17 فروردین, 1395

استان‌ها و اقدام برای اقتصاد مقاومتی/ ضعف‌های ساختاری که همچنان پابرجاست

رهبر معظم انقلاب اسلامی چندین سال است که شعار‌های سال را با محتوای اقتصادی انتخاب می‌کنند و سال ۹۵ نیز سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام گرفته است. به طور مشخص بخش عمده‌ای از اجرایی سازی مدل اقتصاد مقاومتی در اختیار قوای حاکمیتی کشور است اما سهم و نقش مردم نیز در رونق‌گیری اقتصاد […]

رهبر معظم انقلاب اسلامی چندین سال است که شعار‌های سال را با محتوای اقتصادی انتخاب می‌کنند و سال ۹۵ نیز سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام گرفته است. به طور مشخص بخش عمده‌ای از اجرایی سازی مدل اقتصاد مقاومتی در اختیار قوای حاکمیتی کشور است اما سهم و نقش مردم نیز در رونق‌گیری اقتصاد کمتر از مسئولان نیست. تجربه سه دهه گذشته نشان داده است که عمده موفقیت‌های ایران اسلامی آنجایی رقم خورده است که مردم پا به صحنه گذاشته‌اند و در کنار دولت و دیگر قوا قرار داشته‌اند. امروز نیز برای اجرایی‌سازی الگوی اقتصاد مقاومتی ضرورت دارد تا از ظرفیت‌های مردمی برای آغاز هرچه سریعتر این مدل اقتصادی استفاده کنیم. سیا‌ست‌های ۲۴ گانه ابلاغی اقتصاد مقاومتی و همچنین ۱۰ اقدامی که مقام معظم رهبری در سخنان نوروزی خویش در مشهد مقدس مورد اشاره قرار دادند باید به عنوان سرلوحه برنامه‌ها قرار بگیرد. خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در قم برای بررسی و ارزیابی شعار سال گفت‌وگویی را با تنی چند از اساتید و فعالان اقتصادی در قم ترتیب داده است و نظر آنها را در این زمینه جویا شده است.

در همین زمینه محمدرضا احمدی مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به اینکه روح الگوی اقتصاد مقاومتی، تقویت پایه‌های درونی اقتصاد کشور و ممانعت از تاثیرپذیری منفی از اقتصاد جهانی است، خاطرنشان کرد:‌ البته برخلاف عده‌ای که تلاش دارند عنوان کنند اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد ریاضتی و منفعل در برابر اقتصاد جهانی است باید اشاره کنیم که این اقتصاد ماهیتی درون‌زا و برون‌گرا دارد و بر همین اساس نیز کاملا نسبت به بازارهای منطقه‌ای و جهانی و تحولات پیرامونی خود هوشیار است.

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار فارس که نقش استان‌ها به ویژه استان قم در اجرایی‌سازی الگوی اقتصاد مقاومتی چیست؟ گفت: تمام برنامه‌هایی که دولت و مجلس تدوین و برنامه‌ریزی می‌کنند در استان‌ها اجرایی می شود و اساسا محل اجرا و اقدام الگوی اقتصاد مقاومتی در استان‌هاست بنا بر این در گام نخست باید مسئولان امر این رسالت مهم را جدی بگیرند که اگر سیاست‌های تدوین شده به درستی اجرا نشود عملا این الگو به طور جامع پایه‌ریزی نخواهد شد.

احمدی وظیفه دوم و رسالت دیگر را به فعال‌سازی ظرفیت‌های استانی در راستای تحقق اهداف الگوی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت:‌ معمولا برنامه‌ریزی و قوانین در سطح کلان است و این مسئولان استانی هستند که باید با تشخیص فرصت‌ها و نقاط قوت شرایطی را پدید آورند که استعدادهای استانی شکوفا شود.

