28 فروردین, 1395

آسیب‌های اجتماعی پاشنه آشیل اقتصادمقاومتی

معاون سیاسی-اجتماعی استانداری تهران گفت:‌ باید زمینه اعتیاد را در کشور از بین ببریم چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.

سید شهاب‌الدین چاوشی در همایش اشتغال و توسعه کارآفرینی بهبودیافتگان و خانواده که امروز در استانداری تهران برگزار شد، افزود: امروزه اعتیاد بنیان‌های اخلاقی جامعه را مورد تهدید جدی قرار داده است و از اصلی‌ترین عوامل در طلاق افراد به شمار می‌رود و در وقوع بسیاری از جرایم نیز نقش دارد.

وی در ادامه گفت: لازم است سمن‌ها (سازمان مردم نهاد) به اعتیاد بپردازند و ما فعالیت تشکیلات متعدد مردمی در این عرصه را ارج می‌نهیم.

چاوشی در ادامه اظهار کرد: اعتیاد محصول بی‌ارادگی و فقدان تربیت صحیح اجتماعی و فرهنگی افراد است. اغلب کسانی که در معرض اعتیاد قرار می‌گیرند به نوعی با سیگار و قلیان سروکار داشته‌اند.

وی تأکید کرد: زمانی که دستگاه‌های مختلف با انجام اقداماتشان معتادان را نجات می‌دهند کار تمام شده نیست بلکه مراقبت از او اهمیت دارد چرا که امکان بازگشت معتاد به اعتیاد در صورت فراهم نکردن شرایط مناسب برای او آسان است.

چاوشی ادامه داد: لازم است فرهنگ عمومی را به این سمت سوق دهیم که معتاد پس از بهبودی باید جایگاه و منزلت خود را پیدا کند. به موازات تلاش برای درمان و بازپروری معتادان باید تلاش کنیم آنان در جامعه جایگاه و منزلت خود را پیدا کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: در کشور ایران۴٫۵ میلیون نفر در دولت برای خدمت رسانی به۸۰ میلیون نفر کار می کنند؛ اما در ژاپن با دو برابر جمعیت ۳۰۰ هزار نفر در این زمینه مشغول هستند.

وی با بیان اینکه هم از نظر نظم و هم تقوا فقیر هستیم، گفت: برای از بین بردن آسیب‌های اجتماعی و بیکاری باید بی تقوایی را درمان کنیم و به نظم تن بدهیم.

وی با تأکید براینکه سال جاری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده است، اظهار کرد: مولفه‌های متعددی در این زمینه مترتب است.آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد از جمله عوامل مهمی در زمینه ناموفق بودن اقتصاد مقاومتی است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران در ادامه گفت: همه ما بر این باوریم که دولت کارفرمای خوبی نیست. دولت‌های توسعه یافته درصدد هستند که مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را بر دوش جامعه بگذارند، جالب نیست که دولت متولی همه امور حتی امور سیاسی باشد. در این زمینه احزاب و سازمان‌های سیاسی در کشورهای توسعه یافته ایفای نقش می‌کنند.

چاوشی اضافه کرد: از زمانی که نظام اداری ایران به وجود آمد روز به روز این نظام متورم‌تر شد به گونه‌ای که در حال حاضر برای بسیاری از موضوعات دستگاه‌های متعددی وجود دارد که ادعای تولی‌گری دارند؛ اما مشکلات روی زمین مانده است.

وی اضافه کرد: تصدی‌گری و پرداختن به وظایف مختلف نه مقرون به صرفه و نه مقدور برای دولت است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران با اشاره به تعداد کارمندان دستگاه‌های دولتی اظهار کرد: باید تلاش کنیم که نخبگان وارد عرصه شوند، گستردگی حجم دولت، مدیریت ویژه‌ای را می‌طلبد و نیازمند نظارت، تامین معیشت و آموزش آنان است. این وضعیت هزینه‌بر است. در برنامه پنجم توسعه تلاش شد که بار تصدی‌گری دولت کاهش یابد، اما در دولت‌های نهم و دهم دولت متورم‌تر شد.

چاوشی با اشاره به راه‌اندازی خطوط هوایی و ریلی در کشور گفت: در گذشته فعالیت مستقیم دولت در این زمینه توجیه‌پذیر بود اما امروزه با وجود میلیاردرهایی که می‌توانند دولت و تمام امکاناتش را بخرند و بفروشند، فعالیت مستقیم دولت در این زمینه‌ها توجیه ندارد.

وی با اشاره به فعالیت مدیران در نظام اداری اظهار کرد: بخش اعظمی از آنها پس از خروج از سیستم فاقد انتفاع هستند چون تنها خرج کردن را آموخته‌اند. دولت به طور جدی برای کاهش تصدی‌گری عزم راسخ دارد که زمینه‌های مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی امور مردم را به خودشان محول کنیم.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران با اشاره به نقش مهم سازمان‌های مردم نهاد اظهار کرد: آنها بدون خرج‌تراشی برای دولت با جمع کردن افراد با انگیزه دور هم و ایجاد درآمدهای مشروع برای خود تلاش می‌کنند تا کارهای بر زمین مانده را انجام دهند.

چاوشی با اشاره به هزینه‌های مبارزه با موادمخدر برای کشور اظهارکرد: ۳۰۰۰ شهید برای مبارزه با موادمخدر و اعتیاد تقدیم کشور شده و بیش از ۱۲ هزار مأمور در این راه به درجه جانبازی رسیده‌اند.

وی اضافه کرد: اگر دولت ایران نسبت به سرنوشت بشریت بی‌تفاوت بود می‌توانست با قاچاقچیان مماشات کند؛ چراکه ایران محملی برای ترانزیت موادمخدر است. کشورمان به علت احساس مسئولیت در قبال بشریت نمی‌تواند در زمینه مبارزه با قاچاق موادمخدر کوتاهی کند، البته تجربه نشان داده که اقدامات انجام شده کافی نبوده است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران در پایان گفت: در حال حاضر تشکیلاتی برای حفاظت از حقوق حیوانات ایجاد می‌شود. در این شرایط باید تلاش کنیم به حقوق انسان‌ها نیز توجه کافی کنیم.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.