23 فروردین, 1395

اجرای نقشه‌ مهندسی فرهنگی در کنار اقتصاد مقاومتی، حرکت به سوی تحقق تمدن نوین اسلامی است

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی در کنار نقشه جامع علمی کشور تضمین‌کننده اجرای قانون اساسی در ابعاد مختلف است، گفت: این نقشه‌ها را اگر در کنار اقتصاد مقاومتی قرار دهیم در حقیقت به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی حرکت کرده‌ایم.

محمد اسحاقی، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در نود و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی در کنار نقشه جامع علمی کشور تضمین‌کننده اجرای قانون اساسی کشور در ابعاد مختلف است، گفت: این نقشه‌ها را اگر در کنار اقتصاد مقاومتی قرار دهیم در حقیقت به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی حرکت کرده‌ایم لذا همه باید در این راه کوشا باشیم.
فرهنگ اقتصاد و اقتصاد محض در اقتصاد مقاومتی در کنار هم آمده است
وی ابراز کرد: در اقتصاد مقاومتی که اکنون در دستور کار همگان است بخش فرهنگ اقتصاد و اقتصاد محض در کنار هم آمده است که دانش بنیان بودن اقتصاد، ذیل علم و فرهنگ قرار دارد.
اسحاقی با بیان اینکه کشور اکنون سیاست‌های جامع علمی و فرهنگی را داراست و مقام معظم رهبری نیز امسال را به نام سال اقدام و عمل نامگذاری کرده‌اند، گفت: هم‌اکنون راه روشن است و مطالعات جامع نیز در این زمینه‌ها صورت گرفته است و از ظرفیت تمام نخبگان نیز استفاده شده است تا ذیل نقشه مهندسی قرار گیرد.

اختصاص بخشی از نقشه مهندسی فرهنگی به خانواده
معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصریح اینکه در نقشه مهندسی فرهنگی بخشی مربوط به خانواده است، گفت: خانواده رکن بنیادین جامعه است و قانون اساسی در اصل ۱۰ می‌گوید تمام مصوبات و قوانین باید بر اساس مصالح خانواده باشد ضمن اینکه در تعالیم دینی ما نیز به بنیان خانواده سفارش‌های فراوانی شده است.
وی با تأکید بر اینکه در نقشه مهندسی فرهنگی کشور سیاست‌های جامعی برای خانواده در نظر گرفته شده است، گفت: برای اجرایی شدن این سیاست‌ها یک برنامه عملیاتی تدوین شد که در آن راهکارها و دستگاه‌های همکار نیز مشخص شدند.
اسحاقی با بیان اینکه در ذیل تحکیم خانواده ما یک برنامه عملیاتی مربوط به استحکام خانواده در باب طلاق داریم، گفت: در بحث کنترل و کاهش طلاق هم برنامه‌های مختلفی است که در آنجا بخش اورژانسی و فوریت‌های طلاق را مطرح می‌کنیم و آنچه که در اینجا ارائه می‌شود در حقیقت اقداماتی است که باید به صورت فوریتی و اورژانسی نسبت به کسانی که درخواست طلاق داده‌اند، انجام شود.

رشد منفی رویداد ازدواج در کشور
معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با ارائه آماری از رشد منفی رویداد ازدواج در کشور خبر داد و با بیان اینکه میانگین طلاق در کشور روند رو به رشدی را داشته است، گفت: استان فارس در ثبت رویدادهای ازدواج در سال ۹۳ پائین تر از میانگین کشوری قرار دارد.
اسحاقی رشد واقعه طلاق بین زوج های تحصیلکرده را یادآور و متذکر شد: از آبان ۸۵ تا ۹۵ بررسی ها نشان می دهد که دامنه سنی ازدواج کاهش داشته و میانگین سنی ازدواج افزایش را نشان می دهد به طوریکه در سال ۹۴ میانگین سن ازدواج در مردان ۲۸ سال و زنان ۲۳٫۸ سال بوده است.
وی این عدد را برای فارس ۳۰ سال در مردان و ۲۶ سال برای زنان عنوان و اضافه کرد: ۱۰ درصد از افراد جامعه در سن بالای ۳۵ سال ازدواج می کنند و ۱۴ درصد نیز وقوع ازدواج در سنین بالای ۳۰ سال اتفاق می افتد.

بیشترین میزان طلاق در ایران طی ۵ سال اول ازدواج حادث می‌شود
اسحاقی با تاکید براینکه بیشترین میزان طلاق در ایران طی ۵ سال اول ازدواج حادث می‌شود، گفت: ۱۳ تا ۱۴ درصد از طلاق ها در سال اول ازدواج حادث می شود که عامل بخش عمده ای از آنها اعتیاد است.
وی مهمتری عامل موثر در طلاق را دخالت خانواده‌ها و محقق نشدن شروط ضمن عقد عنوان و ابراز کرد: براساس مطالعات انجام شده قرار است که برنامه جامعه کنترل و کاهش طلاق به شکل پایلوت در ۱۰ استان کشور اجرایی شده و سپس در نقاط دیگر کشور تسری یابد.

اجرای برنامه جامع کنترل و کاهش طلاق در ۱۰ استان
اسحاقی گفت: این برنامه در استان‌های تهران، البرز، خراسان رضوی، گیلان، قم، مازندران، کرمانشاه، مرکزی، اصفهان و فارس اجرایی خواهد شد.
معاون برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر برنامه‌های مداخله‌ای برای کنترل و کاهش طلاق اجرا نشود، در افق ۱۴۰۴ به ازای هر یک ازدواج ۲ طلاق را در کشور شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به لزوم همراهی دادگستری، بهزیستی، نیروی انتظامی، علوم پزشکی، آموزش و پرورش، کمیته امداد، استانداری و نهاد نمایندگی ولی فقیه در این برنامه، گفت: به دنبال آن هستیم که در ۲ سال اول افزایش روند رشد را کنترل کنیم و در طول سه برنامه، نرخ طلاق را به عدد تک رقمی برسانیم.
اسحاقی با بیان اینکه در نقشه مهندسی فرهنگی بخش‌های مختلفی نظیر شیوه‌های انتخاب همسر و مهارت‌ها دیده شده است، گفت: برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق، به منظور تحکیم خانواده کنترل و کاهش طلاق و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بر اساس نقشه مهندسی فرهنگی مصوب شورای عالی فرهنگی تدوین شده است و یکی از اهداف آن توقف نرخ رشد طلاق در سال اول اجرایی و کاهش سالانه نرخ طلاق به میزان ۵ درصد نسبت به سال قبل در طول سال اجرای برنامه است.
معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با استناد به تحقیقات انجام شده، میزان تجرد قطعی در ایران را کمتر از ۲ درصد اعلام و تاکید کرد: ۹۸ درصد از افراد در ایران میل به ازدواج دارند.

منبع : ایکنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.