23 فروردین, 1395

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با جدیت و تلاش مضاعف

استاندار با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و نام‌گذاری امسال توسط ایشان به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و تأکید رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در رابطه با اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغی رهبر فرزانه انقلاب گفت : همه ما باید با تلاش و همت مضاعف نقش و وظیفه خود را به‌خوبی ایفا کنیم

سید محمد میرمحمدی درنخستین شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اظهار داشت: دولت تدبیر و امید برای پیاده کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۱۲ برنامه ملی، ۶۰ طرح و ۲۵۰ پروژه مرتبط ارائه کرده و برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۹۵ لازم است با سرعت و دقت لازم در راستای اجرایی شدن این مهم و ارائه این خدمت شایسته به مردم گام برداریم.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی دارای ابعاد مختلف و متنوعی است و به‌عنوان‌مثال اگر بخواهیم گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی را مطرح و در جامعه فرهنگ‌سازی لازم را ترویج کنیم شایسته است همه مردم در استفاده از کالاهای ایرانی و مراقبت بیشتر از تولید داخلی به یکدیگر تذکر دهند.

میرمحمدی تصریح کرد: بسیار مهم است که از اسراف پرهیز کنیم و به‌گونه‌ای عمل نماییم تا مازاد تولید داشته باشیم، به صادرات بپردازیم و ضریب خودکفایی خود را افزایش دهیم.

اختصاص ۹۷۰ میلیارد تومان به یزد در سفر رئیس‌جمهوری

رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در بخش دیگری از سخنان خود به سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و کاروان تدبیر و امید به استان یزد در روزهای پایانی سال گذشته اشاره کرد و ضمن تقدیر و تشکر از استقبال باشکوه و بی‌نظیر اقشار مختلف مردم از ریاست‌جمهور گفت: طرح‌ها و پروژه‌های ۴۴ گانه در این سفر به تصویب هیئت دولت رسید و دولت یازدهم اعتبار بسیار خوب ۹۷۰ میلیاردی را برای استان اختصاص داد که ضروری است با آمادگی لازم بسترسازی موردنیاز برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام استان و طرح‌ها و پروژه‌های موردنظر انجام شود تا در پایان سال با گزارشی که به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و هیئت دولت ارائه خواهیم داد ثابت کنیم که توانمندی استان بیش از اعتبارات تخصیص‌یافته است.
وی افزود: ۱۰۰ درصد اعتبارات سفر ریاست‌جمهور به استان تخصیص می‌یابد و لازم است کارگروه‌های زیرمجموعه ستاد پی گیری مصوبات سفر در استان با جدیت لازم موارد موردنظر برای پروژه‌های استان را دنبال کنند.
میرمحمدی گفت : لازم است پروژه‌های نیمه‌تمامی که در استان وجود دارد به طریق ممکن از قبیل: تأمین اعتبارات، واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی و جذب کمک خیرین به اتمام و بهره‌برداری برسد و حتی شاید بتوان بخشی از این پروژه‌ها را با تغییر کاربری برای جذب سرمایه‌گذار قابل توجیه نمود.
استاندار یزد از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام دستگاه‌های تحت نظارت خود هیچ محدودیتی را قائل نشوند و چنانچه این پروژه‌ها با اعتبارات دولتی قابل بهره‌برداری نیست با هماهنگی‌های لازم آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند.
وی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر از حضور فعال و منظم مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در جلسات شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خاطرنشان کرد: شایسته است در این شورا همه حاضران در جلسه نظرات خود را مطرح کنند تا باهم فکری و نظرات متنوع اعم از مخالف و موافق در مسیر توسعه استان گام برداریم.

تدوین ۱۲ برنامه ملی برای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد در این نشست با اشاره به نام‌گذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری، گفت: معظم له همراه با نام‌گذاری امسال، توصیه‌های ده‌گانه‌ای را خطاب به مسئولان اعلام داشته‌اند.
حمیدرضا نصیری زاده افزود: شناسایی و تمرکز بر فعالیت‌ها و زنجیره‌های اقتصادی مزیت دار، زنده کردن تولید داخلی، پرهیز از واردات تضعیف‌کننده تولید داخلی، پرهیز از هدر دادن منابع مالی پس از برجام، دانش‌بنیان شدن بخش‌های مهم و حساس اقتصادی، احیای بخش‌های اقتصادی که قبلاً در آن‌ها سرمایه‌گذاری شده، شرط انتقال فناوری در معاملات خارجی، مبارزه جدید با فساد، ویژه خواری و قاچاق در کشور، ارتقای بهره‌وری انرژی و نگاه ویژه به صنایع متوسط و کوچک ازجمله توصیه‌هایی است که بر آن تأکید داشته‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در راستای اجرایی کردن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و به‌منظور جامه عمل پوشاندن به توصیه‌های رهبر انقلاب، ۱۲ برنامه، ۶۰ طرح و ۲۵۰ پروژه را در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسانده و در سطح کشور تدارک دیده است.
نصیری زاده، برنامه‌های ۱۲ گانه را بدین ترتیب اعلام نمود: برنامه ملی ارتقای بهره‌وری، برنامه ملی پیش برد برون‌گرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی)، برنامه ملی ارتقای توان تولید ملی(درون‌زایی اقتصاد)، برنامه ملی عدالت بنیان کردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعی، برنامه ملی برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت، برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، برنامه ملی گفتمان سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی، برنامه ملی شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد، برنامه ملی توسعه ظرفیت تولید نفت و گاز و تکمیل زنجیره پایین‌دستی و توسعه بازار، برنامه ملی هدفمندسازی یارانه‌ها، برنامه ملی مردمی کردن اقتصاد و برنامه ملی سیاست‌های پولی و ارزی.
وی تأکید کرد: ریاست کارگروه‌های برنامه‌های فوق بر عهده اعضای کابینه دولت قرار دارد و دبیرخانه کارگروه‌ها نیز در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مستقر است.

