26 فروردین, 1395

منشاء اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش‌بنیان است/ رشد ۵ درصدی تولید علم در کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: منشا اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش‌بنیان است که باید جهت‌گیری‌های اصلی به سمت فناوری باشد.

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز (پنجشنبه) در کنگره ملی آموزش عالی در دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: ضرورت دارد که به آموزش عالی توجه جدی شود و آموزش عالی یکی از رئوس برنامه‌های رئیس‌جمهور است.

وی بین‌المللی کردن آموزش عالی، اقتصاد آموزش عالی، توجه به دانشگاه‌های کارآفرین و تبدیل دانش به ثروت را از الزامات دانست و خاطرنشان کرد: در بعد از انقلاب از لحاظ کمی پیشرفت خوبی داشتیم و تعداد مراکز آموزشی از اواسط دهه ۶۰ افزایش یافت و این رشد امروز خود را به با وجود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو نشان داده است.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: در زمینه پژوهشی نیز کارهای بسیاری صورت گرفته است، از اواسط دهه ۶۰ بود که به مقوله پژوهش توجه بیشتری شد و راه‌اندازی کارشناسی ارشد و دکترا نیز کلید خورد.

فرهادی با تاکید براینکه ما در دنیا رتبه اول تولیدات علم را داریم، گفت: متاسفانه از این توانمندی‌های علمی و حجم تولیدات برای حل مشکلات کشور و اقتصادی، استفاده کمی شده و باید توجه کنیم که چرا مسائل دانش در مسائل داخلی کشور کمتر درگیر شده است.

وی با بیان اینکه باید علم را به ثروت و محصول تبدیل کنیم،‌ گفت: بهره‌وری ناکافی از تولیدات علمی مسئله‌ای حائز اهمیت است و باید در عرصه فناوری و نوآوری بیشتر کار کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مسئله ثبت اختراع و نوشتن مقاله اشاره کرد و گفت: از زمانی که در وزارت بهداشت بوده‌ام شاهد این بودم که به کسی که ثبت اختراع می‌کرد امتیاز نمی‌دادند و می‌گفتم باید مقاله شود، اکنون نیز چنین صحبت‌هایی را می‌شنوم که این اشکال دارد چراکه اول باید اختراع ثبت شود و بعد می‌توان مقاله آن را به چاپ رساند.

فرهادی با اعلام این خبر که در سال اخیر رشد ۵ درصدی از لحاظ شتاب علمی در دنیا داشته‌ایم، گفت: تعداد دانشمندان برتر ما به ۲۰۰ نفر رسیده و سهم مقاله‌های ایران رشد صددرصدی داشته است که همه اینها در دولت یازدهم اتفاق افتاده است. این اتفاق خوبی است اما باید خودمان از این دستاوردها استفاده و مسائل کشور را حل کنیم.

وی در مورد دیپلماسی علمی نیز با بیان اینکه تحرکات خوبی در این زمینه صورت گرفته است، تاکید کرد: ما باید دیپلماسی علمی را گسترش دهیم که این یک گام در زمینه بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد اقتصاد مقاومتی نیز گفت: معنی اقتصاد مقاومتی این است که باید اقتصادی تنگاتنگ با نوآوری و علم داشته باشیم.

به اعتقاد فرهادی منشا اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است که این نوع از اقتصاد تحولی بزرگ در تمام زمینه‌های تجارت، ساختار اقتصادی، بهره‌وری و نوی مدیریت ایجاد می‌کند.

وی تحول در اقتصاد را آزادسازی تجارت، تغییر ساختاری در اقتصاد، پررنگ کردن فناوری و نوآوری، کوچک شدن دولت و تجارت الکترونیک عنوان کرد.

فرهادی با بیان اینکه برخی از اقتصاددانان اقتصاد تولیدمحور را اقتصاد بدون وزن نامگذاری کردند، گفت: ما هرچه دانش را در اقتصاد بیشتر به کار بگیریم محصولی با کیفیت تر و بیشتر خواهیم داشت که این توجه جدی به آموزش عالی و دانشگاه‌ها را می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: ما ۲ هزار و ۹۰۰ موسسه و واحد آموزش عالی در کشور داریم که باید سامان یابد چراکه این گستردگی سبب می شود که انرژی‌ها صرفا جهت اداره و مدیریت آنان شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سند گفتمان توسعه آموزش عالی کشور آماده شده است، گفت: ما ۴ چالش را دراین سند مدنظر قرار دادیم که ارتقای کیفیت، بین‌المللی شدن آموزش عالی در این برنامه دیده شده است.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.