29 فروردین, 1395

اقتصاد مقاومتی بدون بنیان های علمی تولید، پایدار نیست

معاون طرح و برنامه ریزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: اقتصاد مقاومتی بدون بنیان های علمی تولید، پایدار نخواهد بود.

سید جواد قریشی ابهری روز یکشنبه در نشست مشترک تشکل های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم با استاندار این استان، افزود: امروز جهان در رقابت علمی است و در بخش کشاورزی نیز همین گونه است و این نگاه در افزایش بهره وری و مدیریت دانش در بخش کشاورزی است.
وی، ایجاد رقابت علمی، دانش بنیان کردن تولید و فراهم کردن شرایط لازم برای یک رقابت اقتصادی را از هدف های مهم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور برشمرد.
قریشی با اشاره به تعداد مناسب فارغ التحصیلان مهندسان کشاورزی در کشور گفت: در زمینه استفاده از این فارغ التحصیلان مشکل بنیادی داریم چرا که عوامل تولید در دست صاحبان تولیدی است که با دانش فنی روز آشنایی کامل ندارند و مدیریت دانش را مانند بخش صنعت به خدمت نمی گیرند.
وی با تاکید بر اینکه باید تولید با دانش انجام شود، اذعان کرد: عدم توجه به این امر موجب از دست رفتن بازار تولید می شود و ناچار هستیم که فاصله کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری را کاهش دهیم.
قریشی با بیان اینکه نزدیک به ۶۰ سال است که در گذر فاصله کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری هستیم، افزود: کشورهایی نظیر ترکیه و پاکستان این فاصله را به سرعت طی کردند و بهره وری خود را افزایش داده اند و امروزه افزایش ضریب دانش در مزرعه و واحد تولیدی یک ضرورت است.
وی بر ضرورت استفاده از مهندسان کشاورزی در مزرعه ها و توسعه و گسترش این امر در بخش کشاورزی تاکید کرد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.