22 فروردین, 1395

بخش خصوصی موتور اقتصاد مقاومتی

مفهوم اقتصاد مقاومتی یعنی آنکه اقتصاد در برابر شوک‌های خارجی وارد شده مصون بماند. مباحثی از قبیل اقتصاد محیط زیست، تحولات تکنولوژیک و برخی از مسائل و مفاهیم اقتصاد مدرن در این راستا مورد تأکید قرار می‌گیرد و برای مقاوم‌سازی اقتصاد به آنها باید تکیه شود.

اگر بتوانیم سلامت اقتصادی را در اقتصاد پیاده کنیم تا حدود زیادی می‌توان اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را تضمین کرد. منظور این است که گام‌های لازم در جهت تحقق اقتصاد سالم و مردم مدار و وابسته به تولید داخلی را برداریم و اتفاقاً حرکت در مسیر برآورده شدن اکثر بندهای اقتصاد مقاومتی نیز در این راستا به سالم‌سازی اقتصاد کمک شایانی می‌کند. یکی از مشکلاتی که همواره در اقتصاد ایران وجود داشته است بی‌انضباطی مالی است.
اگر این بی‌انضباطی را بر طرف کنیم و فضای کسب و کار را برای تولید فراهم کنیم، زمینه تا حدود زیادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم می‌شود. البته باید گفت دولت در سه سال گذشته در این مسیر حرکت کرده است. توجه داشته باشیم که بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی زمانی پدیدار می‌شوند که اقتصاد دولتی بماند و زمینه فعالیت بخش خصوصی فراهم نباشد. البته در این مسیر هر سه قوه باید مشارکت کرده و هر کدام با ایجاد زمینه‌های لازم، تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به صورت عملی را فراهم سازند.

منبع : بنکر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.