28 فروردین, 1395

متوسط رشداقتصادی در برنامه‌ششم

نرخ رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه در حالی حدود ۸ درصد در سال تعیین شده است که بررسی ها نشان می دهد متوسط رشد اقتصادی برنامه های اول تا پنجم توسعه در ایران کمتر از این رقم بوده است .

برآوردهای صورت گرفته حکایت از آن دارد که بالاترین متوسط نرخ رشد اقتصادی در برنامه های توسعه ای اجرا شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به برنامه اول توسعه و پایین ترین نرخ رشد به برنامه پنجم توسعه اختصاص داشته است .متوسط رشد اقتصادی در برنامه اول توسعه که بین سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ به مرحله اجرا درآمد ۷٫۲ درصد بود . براوردهای مقدماتی نشان می دهد متوسط رشد برنامه پنجم توسعه که در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ به مرحله اجرا درآمد ۰٫۵- بوده است . این اولین باری است که در طول دوران اجرای برنامه های توسعه ای در ایران ، از سال ۱۳۲۷ تا کنون، متوسط نرخ رشد اقتصادی در چهار سال اول اجرای یک برنامه توسعه ای منفی می شود .

بر اساس این گزارش بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به پایین بودن رشد اقتصادی کشور در سال های اجرای برنامه چهارم و پنجم توسعه ، لازم است اقداماتی برای جبران عقب ماندگی ها در این حوزه صورت گیرد اما مساله اساسی توجه به این نکته است که رشد ۸ درصدی اقتصاد نیازمند سرمایه گذاری های فراوان، بهبود فضای کسب و کار و ایجاد شرایطی برای استفاده از ظرفیت های خالی مانده اقتصاد کشور است .

ایران در حال حاضر با رکودی سخت و سنگین مواجه است ، از سوی دیگر در حالی دوره اجرای برنامه پنجم توسعه به پایان رسید که هنوز لایحه برنامه ششم توسعه از سوی مجلس مورد بررسی قرار نگرفته و به این ترتیب در خوشبینانه ترین حالت می توان سال آینده را آغاز اجرای برنامه ششم توسعه در کشور دانست . سال آینده آخرین سال از فعالیت دولت یازدهم به شمار می رود و برخی با استناد به این نکته بالا رفتن تب سیاسی جامعه را مورد اشاره قرار داده و می گویند این احتمال وجود دارد که سیطره سیاست بر اقتصاد در این دوره زمانی مانع از تحقق اهداف توسعه ای برنامه ششم شود .

نمودار زیر متوسط نرخ رشد اقتصادی در دوره اجرای برنامه اول تا پنجم توسعه را نشان می دهد

16-4-16-62932Untitled

منبع : اقتصاد آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.