24 فروردین, 1395

شعارهای اقتصادی دولت در سال جاری محقق نشد

در سال ۱۳۹۴ هیچ اقدام موثری توسط دولت در حوزه اقتصاد انجام نشد و نمی‌توان ادعا کرد که دولت امسال در حوزه اقتصاد توانسته موفقیت خاصی داشته باشد.

دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن همه برنامه ریزی خود را معطوف به برداشته شدن تحریمها کرد به این امید که برداشته شدن تحریمها عاملی شود که فضای سیاسی_ اقتصای_ اجتماعی کشور در سایه لغو تحریمها بهبود یابد!

بیش از نصف عمر دولت یازدهم سپری شد تا تحریمها برداشته شود اما دولت در عرصه اقتصادی توفیقی به دست نیاورد که نگاهی به شاخص‌های مختلف، مانند نرخ تورم، بیکاری و رشد اقتصادی بر این ادعا صحه می گذارد.

موضع‌گیری مسئولان دولتی در ابتدای سال حاکی از آن بود که در سال جاری شاهد رشد اقتصادی مثبت باشیم که آمارها نشان داد چنین امری در عمل رخ نداده و تیم اقتصادی دولت به هیچ عنوان عملکرد رضایت‌بخشی نداشته است.

مردم در مقابل مشکلات اقتصادی به عملکرد دولت نگاه می‌کنند و انتظار دارند که دولت بتواند از کلیه اختیارات و قدرت خود برای رفع مشکلات معیشتی استفاده کرده و گام‌های جدی برای اصلاحات ساختاری بردارد.

دولت یازدهم هنوز از نزدیک شدن به اصلاحات ساختاری خودداری می‌کند چرا که چنین کاری بی‌هزینه نخواهد بود. دست زدن به اصلاحات ساختاری در ابتدا مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و عملی دردناک محسوب می‌شود ولیکن جز این چاره‌ای نیست و هر دولتی که قصد رفع مشکلات  اقتصادی را داشته باشد باید چنین هزینه‌ای را متقبل شود.

برای رشد و توسعه اقتصاد کشور در بلندمدت و افزایش سطح رفاه بخش‌های مختلف مردم، چاره‌ای جز این عمل دردناک نیست و به همین خاطر انجام این کار نیازمند شجاعت است.

در یک کلام، مشکلات ساختاری اقتصاد کماکان پابرجاست و امسال هم گام مهمی برای رفع مشکلات اقتصادی برداشته نشده است. در سال ۱۳۹۴ هیچ اقدام موثری توسط دولت در حوزه اقتصاد انجام نشد و نمی‌توان ادعا کرد که دولت امسال در حوزه اقتصاد توانسته موفقیت خاصی داشته باشد.

از سوی دیگر بهبود وضع اقتصادی کشور که مهم ترین وعده منتخب مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ بود به نتیجه مشخصی نرسیده به گونه ای که اقتصاددانان کشور از طیف ها و تفکرات مختلف آن را تایید می کنند و معتقدند که دولت برنامه مدونی در این دو سال برای رشد اقتصاد کشور نداشته است.

منبع : اقتصاد پرس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.