17 فروردین, 1395

حجم سنگین طلای مصرفی قاچاق مانع تحقق اقتصاد مقاومتی است

عضو هیات مدیره انجمن طلا و جواهر تهران گفت: بنده معتقدم با این حجم عظیم از طلای قاچاق مصرفی در کشور، هیچگاه اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا نمی‌کند؛ مسئولان هم بهتر است به رفع معضل بپردازند تا اینکه صورت مسئله را پاک کنند.

حسین پنداروند  با بیان اینکه از مجموع گردش یک تنی طلای کشور در روز چیزی حدود ۸۰ درصد مربوط به مصنوعات قاچاق می‌شود، اظهار کرد: این موضوع انگیزه تولید داخل کشور را از بین می‌برد و کشوری مثل ایران که چندین سال پیش یکی از صادرکنندگان طلا بود، را به بازار هدف قاچاق تبدیل می‌کند.

وی با بیان اینکه مسئول اتحادیه طلا و جواهر مقابل این واقعیت ایستاده و چنین آماری را کذب عنوان کرده است، گفت: قطعا هیچ نهادی آمار رسمی قاچاق و واردات غیرقانونی را ندارد لذا در هیچ حوزه‌ای نمی‌توان قاچاق را اندازه‌گیری کرد.

او افزود: آماری که من ارائه کردم براساس ارزیابی‌ها و شواهدی است که ویترین‌های فروش مصنوعات قاچاق، تعدیل نیروی کارگاه‌های تولیدی و حتی تعطیلی برخی واحدهای تولیدی گویای آن است. تمامی این شواهد گویای وضعیت تولید در این حوزه است و ارزیابی آن کار سختی نیست.

عضو هیات مدیره انجمن طلا و جواهر تهران با تأکید بر اینکه طبق قانون تجارت واردات طلای خارجی به کشور ممنوع است، ابراز کرد: اما این قانون استثنا قائل شده و گفته هر شخص می‌تواند برای خودش ۱۵۰ گرم طلا خریداری کند.

وی خاطر نشان کرد: طبق همین قانون، هر فرد تنها برای مصرف شخصی می‌تواند این کار را انجام دهد و واحدهای فروش قادر به خریداری و فروش مجدد (پشت ویترین گذاشتن) طلای خارجی نیستند زیرا نه کد دارد و نه گارانتی.

پنداروند البته این را هم گفت که واحدهای فروش می‌توانند طلای خارجی را از مردم بخرند اما باید آن را ذوب کنند نه اینکه پشت ویترین جهت فروش بگذارند؛ زیرا اگر این شرط نبود هر کس جنس قاچاقی به همراه داشت می‌گفت از مسافر خریداری کرده‌ام و قابلیت تشخیص و پیگیری وجود نداشت.

او افزود: در نظر بگیرید وقتی طبق آمار، ۲۵۰۰ مسافر خارجی در ایام نوروز داشتیم و هر کدام بخواهند طبق قانون ۱۵۰ گرم طلا با هدف استفاده شخصی وارد کشور کنند اما در نهایت آن را به واحدهای صنفی بفروشند، چه حجم عظیمی از قاچاق وارد کشور می‌شود.

این عضو هیات مدیره انجمن طلا و جواهر استان تهران تصریح کرد: وظیفه ما این است موانع پیش روی تولید را برداریم و نقاط ضعف را به گوش مسئولان برسانیم. کسانی هم که در این حوزه مسئولیت دارند بهتر است به جای اینکه صورت مسئله را پاک کنند به رفع معضل بپردازند.

وی با بیان اینکه تأکید مقام معظم رهبری در نوروز ۹۵ و اهداف کلان برنامه‌های توسعه رونق تولید و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط است، ابراز کرد: بنده معتقدم با این حجم از قاچاق هیچگاه اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا نمی‌کند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.