19 فروردین, 1395

افزایش تولید در روستاها در راستای اقتصاد مقاومتی اولویت مسئولان قرار گیرد

امام جمعه اهر با اشاره به اینکه یکی راهکارهای اقتصاد مقاومتی، تولید است، گفت: لازمه جلوگیری از مهاجرت ساکنان روستاها، ارائه خدمات مناسب و توسعه و آبادانی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

آیت‌الله جواد حاجی‌زاده در دیدار با رئیس و کارکنان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اهر، با اشاره به اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل وظیفه‌ خطیر هر یک از مسئولان است اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سهم بسزایی از تحقق یافتن اقتصاد مقاومتی داشته و دارد، تحقق این شعار صرفاً تنها وظیفه دولت نیست بلکه هم دولت و هم ملت و بخش خصوصی وظیفه‌دارند که در این امر ایفای نقش کنند.

وی با اشاره به نقش مراکز علمی و حوزه‌های علمیه در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی، افزود: امام خمینی (ره) بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تأسیس کردند که آثار و برکات مثبت عملکرد این نهاد در جای‌جای کشور به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

امام جمعه اهر بابیان اینکه نظام ما یک نظام الهی، اسلامی و مردمی است، ادامه داد: در زمان حکومت رژیم پهلوی اهالی روستاها و قشر محروم مورد بی‌توجهی‌ها قرارگرفته بودند، همان‌گونه‌ای که امام راحل بر محرومیت‌زدایی تأکید داشتند با تأسیس بنیاد مسکن اقدامات قابل‌توجهی در سطح روستاها به‌ویژه در شهرستان اهر انجام‌شده که این اقدامات توسعه، آبادانی و توجه به اقشار محروم را در پی داشته است.

حاجی‌زاده با تأکید بر اینکه تحریم‌های دشمنان، دولت را در محدودیت‌های بسیاری قرار داده بود که این بر هیچ‌کسی پوشیده نیست، بیان کرد: دولت با پشتیبانی رهبر معظم انقلاب اسلامی و تحمل مردم توانست با تحریم‌های فلج‌کننده غربی‌ها مقابله کند و برای همه آشکار شد که ایران همواره بر داشته‌های خود تکیه کرده و محتاج کسی نخواهد بود ولی اگر تحریم‌های علیه ایران بر دیگر کشورها اعمال می‌شد آن کشور را زیرورو می‌کرد.

وی بابیان اینکه مسئولان در عدم بازگرداندن اقساط وام‌ها از سوی مردم نقش دارند، گفت: مردم در بازپرداخت اقساط وام‌های خود عجله کنند، چراکه اگر در پرداخت اقساط کوتاهی کنیم اقشار دیگر از دریافت وام بازخواهند ماند به‌طوری‌که باید منابعی وجود داشته باشد تا تسهیلاتی ارائه شود.

امام جمعه اهر تصریح کرد: باید به روستاها به چشم مولد نگاه کنیم، چراکه روستاها در تحقق اقتصاد مقاومتی تأثیر زیادی دارند و البته یکی راهکارهای اقتصاد مقاومتی، تولید است و عمده تولیدات داخلی در روستاها بوده که اگر حتی نتوانستند تولیدات خود را عرضه کنند حداقل نیازهای روزمره خود را تولید می‌کنند و هر قدری که بتوانیم به روستائیان کمک کنیم به‌نوعی جلوگیری از مهاجرت و مصداق اقتصاد مقاومتی است.

آیت‌الله حاجی‌زاده با اشاره به اینکه اگر روستاها در محور توسعه و آبادانی قرار نگیرد کسی در روستاها زندگی نخواهد کرد، اضافه کرد: با مقاوم‌سازی واحدهای روستایی هم از حوادث غیرمترقبه حفظ می‌شوند چراکه در جریان زلزله اهر، ورزقان و هریس اولین اخبار ناگوار را از روستاها دریافت کردیم و هم از طرفی با ارائه خدمات مناسب و درشان اهالی روستاها، روستائیان را برای ادامه زندگی روستایی تشویق کنیم.

وی با تأکید بر اینکه بیشتر مهاجرت روستائیان به شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها به دلیل نبود امکانات رفاهی و بهداشتی و در جهت تأمین نیازهای معیشتی است، ابراز داشت: به‌طوری‌که اگر مسئولان برای تأمین نیازهای ساکنین روستاها تلاش مضاعفی داشته باشند دیگر شاهد مهاجرت روستائیان نخواهیم بود و همین اهالی از زندگی بدون دغدغه روستایی بهره‌مند ‌می‌شوند.

امام جمعه اهر خطاب به مسئولان و نماینده مردم شهرستان‌های اهر و هریس در دوره دهم، گفت: با توجه به این‌که نماینده دوره دهم مردم که در شرف مشخص شدن است با همکاری تمامی مسئولان باید تلاش کنیم که هم در جذب اعتبارات و هم نظارت بر هزینه درست اعتبارات موفق‌تر عمل کنیم و اهدافی که حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری دارند عملی شود.

حاجی‌زاده عملکرد بنیاد مسکن و سایر دستگاه‌ها در بازسازی مناطق زلزله‌زده اهر، ورزقان و هریس را اقدامی ارزنده دانست و افزود: عملکرد همه دستگاه‌ها به‌ویژه بنیاد مسکن در روستاهای مناطق زلزله‌زده ارسباران سیمای روستاها را به‌طوری کلی عوض کرده که برای این مقاوم‌سازی‌ها نیز زلزله باعث شد ولی ما باید الآن بدون زلزله بافت‌های فرسوده روستایی را به‌سوی توسعه و آبادانی سوق دهیم.

وی زندگی روستائیان در منازل فرسوده و بدون امکانات را جهاد برشمرد، بیان داشت: برخی از ساکنان روستاها که از نظر نبود درآمد و امکانات در منازلی زندگی می‌کنند که در جای خود به‌نوعی جهاد است و بایستی با خدمات‌رسانی و مقاوم‌سازی واحدهای فرسوده درشان نظام می‌توانیم با سربلندی اگر فردی را که از خارج کشور سفرکرده روستاهای توسعه‌یافته را نشان داده و محور توسعه و آبادانی را در روستاها نشان دهیم.

امام جمعه اهر در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم برنامه‌های بنیاد مسکن در سال جاری نسبت به سال گذشته در راستای عملی کردن اهداف امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری جهت آبادانی روستاها بیشتر باشد، همچنین که بنیاد مسکن برای پیشتازی از دیگر سازمان‌ها و نهادها نیازمند مدیریت جهادی است.

منبع : اهر وصال

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.