24 فروردین, 1395

بهترین برجام اقتصاد مقاومتی است

استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان گفت: رمز موفقیت در عرصه اقتصاد مقاومتی در سالی که با این عنوان نامگذاری شده، اراده ملی است.

پیرامون مسائلی که این روزها تحت عنوان برجام ۲ و ۳ در جامعه مطرح می شوند، اظهار کرد: رئیس جمهور پس از برجام که مخفف برنامه جامعه اقدام مشترک است، تاکید کرد که باید بر اساس این الگو برای حل مشکلات کشور به دنبال برجام دو و سه و سایر برجام ها باشیم و برخی سیاستمداران کشور نیز بر آن تاکید کردند که برای حل اختلافاتی که با آمریکا و غرب داریم باید گفتگوهای هسته ای را مورد استفاده قرار دهیم.

وی با بیان اینکه برجام از نظر رئیس جمهور کشورمان، برنامه جامع اقدام ملی است، تاکید کرد: اگر قرار باشد برای حل مشکلات کشورمان برنامه جامع اقدام مشترک و ملی داشته باشیم هیچ برنامه ای بهتر از اقتصاد مقاومتی نخواهد بود.

* استفاده از مدل برجام برای سایر مسائل کشور موجب شکست خواهد شد

استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان با تاکید بر اینکه لازمه حل مشکلات کشور، پیشرفت دانست، تصریح کرد: اگر بخواهیم از مدل برجام در عرصه های دیگر استفاده کنیم غیر از شکست و خسارت نخواهیم دید.

وی اضافه کرد: در برجام هسته ای تجربه کردیم که طرف مقابل مانند گذشته بدعهدی و زیاده خواهی کرد و برخوردی مستکبرانه داشت و در مقابل دیدیدم که وزیر امور خارجه کشورمان به صراحت در ۹ اسفند ۹۴ در گفتگو با ایسنا متذکر شد که آمریکا تحریم ها را فقط از روی کاغذ برداشته و هنوز در عمل با مشکلاتی مواجهیم.

نصری با تاکید بر اینکه برای حل مسائل کشور برنامه جام اقدام ملی باید اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب در مشهد فرمودند، اگر غیر از این باشد قابل قبول نیست و مردم هم به این نکته اعتقاد دارند که با داشتن تجربه شکست در یک زمینه نباید دوباره در آن عرصه وارد شد.

وی ادامه داد: دشمن مذاکره بر سر مسائل موشکی و هسته ای را بهانه ای برای دشمنی خود می داند چرا که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها اعلام کرده بود که برنامه هسته ای ایران هیچ ارتباطی با داشتن سلاح هسته ای ندارد اما با این وجود آمریکا انرژی هسته ای ما را بهانه ای برای وارد کردن فشار به ما قرار داده است.

مؤلف، پژوهشگر و استاد دانشگاه اصفهان تاکید کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر در مسائل هسته ای از منافع ملی عقب نشینی کنیم دشمن به سراغ سایر مسائل کشورمان از جمله مسائل موشکی، حقوق بشر، حمایت از حزب و الله و فلسطین خواهد رفت؛ مشاهده می کنیم که امروز این اتفاق افتاده و چرخ هسته ای ما را کند کرده اند و به سایر مسائل کشور ما از جمله مسائل موشکی وارد شده و مرتبا زیاده خواهی می کنند و اگر مسائل موشکی را هم تعطیل کنیم بهانه دیگری خواهند آورد اما این ما هستیم که نباید اجازه دهیم غرب و در راس آن ها آمریکا و رژیم صهیونیستی به خواست خود برسند و زیاده خواهی کنند.

* رمز موفقیت در اقتصاد مقاومتی اراده ملی است

وی در ادامه رمز موفقیت در عرصه اقتصاد مقاومتی در سالی که با این عنوان نامگذاری شده است را اراده ملی عنوان کرد و گفت: اگر اراده ملی شکل بگیرد و مسئولان و مردم به منویات مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی عمل کنند پیروز خواهیم شد.

نصری ادامه داد: با خرید کالای ایرانی، اصلاح الگوی مصرف، حمایت از تولید داخل، مبارزه با ورود کالاهای قاچاق قطعا می توانیم به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به افزایش میزان واردات به کشورمان نسبت به سال های گذشته اضافه کرد: ۲۵ درصد واردات کشور ما در سال گذشته از چین بوده در صورتی که این میزان در سال های گذشته حداکثر ۸ درصد بوده است.

* مسئولان فقط کالاهای ضروری را وارد کشور کنند

استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان ادامه داد: دولت ورود خودروهای لوکس را حدود ۱۰ درصد آزاد کرد و اگر با این رویه بخواهیم از تولید داخل حمایت کنیم امکان پذیر نخواهد بود بلکه باید واردات هر نوع کالایی به کشورمان کنترل شده باشد.

وی تاکید کرد: ما باید فقط کالاهایی را که در داخل نداریم و توان تولید آن ها را هم در داخل نداریم وارد کنیم اما اگر هر محصولی را به کشور وارد کنیم قطعا به تولید داخلی ضربه زده ایم.

نصری بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یک شبه ایجاد نمی شود و تضمین آن اراده ملی است که در این رابطه باید مردم، مسئولان و نظام بانکی و همه از تولید داخل حمایت کنند تا از این طریق مشکلات اقتصادی حل شده و روز به روز مقاوم تر شویم.

* همه باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنند

وی در نهایت با بیان اینکه به فرموده قرآن کریم سرنوشت هر قوم و جامعه در اختیار خودشان است، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم سرنوشت ما بهتر از قبل شده و یک گام به پیش برویم و در برابر دشمنی ها مقاومت کنیم باید وظایف خود را به خوبی انجام دهیم و محور وظایف ما در حال حاضر عمل به رهنمودهای مقام عظمای ولایت خواهد بود که سه سال است بر اقتصاد مقاومتی تاکید کرده اند.

مؤلف، پژوهشگر و استاد دانشگاه اصفهان تاکید کرد: همه مردم، مسئولان، رسانه ها و مراکز تحقیقاتی وظیفه دارند ابعاد گوناگون اقتصاد مقاومتی را تبیین کرده و برای تحقق آن تلاش کنند.

منبع : صاحب نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.