23 فروردین, 1395

اقتصاد مقاومتی یعنی جامعه روی پای خود بایستد

اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه جامعه ایران روی پای خود بایستد و زندگی خود را با امکانات و ظرفیت‌هایی که دارد بسازد و وابسته به غیر نباشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد تقی رهبر، امام‌جمعه موقت اصفهان در گفت و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با بیان اینکه بخش عمده تعالیم اسلامی مربوط به معیشت و امر اقتصاد است که نمونه آن زکات، خمس، انفاق و زراعت است، اظهارکرد: در قرآن آیه‌ای در باب زراعت آمده که می‌فرماید «أَأَنتُمْ تَزْرَعُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِعُونَ».
وی با بیان اینکه قرآن و روایات راه و رسم زندگی را به ما نشان داده‌اند، گفت: ما باید در زندگی از سیره عملی امیرالمومنین(ع) که با دستان خود کشاورزی و به گرسنگان و نیازمندان کمک می‌کردند، درس بگیریم.
امام‌جمعه موقت اصفهان بیان کرد: کشور ایران انبوه استعدادها را در خود دارد و کشوری ۴ فصل است و در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنعت، نیروی انسانی و فکری توانایی‌های زیادی دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و سرمایه‌های داخلی را به کار گرفت تا به بیگانه نیازی نداشته باشیم.
وی افزود: اکنون بسیاری از کارخانه‌های کشور رو به رکورد می‌باشند و اصفهان که  یک شهر صنعتی است، بسیاری از کارخانه‌های آن با مشکل مواجه شده است.
امام‌جمعه موقت اصفهان بیان کرد: اکنون اجناس تولیده شده در کارخانه‌های داخلی مانده و از آن طرف دروازه‌های خارجی را برای ورود کالاهای خارجی باز کرده‌ایم و این نشان می‌دهد که مسئله واردات و صادرات ما هدایت شده نیست.
حجت‌الاسلام رهبر با بیان اینکه کارخانه‌های ما فعال نیستند و اکنون چرا باید گندم و برنج ما  از خارج وارد شود؟ خاطرنشان کرد: باید با اقدام و عمل بجا به وضعیت اقتصادی موجود سرو سامان دهیم.
وی با اشاره به شعار سال ۹۵«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، تصریح کرد: عقل، علم و تجربه نیز بر ضرورت اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، اکنون ما باید از استعدادهای داخلی استفاده کنیم و به بیگانه نیازمند نباشیم، زیرا زمانی که به بیگانه نیاز پیدا می‌کنیم، آمریکایی‌ها فشار می‌آورند تا ارباب و رعیتی را در کشور ما برگردانند.
وی با بیان اینکه درست است که کشورها به یکدیگر نیازمند هستند، گفت: این به معنای این نیست که بازار داخای خود را از کالای لوکس خارجی پر کنیم.
امام‌جمعه موقت اصفهان ادامه داد: مسئولیت اجرای اقتصاد مقاومتی بر دوش دولت و ملت است، و دراین زمینه باید ضمن رعایت اصلاح الگوی مصرف، از تولید ملی و داخلی حمایت شود تا اقتصاد کشور را بتوان سامان داد.
وی افزود: اکنون بیش از هر زمان دیگری باید به نیروی داخلی تکیه کنیم و کمتر محتاج بیگانه باشیم و ضمن ارتباط با کشورها، توجه داشته باشیم که هیچ‌گاه منت آمریکا را نکشیم.
وی با ابیان اینکه اکنون کشورهای خارجی تمایل دارند در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند، تصریح کرد: نباید تصور کرد که اگر خارجی‌ها و آمریکایی‌ها در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند، همه چیز خوب می‌شود، بلکه آن‌ها بیشتر به دنبال منافع خود و تسلط بر بازار ایران هستند که از این طریق به سودهای خود دست‌رسی پیدا کنند و همین کشورها هستند که بر ما فشار وارد می‌کنند که چرا موشک و یا دانش هسته‌ای دارید.
امام‌جمعه موقت اصفهان با اشاره به نقش نهادهای مختلف در تحقق شعار سال ۹۵، اظهارکرد: در این زمینه وزارتخانه‌ها باید واردات و صادرات را کنترل و از تولید ملی نیز حمایت کنند.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.