آغاز جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در خصوص اولویت‌های پیش روی استان بر اساس تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتی کشور گفت: شناسایی و احصاء وضعیت واحدهای تولیدی نیمه‌تمام و راکد استان جهت اولویت‌بندی مشکلات مربوطه و ارائه راهکار ازجمله تأمین نقدینگی موردنیاز از سوی مراجع ذی‌ربط ملی و تسریع در واگذاری طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام به بخش غیردولتی (با عنایت به عدم امکان اتمام و بهره‌برداری آن‌ها توسط دولت) در دستور کار این ستاد استان یزد قرار دارد.
وی خاطرنشان ساخت : جلسات اقتصاد مقاومتی در استان یزد از هفته جاری در سال جاری آغاز و تصمیمات آن به‌منظور تصویب در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان طرح خواهد شد.

ارائه گزارش واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش غیردولتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در ادامه جلسه به ارائه گزارشی پیرامون روند اجرای ماده ۲۷ قانون الحاق ۲ موضوع واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش غیردولتی پرداخت.
حمیدرضا نصیری زاده افزود: در خصوص واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام تاکنون ۱۲ جلسه با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های اجرایی برگزارشده، موضوع چهار مرتبه به‌صورت کتبی اطلاع دستگاه‌های اجرایی رسیده و دومرتبه نیز در جلسات شورای برنامه‌ریزی موردبحث و تبادل‌نظر قرارگرفته است.
وی افزود: در حال حاضر بالغ‌بر ۱۰۰ پروژه توسط ۱۲ دستگاه اجرایی به‌منظور واگذاری در سایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان درج‌شده و در معرض دید سرمایه‌گذاران قرارگرفته است.
نصیری زاده تعداد پروژه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با آن را بدین ترتیب اعلام نمود: اداره کل ورزش و جوانان استان یزد ۲۷ پروژه، آب فا ۲۱ پروژه، آبفار ۲۰ پروژه، آموزش‌وپرورش ۱۳ پروژه، تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۱ پروژه، شهرداری یزد ۵ پروژه، حفاظت محیط‌زیست، فرهنگ و ارشاد اسلامی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، شهرداری عقدا و خضرآباد هم هرکدام یک پروژه.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد تا با همکاری دستگاه‌ها و اجرایی شدن این ماده‌قانونی، حجم پروژه‌های نیمه‌تمام استان کاهش یابد.

اعتبار ۴۰۰ میلیون یورویی برای آب یزد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد در ادامه نشست با دستور کار بررسی طرح‌های مصوب سفر رئیس‌جمهور به یزد گفت: مسئولان دولت بالاترین اعتبار سفرهای استانی را به یزد اختصاص داده‌اند و علاوه بر اعتبار ۹۷۰ میلیارد تومانی، ۴۰۰ میلیون یورو برای انتقال آب خلیج‌فارس به یزد از منابع صندوق توسعه اختصاص‌یافته است.
نصیری زاده افزود: این اعتبار در قالب ۴۴ طرح و ۱۵ فصل در نظر گرفته‌شده و تخصیص آن‌ها کامل خواهد بود. وی افزود که مصوبات پس از ابلاغ، به‌طور رسمی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

احصاء پروژه‌های نیمه‌تمام دستگاه‌های استان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این جلسه اظهار داشت: پروژه‌ها و طرح‌های نیمه‌تمام دستگاه‌های اجرایی استان با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان احصاء شده است و به‌زودی به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ می‌شود.
«سید محمدرضا سید حسینی» ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های اعتباری دولت لازم است تعدادی از پروژه‌های نیمه‌تمام استان به بخش خصوصی واگذار شود تا با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.
گفتنی است این جلسه با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، مدیرکل حوزه استاندار، مدیران کل و نمایندگان دستگاه‌های عضو شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سالن زنده‌یاد حمیدیا استانداری برگزار شد و در پایان مصوبات کارگروه زیربنایی مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

در این نشست که حدود ۲ ساعت به طول انجامید، برنامه‌های ۱۲ گانه دولت در خصوص اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، روند واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش غیردولتی و همچنین طرح‌های مصوب سفر رئیس‌جمهوری به استان موردبررسی قرار گرفت

منبع : قدس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.