24 فروردین, 1395

نقش دانشگاه در توسعه دانش بنیادین بررسی می شود

نقش دانشگاهها در انتقال و توسعه دانش بنیادین حوزه پایین دستی صنعت نفت بررسی خواهد شد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز با اشاره به برگزاری “همایش صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی” که ٢٨ فروردین ماه برگزار می شود به خبرنگار شانا گفت: در این همایش به فعالیتهایی که از سوی وزارت نفت در ارتباط با استقرار و پیاده سازی سیاستهای اقتصاد مقاومتی انجام شده و برنامه های در دست اجرا که در آینده به بهره برداری می رسند پرداخته خواهد شد.
سعید پاک سرشت درباره جزئیات پنلهایی که در این همایش ارائه می شود افزود: یکی از پنلها با موضوع ارتباط دانشگاه با صنعت نفت خواهد بود که نقش دولت در این زمینه بسیار با اهمیت است و وزارت نفت به عنوان نماینده حاکمیت این نقش را بر عهده خواهد داشت.
وی با اشاره به این که در این پنل افراد بر اساس موقعیتهای علمی و تخصصی با موضوع یادشده دعوت شده اند، تصریح کرد: ریاست پنل را دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر عهده دارد و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، رئیس دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه شیراز و مدیران عامل شرکتهای اصلی وزارت نفت در این همایش حضور خواهند داشت.
به گفته وی، هدف این پنلها نشان دادن آثار و پیامدهایی است که از پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت ایجاد خواهد شد.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران درباره تاسیس موسسه های تحقیقاتی در حوزه پایین دستی صنعت نفت گفت: در دیماه ٩۴ تفاهم نامه هایی بین وزارت نفت و دانشگاهها با اولویت حوزه پایین دستی امضا شد تا این موسسه ها در این حوزه شکل گیرد و از افرادی در آنها استفاده شود که وظیفه اصلی آنها پاسخگویی به نیاز صنعت کشور است.
پاک سرشت در ادامه به مواردی که در این همایش مطرح خواهد شد اشاره کرد و افزود: از موضوعات مهم در این پنلها می توان به بررسی تجربیات و آسیبهایی که در همکاری صنعت نفت با دانشگاه تهران در حوزه بالادستی وجود داشته اشاره کرد.
وی ادامه داد: از تاسیس موسسه تحقیقات صنعت نفت ١٠ سال می گذرد و باید بررسی کرد که آیا در این بازه زمانی، این موسسه به اهداف خود دست یافته و دانشگاه پاسخگوی نیازهای فناورانه صنعت نفت بوده است؟.
به گفته مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، در مجموع، منافع و آسیبهای موجود در این موسسه های تحقیقاتی را بررسی و نقشه راهی برای تاسیس موسسه های جدید در حوزه های پایین دستی ترسیم خواهیم کرد.
پاک سرشت، نیاز موسسه های تحقیقاتی را برخورداری از دانش پایه برشمرد و تصریح کرد: افزون بر این، وجود نیروی انسانی متخصص، انجام طرحهای پژوهشی از سوی دانشجویان ارشد و دکتری از نیازهای اساسی این موسسه ها است.
وی با توجه به نقش موسسه های تحقیقاتی به عنوان واسطه بین صنعت نفت و دانشگاهها گفت: از وظایف مهم صنعت نفت، جمع آوری نیازها و قراردادن آنها در اختیار موسسه های تحقیقاتی است و دانشگاهها باید پاسخگوی این نیاز بوده و آن را پیگیری کنند.
پاک سرشت با تاکید بر افزایش تولید داخل کشور افزود: صنعت نفت باید ریسک استفاده از تجهیزات و محصولاتی را که در داخل کشور تولید می شود بپذیرد و همچنین برای افزایش اعتماد مصرف تجهیزات داخلی و محصولهای فناورانه تمام تولیدات داخلی را در فرآیند دریافت گواهینامه اطمینان قرار دهیم و آنها باید مجوزهای لازم را از مراکز معتبر تعیین شده دریافت کنند.

 

منبع : شانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.