17 فروردین, 1395

مدیریت جهادی راه رسیدن به اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی است

نخستین جلسه شورای اقتصاد مقاومتی شهرداری اصفهان با محوریت بررسی نقشه راه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در سال جدید برگزار شد.

رئیس شورای شهر اصفهان شامگاه دوشنبه در نخستین جلسه شورای قرارگاه اقتصاد مقاومتی شهرداری اصفهان اظهار داشت: زمانی که ایده‌ای از ناحیه شخص خاصی صادر می‌شود بهترین مفسر خود آن شخص است و اگر بتوان از صحبت‌های آن شخص اطلاعات را تکمیل کنیم بهتر می‌توان عمل کرد؛ در ۱۰ سال گذشته ۶۰ درصد اسامی به اقتصاد مقاومتی ربط داشته و ما باید در این راستا از سخنان رهبر معظم انقلاب در این زمینه بهترین استفاده را داشته باشیم.

رضا امینی افزود: دشمن نیز سعی بر این داشته تا کشور را در اقتصاد و فرهنگ زیر سؤال ببرد و تاکنون موفق نبوده و رهبر معظم انقلاب نیز همیشه جلوتر از همه مسئولان راهبردها را معرفی می‌کنند اما مسئولان ما اغلب با همایش و کتاب در کار خود کم گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه در چند ماه گذشته رویکردهای شهرداری تغییر کرده، خاطرنشان کرد: قرار نیست یک سال دیگر جلسه‌ای برگزار شود و ببینیم که تنها شعار داده‌ایم. اقدام و عمل تنها با مدیریت جهادی امکان‌پذیر است و ما باید میراث‌دار شهدای ۸ سال دفاع مقدس باشیم.

رئیس شورای شهر اصفهان تصریح کرد: رهبر انقلاب مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی را تبیین کرده‌اند که ۴ محور اصلی آن فرهنگ کار، جهاد در کار، احساس مسئولیت، رعایت تقوا و وجدان کاری است که همه این محورها دارای محورهایی دیگر هستند که بر اساس سخنان ایشان جمع آوری شده و باید در دستور کارها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر حرکت جهادی وجود داشته باشد اقتصاد مقاومتی تحقق‌پذیر می‌شود، بیان کرد: ژاپن با مدیریت جهادی که در مردم خود داشت توانست در مسئله اقتصاد روی پای خود بایستد و اقتصاد خود را در رأس جهان قرار دهد و از آمریکا و اروپا بگذرد و رهبر معظم انقلاب نیز همین مسئله را از ما می‌خواهند تا با مدیریت جهادی اقتصاد کشور را بهبود ببخشیم.

برای رسیدن به شهری تاب آور باید ۱۰ اصل را در نظر گرفت

مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب و نام‌گذاری سال جدید اظهار داشت: زمانی که سال نام‌گذاری می‌شود، قرار بر این نیست که نام‌گذاری نمادین باشد و باید دانست که نام‌گذاری‌ها دارای فلسفه و پشتوانه قوی و علمی خاصی هستند و قرار نیست تنها حرف زده و عمل نکنیم.

وی افزود: در شهرداری اقتصاد مقاومتی بهتر به نتیجه می‌رسد به این دلیل که مدیریت درآمد و هزینه توأم با یکدیگر است از این رو بهتر می‌توان بر مسئله اقتصاد مقاومتی کار کرد و که مصداق این مسئله را می‌توان شهرهای تاب آور عنوان کرد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه برای رسیدن به شهری تاب آور باید ۱۰ اصل محقق شود، خاطرنشان کرد: چارچوب اداری منسجم، تأمین منابع مالی و درآمدهای پایدار، ارزیابی خطرات، ‌حفاظت از زیرساخت‌ها، ارتقاء و بالابردن تاب‌آوری، محافظت از امکانات و خدمات ضروری آموزش‌وپرورش و بهداشت و سلامت، تدوین مقررات و استفاده از برنامه‌ریزی مدون، آموزش، تعلیم و تربیت، آگاهی عمومی و مشارکت مردم، ‌حفاظت از محیط‌زیست، طرح‌های آماده‌سازی مؤثر سیستم‌های هشداردهنده سریع، بازسازی و بازیابی جوامع ۱۰ اصل برای رسیدن به شهر تاب آور است.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی پویا نخست باید نقشه عملیاتی راه در نظر گرفته شود، تصریح کرد: نقشه عملیاتی در این راستا بسیار مهم است و باید مفهوم اقتصاد مقاومتی روشن شده و سیاست‌های خود را با اقدامات خود منطبق کنیم و اگر این مسائل عملیاتی نشود در حد همین شعار می‌ماند و هر سازمانی برای اینکه بخواهد اقتصاد مقاومتی را اجرا کند باید نقشه راه خود را ترسیم  کند.

جمالی نژاد با بیان اینکه در شهر اصفهان ریشه اقتصاد مقاومتی از گذشته وجود داشته، گفت: شهرداری اصفهان از دستگاه‌هایی بوده که کمترین حاشیه‌های مالی را داشته اما نیاز است این مسئله در سال جدید به صورتی ویژه پیگیری شود و امیدوار هستیم در پایان سال شاهد خروجی خوبی در این راستا باشیم تا در پایان بتوانیم از ظرفیت‌ها بیشتر استفاده کنیم.

وی گفت: اگر بتوان مردم را در اقتصاد مقاومتی درگیر کرد این مسئله را بهتر می‌توان پیش برد و همه این نقشه راه‌ها می‌تواند در یک راستا و هم گرا اجرا شود.

 

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.