ۱۱۸ را دارا هستیم.

وی ادامه داد: کم توجهی به بازار فروش و صادرات، غفلت از تولید بدون کارخانه، غفلت از تولید در بازارهای داخلی و منطقه از جمله چالش‌هایی هستند که اقتصاد کشور با آنها دست و پنجه نرم می‌کند که در کنار این عوامل مشکلات فرهنگی نیز وجود دارند که نبود نگاه کلان و ملی به توسعه، ضعف در کار جمعی و … از جمله عوامل مشکلات فرهنگی هستند.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور شاخص توسعه یافتگی هر منطقه را مردم آن منطقه دانست و گفت: این شاخص با قابلیت‌های هر منطقه نیز در نظر گرفته می‌شود که باید نگاه ملی داشت و محلی کار کرد.

صادقی با بیان اینکه توسعه اقتصادی در گرو استفاده از مزیت‌های نسبی و منطقه‌ای است تاکید کرد: ۴٫۵ میلیون دانش آموخته و فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیکار داریم که حرکت به سمت تبدیل علم به ثرورت زمینه‌ساز ایجاد اشتغال خواهد بود.

وی قطع بند ناف اقتصاد کشور از خام فروشی را در سرلوحه کار مسئولان اعلام و عنوان کرد: در مباحث مربوط به اقتصاد دانش بنیان، دانش اقتصادی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های قدرت است که به وجود آورنده درآمد نیز محسوب می‌شود.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور، آب، منابع طبیعی، نیروی کار و .. را از عوامل تولید اقتصاد کشاورزی دانست و اضافه کرد: ماشین آلات، نیروی متخصص و مواد اولیه نیز از عوامل تولید اقتصاد صنعتی هستند که در تولید بهینه و داشتن درآمد مورد انتظار نقش دارند که به عنوان مثال کل درآمد فروش نفت ایران در یک سال ۳۰ میلیارد دلار بوده که شرکت «اپل» ۱۷۰ میلیارد دلار و شرکت «گوگل» ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد یک ساله داشته‌اند.

صادقی با اشاره به اینکه تولید رقابتی لازمه تسخیر بازار است، اظهار کرد: حرکت صنایع باید به سمت شرکت‌های دانش بنیان باشد و نباید فراموش کرد که در بحث تولید مقاله رتبه ۱۶ را در جهان داریم که رتبه اول منطقه را دارا هستیم و در شاخص نوآوری نیز در بین ۱۸۹ کشور رتبه ۱۰۳ را داریم.

وی با بیان اینکه به ازای ۱۸۸ مقاله در کشور ۱ مورد ثبت اختراع داریم خاطرنشان کرد: ۵۰۰ میلیارد تومان در ۱۰ سال گذشته برای پایان نامه‌های دکتری هزینه شده است که با این شرایط در بین ۱۴۶ کشور در بحث اقتصاد دانش بنیان رتبه ۹۶ را به خود اختصاص داده‌ایم.

مشاور عالی صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اظهار کرد: دانش بنیان یعنی تولید ما بر اساس علم روز جهان و با تسلط بر فناوری باشد و از همه مهم‌تر اینکه باید از جزیره‌ای عمل کردن اجتناب کرده و با همدلی در این مسیر حرکت کنیم.

صادقی با اشاره به اینکه پژوهش‌ها باید به سمت فناوری سوق داده شوند، تاکید کرد: دانشگاه‌های ما باید به صورت ریشه‌ای دانش بنیان شوند. در حال حاضر ۲ هزار و ۲۵۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که از مزایایی چون ۱۵ سال معافیت مالیاتی وگمرکی، معافیت از خدمت سربازی برای نیروها و استفاده از انواع خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند هستند.

وی با بیان اینکه کمتر از ۱ درصد اقتصاد کشور دانش بنیان است افزود: ۶۱ درصد شرکت‌های دانش بنیان به تعداد ۱ هزار و ۳۶۱ شرکت،دانش بنیان نوپا هستند، ۳۳ درصد نیز شرکت دانش بنیان تولیدی هستند که تعداد آنها به ۷۳۱ شرکت می‌رسد و دسته سوم شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان هستند که با ۷ درصد تعداد ۱۴۸ شرکت را شامل می‌شوند.

مشاور عالی صندوف نوآوری و شکوفایی کشور در پایان گفت: ۹۰۰ طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شده که ۵۵۰ میلیارد تومان برای اجرای این تعداد طرح در نظر گرفته شده است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.