24 فروردین, 1395

طرحی انقلابی برای تحول سربازی+اینفوگرافی

شیوه کنونی خدمت سربازی به دلیل عدم به کارگیری لازم از توان و تخصص نیروهای جوان تطابقی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد. از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی بر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرینان نیز اثرگذار است و یکی از دلایل خروج نخبگان شناخته می‌شود.

رهبر معظم انقلاب امسال را با نام “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” نامگذاری کردند و تاکید نموده‌اند که باید در خصوص اقتصاد مقاومتی اقدامات حقیقی و واقعی صورت پذیرد. ایشان نه تنها دولت بلکه تمامی نهادهای کشور را در عمل به اقتصاد مقاومتی مامور داشته اند. نیروهای مسلح نیز بارها از آمادگی خود در جهت عمل به اقتصاد مقاومتی سخن گفته اند.
 اما هم اکنون شیوه کنونی خدمت سربازی به دلیل عدم به کارگیری لازم از توان و تخصص نیروهای جوان تطابقی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد. از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی بر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرینان نیز اثرگذار است و یکی از دلایل خروج نخبگان شناخته می‌شود.
بر این اساس لازم است تا علاوه بر حفظ نقش سربازان در تامین امنیت کشور، اقدامات عملی برای استفاده از پتانسیل علمی و مهارتی جوانان صورت پذیرد و از این ظرفیت ارزنده برای حل مشکلات کشور، به ویژه وضعیت اقتصادی استفاده شود.
ایده “سربازان اقتصاد مقاومتی” برای ترویج فرهنگ کارآفرینی و ایجاد انگیزه در بین جوانان برای شروع فعالیت های تولیدی، مطرح شده است.
ایده‌ای که بر مبنای آن، هر فرد عامل در تاسیس کسب و کار که توانسته برای حداقل هفت نفر اشتغال تمام وقت (به استناد بیمه تامین اجتماعی) ایجاد نماید، به ازای هر یک ماه اشتغال تمامی هفت نفر، از یک ماه کسر خدمت برخوردار خواهد شد. طرحی که می‌تواند اشتغال زایی در پی داشته باشد و توسط اسناد سازمان تامین اجتماعی، ثبت شرکت ها و روزنامه رسمی کشور راستی آزمایی می‌شود و علاوه بر آن، مورد بررسی دقیق کمیته ارزیابی نیز ققرار خواهد گرفت تا امکان سواستفاده از آن وجود نداشته باشد.
از سوی دیگر دقت در  انتخاب اعطای کسر خدمت و نه معافیت، ساز و کاری تعریف شده در نیروهای مسلح بوده و چندین سال است که تجارب ارزشمندی در این زمینه وجود دارد. لزوم دوره آموزشی و فرایند بررسی سختگیرانه، سبب می‌شود تا این طرح به هیچ عنوان به منزله، راهکاری دور زدن خدمت سربازی تلقی نشود.
راهکار ارائه شده محدودیت های نیروهای مسلح در کسری بودجه، تامین امنیت و محدودیت در ایجاد تغییرات را در نظر داشته است و گفتنی است که حاصل هم اندیشی دانشجویان، اساتید دانشگاه و نظامیان با سابقه می باشد و اجرای صحیح آن برکات فراوانی برای کشور خواهد داشت.
شرح ایده، روش اجرا و قوانین پیش بینی شده در ارتباط با آن، در اینفوگرافی زیر آمده است.
برای مشاهده بهتر تصویر، لطفاً آنرا ذخیره و سپس با درشت نمایی واضح تر ببینید:
resized_585074_538

منبع : پارسینه

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.