26 فروردین, 1395

افزایش عمر مفید ساختمان‌ها تجلی اقتصاد مقاومتی است

‌نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس و امام جمعه شیراز بر لزوم اتخاذ تدابیری برای افزایش عمر مفید ساختمان‌ها با استفاده از مصالح استاندارد تاکید و این اقدام را تجلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

آیت‌الله اسدالله ایمانی، در دیدار مدیرکل و معاونان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس که به مناسبت دهه حساب ۱۰۰ امام(ره) انجام شد، گفت: این شایسته نیست که در برخی از کشورها متوسط عمر یک واحد مسکونی ۳۰۰ یا ۴۰۰ سال و در جامعه ما عمر ساختمان‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ سال باشد.

وی با بیان اینکه افزایش عمر مفید ساختمان‌ها نوعی صرفه‌جویی در هزینه، وقت و انرژی است، گفت: همین موارد مصداق اقتصاد مقاومتی است که با توجه به نامگذاری سال جاری امیدوارم در بنیاد مسکن دنبال شود و تداوم یابد، زیرا این بزرگترین خدمتی است که این نهاد می‌تواند به مردم داشته باشد.

آیت الله ایمانی به موضوع واگذاری برخی از امور ایجاد شهرهای جدید به بنیاد مسکن و ساخت و سازهای شهری توسط بنیاد اشاره و اضافه کرد: در این زمینه لازم است اراضی برای ساخت و ساز انتخاب شود که تمایل و مقبولیت عموم مردم را به دنبال داشته باشد، نباید اشتباهات مسکن مهر در احداث‌های جدید دوباره تکرار شود، بخشی از مسکن مهر شیراز اکنون در منطقه لپویی احداث شده، اما می‌بینیم که اقبال عمومی چندانی ندارد، چرا باید این همه هزینه شود و با تمایل و اقبال کم مردم روبرو گردد.

نماینده ولی فقیه دراستان فارس در ادامه افزود: تمایل و جاذبه مردم را باید در احداث شهرکها ی جدید در نظر گرفت ، البته بنیاد مسکن باید این تمایلات را هدایت کند، اما اگر زمینی انتخاب شود که در مسیر سیل و زلزله و حوادث دیگر باشد، از نظر کارشناسی هیچ توجیهی ندارد‌.

امام جمعه شیراز به موضوع نشست زمین بر اثر تداوم خشکسالی هم اشاره و خاطرنشان کرد: نشست زمین، برخی مسایل در روستاها و شهرها به وجود آورده است، حتی شهر تهران نیز از این مشکل در امان نمانده، باید اراضی برای احداث شهرک‌های جدید انتخاب شود که این مشکلات را نداشته باشد و در آن همه پیش بینی‌های ایمنی و فنی شده باشد .

آیت‌الله ایمانی همچنین طرح هادی را یک سند معتبر برای توسعه دانست و گفت: در واقع طرح هادی می‌تواند جلوی بسیاری از موازی کاری‌ها و دوباره کاری‌ها را بگیرد، اجرای طرح هادی به معنی انجام کار توسعه بر اساس یک نقشه است.

امام جمعه شیراز همچنین بر لزوم اطلاع رسانی بیشتر از فعالیت‌های عمرانی بنیاد مسکن تاکید و اضافه کرد: کارهای انجام شده را باید به اطلاع مردم برسانید، رسانه‌ها هم دراین زمینه مشارکت کنند، تا بنیاد مسکن از غربت اطلاع‌رسانی خارج شود .

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.