16 فروردین, 1395

امروز اقتصاد مقاومتی در برابر اقتصاد آمریکایی قرار گرفته است

زنگنه، کارشناس مسائل اقتصادی گقت: سیاستمداران آمریکایی بعد از جنگ جهانی دوم سه سازمان مالی بزرگ دنیا را به راه انداختند تا اقتصاد کشورهای دنیا را بدست گرفته و نظام مالی و اقتصادی کشورها را تحت سلطه خود قرار دهند.

محسن زنگنه دکترای اقتصاد شب گذشته در جمع مردم تربت حیدریه اظهار داشت: آمریکائی ها بعد از کنفرانس بین المللی سال ۱۹۴۴ سه سازمان مالی صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی را به راه انداختند تا بتوانند بنوعی نظام اقتصادی دنیا را بدست گیرند.

وی افزود: سیاستمداران آمریکائی نقش عمده و مهمی در این سازمانهای بین المللی دارند و با رای یا وتوی رای، حق حاکمیت این سازمانها را به خود اختصاص دادند و بسیاری از کشورهای دنیا بر اساس این تفکر دچار ورشکستگی اقتصادی شدند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه برخی روشنفکران داخلی منتظر ارتباط با سازمان تجارت جهانی هستند و راه نجات کشور را در این ارتباط می بینند، افزود: بهتر است سرنوشت برخی از کشورهائی که با این سازمان ارتباط داشتند و تحت سلطه مالی و اقتصادی آمریکا قرار گرفته بودند را بنگریم و ببینیم که سیاستمداران آمریکائی تاکنون خیرخواه هیچ ملت و کشوری نبوده و نیستند.

زنگنه اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در یک جنگ و محاصره اقتصادی در برابر نظام سلطه قرار گرفته که می تواند با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه اقدام و عمل و استفاده از ظرفیت های داخلی و رونق دادن به تولید ملی علاوه بر نجات از این برهه حساس خود را بعنوان یک قدرت اقتصادی در منطقه مطرح کند.

مدیر کل سابق سازمان جوانان تهران افزود: برخی در کشور این مسئله را مطرح می کنند که چرا با روسیه و چین و سایر کشورها ارتباط نزدیکی داریم و امریکا را را برای خود خط قرمز تعیین کردیم، لذا در پاسخ به این شبهه باید بگوئیم که مشکل اصلی  جمهوری اسلامی ایران با خوی استکباری سیاستمداران این کشور است و تا زمانی که این رویه در دولتمردان و سیاستمدارن آمریکا حاکم باشد نه تنها ایران بلکه همه دنیا آمریکا را مظهر استکبار می دانند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در برابراقتصاد رو به زوال آمریکایی قرار گرفته، افزود: آمریکائی ها سعی دارند به نخبگان و ملت ایران تلقین کنند که نظام اسلامی بر سر دوراهی فشار و تحریم و سازش قرار گرفتند، اما اینگونه نیست و بلکه این دوراهی مقاومت در برابر تحریم و به حرکت در آوردن چرخ های  اقتصاد مقاومتی است که اقتصاد کشور را مقاوم و از وابستگی به خارج مبرا دارد.

وی بیان داشت: بخش عمده ای از اقتصاد مقاومتی متوجه دولتمردان است و مردم باید نظارت شفاف و دقیقی بر آن داشته باشند و بتوانند با یک همدلی و وحدت رویه بخشهای مختلف اقتصادی کشور را مقاوم کنند.

زنگنه اظهار داشت: بخش های مختلف کشور باید در حوزه عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی فعال شوند و هر منطقه و شهرستانی بر اساس ظرفیت ها و مزیت های داخلی و منطقه ای خود بدنبال رونق تولید باشد تا بتوان با قدرت سازندگی و استفاده از ظرفیتها، اقتصاد کشور را نجات داد.

وی گفت: بعنوان مثال در منطقه ای مانند تربت حیدریه که دارای مزیت های مختلفی همچون زعفران، ابریشم و پسته است، مقام عالی دولت با تعامل و همکاری سایر دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی و مردم باید بیشترین تمرکز خود را در احیا و برند سازی این محصولات معطوف نمایند، این اولین اولویت کاری در سال جاری باید مد نظر قرار گیرد.

دکترای اقتصاد با انتقاد از برخی سخنان مطرح شده در خصوص توان موشکی جمهوری اسلامی ایران، گفت: کسانی که اینگونه و جاهلانه سخن می گویند آمارهای کشورهای دنیا را در بحث توان دفاعی و موشکی را بنگرند، در عربستان سعودی سالانه ۱۵ درصد درآمد این کشور صرف مسائل نظامی می شود و در امریکا این رقم ۵ درصد می باشد در حالیکه استاندارد و میانگین درآمد هر کشور برای ارتقای توان نظامی در دنیا ۲ درصد است، لذا ما باید رو به جلو حرکت کنیم و برای مقابله با دشمنان اسلام از گذشته قوی تر باشیم.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.