24 فروردین, 1395

اقتصاد مقاومتی در پی مقاوم سازی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده اقتصادی است

اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص حوزه‌های فشار و تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن و حتی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت می باشد، در واقع مفهومی است که در پی مقاوم سازی، ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده مطرح می شود که قطعا باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریتهای عقلانی پیش شرط چنین موضوعی است.

فضای امروز اقتصاد ایران، مشکلات منحصر به فردی دارد که وقوع بعضی از آنها از جمله، تحریم بانک مرکزی، تحریم صنعت نفت تاکنون در دنیا سابقه نداشته است.

از این رو هیچ الگویی در رابطه با حل این مشکلات وجود ندارد و در هیچ یک از نظریه های اقتصاد متعارف، الگو و پیشینه نظریه مشخصی در این رابطه وجود ندارد. از آنجا که این امر تاکنون سابقه نداشته، چگونگی واکنش به آن هم امری بدیع است؛ در نتیجه نوآوری و ایده پردازی از سوی صاحب نظران برای برطرف کردن این مشکلات اقتصادی ضرورت پیدا می کند.

اعمال تحریم های گسترده ی اقتصادی علیه ایران به این دلیل است که آنها  می دانند ما در زمینه اقتصادی ضعف هایی داریم و با توجه به اینکه اکثر درآمدهای کشور حاصل از فروش نفت است، اگر جلوی فروش نفت را بگیرند، می توانند آسیب های جدی به اقتصاد کورمان وارد نمایند.

در نتیجه در اینجا مسئله ای مطرح می شود که باید راه حلی برای آن پیدا کنیم تا بتوانیم با توانمندسازی اقتصاد با آن مقابله نماییم. مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با پیش بینی این مسئله چندین سال است که موضوعات اقتصادی را به عنوان شعار سال معرفی می نمایند تا مسئولین و مردم اهمیت این موضوع را درک کنند.

 ایشان در سال ۹۲ با همفکری صاحبنظران سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند اما اقدامات خوبی در این راستا صورت نگرفت به همین خاطر در نامگذاری سال ۹۵، اقدام و عمل را به دنبال اقتصاد مقاومتی آوردند تا اقدام جدی در این راستا صورت بگیرد و فقط در حد حرف نباشد.

اقتصاد مقاومتی چیست؟

اقتصاد مقاومتی(Resistive economy ) روشی برای مقابله با تحریم هاعلیه یک منطقه یا کشور تحریم شده می‌باشد.

اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص حوزه‌های فشار و تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن و حتی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت می باشد، در واقع مفهومی است که در پی مقاوم سازی، ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده مطرح می شود که قطعا باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریتهای عقلانی پیش شرط چنین موضوعی است.

اقتصاد مقاومتی برای خوداتکایی و کاهش وابستگی و تاکید بر مزیت های داخل است،  در واقع اقتصاد مقاومتی در مقابل اقتصاد وابسته قرار دارد.

 برخی معتقدند که اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد ریاضتی است ولی اصلا اینگونه نیست، اقتصاد ریاضتی به این معنی است که دولت برای کاهش هزینه ها و رفع کسری بودجه خود به کاهش یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی دست می زند که این با اقتصاد مقاومتی کاملا متفاوت است.

اقتصاد مقاومتی در مقابله با تحریم های بین المللی  مطرح شده است و ما باید با استفاده از سیاستهای اقتصاد مقاومتی اثرهای تحریم را خنثی کنیم و حتی تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کنیم. به طور خلاصه ویژگی های اصلی اقتصادمقاومتی را می توان بصورت زیر بیان کرد:

۱٫ بهبود شاخصهای کلان مانند کاهش تورم، رشداقتصادی و…

 ۲٫ تقویت تولید داخلی

 ۳٫ تقویت تولید علم و فناوری

۴٫ کاهش وابستگی به نفت

 ۵٫ اصلاح الگوی مصرف

 ۶٫ خودکفایی

 ۷٫ بومی سازی تکنولوژی صنعتی

 ۸٫ امنیت اقلام اساسی مانند دارو

۹٫ مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا مانند تحریم ها، کاهش قیمت نفت و …

چهار دلیل اصلی برای ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی وجود دارد:

۱٫ توجه به ظرفیتهای سرشارمادی و معنوی که در کشور وجود دارد و استفاده بهینه از آنها مانند نیروی کار جوان و کارامد، ذخایر غنی و گسترده

۲٫ از بین بردن مشکلاتی که در کشور وجود دارد از قبیل: وابستگی به نفت، بیکاری، تورم و …

۳٫ رفع تحریم هایی که علیه کشور ما وضع شده است

۴٫ بحرانهای اقتصادی جهانی

با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در اولویت قراردادن اقتصادمقاومتی، باید در همه حوزه های مدیریتی و اجرایی این سیاستها عملیاتی و محقق شود تا حوادث ناگزیر مانند تحریم، کاهش قیمت نفت و… نتواند در اقتصاد بر ما اثر بگذارد. چالش هایی مانند عدم اجماع نظر مسئولان، عدم وجود زیر ساختهای مناسب، وابستگی به درآمد حاصل از نفت و… در این راه وجود دارد اما می توان با تکیه بر عزم ملی و خودباوری به تحول اقتصادی دست یافت.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.