26 فروردین, 1395

مشکلات اقتصادی کشور منشا داخلی دارد

اولین نکته ای که در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرارگیرد این است که اولین مشکل کشور اقتصادی بوده و منشا آن نیز داخلی است.

حجت الاسلام محسن طالبپور در خصوص شعار امسال باید به ۲ موضوع چیستی و چرایی سوال و راهکارای اجرایی آن پرداخت.

در زمینه چیستی، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اولین اولیت کشور ما و نیاز ضروری ما مسئله اقتصاد است؛ شعار امسال نیز به همین منظور اقتصادی انتخاب شد که تنها راه رفع مشکلات اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است؛ به همین منظور تاکید بر عملی شدن اقتصاد مقاومتی شعار امسال انتخاب شد.

از سخنان مقام معظم رهبری از سال ۸۸-۸۹ مباحث اقتصاد مقاومتی شنیده می شد که از مسئولین دعوت به زمینه سازی و بسترسازی برای اقتصاد مقاومتی می کردند تا در این راستا مجلس قوانین آن را تصویب کند، دولت آیین نامه آن را تصویب کرده و وزارت خانه ها زمینه سازی کنند.

پس از گذشت ۴ سال از فرصت دستگاه ها برای زمینه سازی باید به مرحله اقدام و عمل وارد شد تا دستگاه ها و مردم دست در دست هم داده تا اقتصاد مقاومتی را عملی سازند.

تمام مشکلات جامعه به مشکلات افتصادی برمی گردد

دیگر نکته ای که می توان به آن اشاره کرد این است که چه مشکلات اقتصادی و چه مشکلات غیراقتصادی اعم از بیکاری، مفاسد اجتماعی و بزهکاری های موجود در جامعه و حتی مشکلات خانواده و تشکیل خانواده به مشکلات اقتصادی برمی گردد که اگر در بخش اقتصادی موفق شویم، می توانیم از سد دیگر مشکلات نیز بگذریم.

از طرف دیگر دشمنان جمهوری اسلامی متوجه این نکته شدند که یکی از نقاط ضعف ما مشکلات اقتصادی است و این مسئله را به پاشنه آشیل جمهوری اسلامی تبدیل کرده اند که از طریق آن فشارها و تحریم هایی را بر ایران وارد می کنند و تا زمانی که در زمینه اقتصادی قدرتمند نشویم، این مشکلات وجود خواهد داشت.

با وجود برجام تحریم ها برداشته نشد

متاسفانه علی رغم انجام مذاکرات و برجام عملا تحریم ها برداشته نشد و یا تاثیری که برخی مسئولین انتظار داشتند، صورت نگرفت، لذا باید در مسیر اقتصاد به درون توجه کنیم و البته در این مسیر باید از تکنولوژی هایی که در جهان موجود است نیز در جهت یک اقتصاد پایدار و کاملا بومی استفاده کنیم.

در مبحث عملیاتی کردن این اقتصاد مقاومتی چندین نکته حائذ اهمیت است که در این یادداشت به صورت مختصر به آن توجه می کنیم.

مشکلات اقتصادی کشور منشا داخلی دارد

اولین نکته ای که در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرارگیرد این است که اولین مشکل کشور اقتصادی بوده و منشا آن نیز داخلی است که راه حل آن تکیه بر توانمندی های داخلی است. مقام معظم رهبری در صحبت های خود به این نکته اشاره کردند که هنوز برخی از تصمیم گیران و تصمیم سازان به این نتیجه نرسیدند که ما باید مشکلات اقتصادیمان را خود حل کنیم و همه نگاه و امیدشان به بیرون است؛ دشمن به این ها این گونه القا کرده است که ما یا باید با دنیا توافق کنیم و از آرمان هایمان کوتاه بیاییم تا مشکلاتمان حل شود و یا باید مشکلات اقتصادی را تحمل کنیم تا مجبور به عقب نشینی شویم، اما این راه حل صحیح نبوده، بلکه باید فشار را تا اندازه ای که نیاز است تحمل کرده، به خودمان اعتماد کرده تا مشکلاتمان رفع شود.

تولید ما جوابگوی نیاز داخلی نیست

نکته ی دیگری که باید مدنظر قرار گیرد این است که مردم و مسئولین باید دست در دست هم قراردهند تا تولید داخلی افزایش پیدا کند، ما در بسیاری از زمینه ها تولیدمان جوابگو نیست، به عبارت دیگر نفت را که یک سرمایه ملی است می دهیم و کالای مصرفی می گیریم؛ در مواردی که مواد اولیه و نیروی انسانی در کشور موجود است باید به سمت تولید برویم تا از وابستگی خود بکاهیم.

برای تولید داخلی نیاز به سرمایه گذاری است اما متاسفانه نقدینگی ما برابر با کشورچین و بالغ بر ۸۰۰ هزار میلیار تومان است که اگر این نقدینگی که اعم ز پول نقد، طلا و سهام است به سمت تولید برود، مشکلات نقدینگی صنعت رفع می شود که در این زمینه دولت باید زمینه اعتماد را فراهم کند و مردم نیز اعتماد کرده و سرمایه گذاری کنند.

گام سومی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد مصرف تولیدات داخلی است که امروز متاسفانه ما در این بحث مشکلات فرهنگی داریم، امروز بسیاری گمان می کنند که باید کالای خارجی بخریم به این دلیل که کالای داخلی بی کیفیت است؛ راه حل مناسب در این زمینه حمایت از کالای داخلی است، باید کالای داخلی را بخریم و با ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان به سمت افزایش کیفیت و کاهش قیمت حرکت کنیم.مردم و مسئولین باید به این باور برسند که تا کالای ایرانی است به سمت کالای خارجی نرویم.

فروش نفت باید به حاقل برسد

چهارمین گام این است که ما از نفت قطع امید کرده و فروش نفت را به حداقل برسانیم و صادرات غیرنفتی خود را افزایش دهیم، به تعبیر مقام معظم رهبری از خام فروشی که خیانت به کشور است جلوگیری کنیم.نفت خام حدود ۷۰ فرآورده دارد که قیمت برخی فرآروده ها مانند بنزین از خود نفت بیشتر است که باید در این زمینه سرمایه گذاری شود و پالایشگاه و پتروشیمی را تقویت کنیم تا هم نفت و گاز کم تری مصرف کنیم و هم درآمدزایی بیشتری داشته باشیم.

در این زمینه راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها اصلاح الگوی مصرف است. اصلاح الگوی مصرف با ریاضت اقتصادی متفاوت است، اصلاح الگوی مصرف یعنی ما به اندازه مصرف کنیم، برای مثال مصرف بنزین و حامل های انرژی در ایران ۹ برابر دیگر کشورهای دنیا است؛ درحال حاضر که مشکل اقتصادی داریم باید به این نکته توجه کنیم و آن جایی که به ضرر ما است و مصرف ما بالا است، این مصرف را کاهش دهیم و در آن جایی که به نفع ما است و باید مصرف کنیم، بیشتر مصرف کنیم

منبع : صاحب نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.