این مدرس دانشگاه به ظرفیت‌های گردشگری و توریسم در استان قم اشاره کرد و افزود:‌ سالانه میلیون‌ها نفر به استان قم سفر می‌کنند اما به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم گردشگری، میزان و مدت اقامت و ماندگاری این مسافران در سطح استان اندک است و اگر بتوان این مدت را افزایش داد عملا در خلق ثروت گام مثبتی برداشته شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه البته کاملا مشخص است که اکنون دولت توان مالی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری استان‌ها را ندارد، گفت: با این حال مسئولان استانی می‌توانند با فراهم‌آوری زیرساخت‌های قانونی و تشویق سرمایه‌گذاران، شرایطی را پدید آورند که بخش خصوصی مایل به حضور در پروژه‌های گردشگری استان شود و این به نظر من یک گام مثبت در راستای عمل به فرامین مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجید ناطقیان مدرس حوزه و کارشناس اقتصاد اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان اینکه از یک منظر می‌توان ادعا کرد الگوی اقتصاد مقاومتی برآمده از اقتصاد اسلامی است، یادآور شد: ‌در نگاه اسلامی تاکید بر تولید ثروت به طور حلال و توزیع آن به صورت عادلانه است و اگر این اصل را مورد توجه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که در تمام زمینه‌های اقتصاد مقاومتی نیز همین رویه را مد نظر داشته است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین شاخصه‌های اقتصاد اسلامی تاکید بر نحوه توزیع و مصرف ثروت است، گفت: با وجود تمام تاکیدات، این یک واقعیت است که کشور و اقتصاد ما مبتلا به اسراف و تجمل‌گرایی است و همین عامل نیز موجب شده است تا بسیاری از سرمایه‌هایی که می‌توانند چرخ اقتصاد و تولید را به گردش درآورند به حوزه‌های حاشیه‌ای اختصاص پیدا کنند.

ناطقیان با اذعان به اینکه میلیاردها تومان سالانه خرج وارد کردن خودروهای لوکس، تشریفات، تجملات، خرید مارک‌ها و … می‌شود، گفت: شاید برخی ادعا کنند که سرمایه هر فردی متعلق به خود اوست و وی می‌تواند هر طور که می‌خواهد آن را خرج کند اما منطق اقتصاد اسلامی این مسئله را نمی‌پذیرد.

این مدرس اقتصاد اسلامی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان نوروزی خودشان ارتقای بهره‌وری در انرژی را به عنوان یکی از مصادیق صرفه‌جویی و از سرفصل‌های الگوی اقتصاد مقاومتی اعلام کردند، یادآور شد:‌ چه در مصارف خانگی و چه در مصارف صنعتی می‌توان با کاهش مصرف انرژی به ویژه برق و گاز میلیاردها دلار صرفه‌جویی کرد که اگر این سرمایه به اقتصاد کشور بازگردد در عرض چندین سال وضعیت کشور متحول خواهد شد.

اعظم‌السادات صالحی از فعالان اقتصادی استان قم نیز دیگر کارشناسی بود که در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد:‌ معمولا در موضوع اقتصاد مقاومتی غالبا دولت و مسئولان مطالبه‌های خود را از بخش خصوصی مطرح می‌کنند و کمتر به مطالبه‌های بخش‌های تولیدی پرداخته می‌شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران و به ویژه اقتصاد استان قم ظرفیت‌های بسیاری برای تولید محصولات متنوعی با استانداردهای بالا چه برای مصرف در داخل چه صادرات منطقه‌ای  و جهانی دارد، گفت:‌ با این حال عامل اصلی که موجب شده است اغلب سرمایه‌ها وارد بازارهای کاذب و نه تولیدی شود سختی کار و بالابودن هزینه تولید در کشور است.

این کارآفرین نمونه ادامه داد:‌ طبق آمارهای جهانی کشورها در شاخص فضای کسب و کار وضعیت نامناسبی دارد و در انتهای جدول جهانی است و این نشان می‌دهد که تولید در ایران به صرفه نیست و اغلب سرمایه‌ها به سمت بازارهای دلالی حرکت می‌کنند.

 صالحی بی‌ثباتی اقتصادی، تغییر و تحول مدام قوانین، بروکراسی عریض و طویل، عدم تمایل دولت به حضور بخش خصوصی به دلیل دولتی بودن اقتصاد ایران، باور نداشتن به توانمندی‌های تولید داخلی و نظام معیوب تامین مالی را از جمله مهمترین موانع پیش روی اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت:‌ اقتصاد ایران و به تبع آن اقتصاد استان‌هایی همچون قم از معضلات و آسیب‌های ساختاری و نهادی رنج می‌برد و تا این مشکلات برطرف نشود هیچ عاملی نمی‌تواند معضلاتی همچون بیکاری را برطرف کند.

در نهایت باید گفت اقتصاد ایران و به ویژه اقتصاد استان قم دارای ظرفیت‌های بسیاری است. برخی از کارشناسان بر این باورند که تنها فعال سازی صنعت توریسم در استان قم می‌تواند بخش عمده ای از هزینه‌های توسعه در این استان را تامین کند. با این حال مشکل اصلی به برخی نامدیریتی‌ها باز می‌گردد که اعتقادی به توسعه درون زا ندارند و مدام چشم آنها به خارج دوخته شده است. امید داریم که سال ۹۵ با همدلی و همزبانی توامان مردم و دولت، اقتصاد مقاومتی در عمل به ثمر بنشیند.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.