15 فروردین, 1395

نقش موثر ذخایر ژنتیکی و زیستی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی

رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در پیامی به مناسبت روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: با نگاهی عمیق به این ذخایر ارزشمند در جهت امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی می‌توانیم اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان را رونق بخشیم.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در ادامه این پیام اظهار کرد: بهره‌گیری از طبیعت را خداوند برای همه موجودات به‌گونه‌ای میسر کرده که تغذیه و سلامت خود را بدون هیچ نگرانی در آن بیابند. طبیعتی که متشکل از انواع موجودات پیدا وناپیدا با چشم غیرمسلح است؛ همان موجوداتی که ذخایر ژنتیکی و زیستی نامیده می‌شوند.

وی افزود: با توسعه علم و پیشرفتهای گسترده‌ای که هرلحظه با آن روبرو هستیم، بر اهمیت بیش‌ازپیش این ذخایر همچنان افزوده می‌شود؛ ذخایری که گنج‌های بی‌پایان هستند و در صورت استفاده و بهره‌برداری صحیح هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند. از میلیون‌ها نمونه زیستی که در اقلیم‌های متفاوت اعم از گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم‌ها زندگی می‌کنند، هرکدام می‌توانند نقش بزرگ و تأثیرگذاری در عرصه غذا و سلامت برای سایر موجودات بویژه انسان‌ها ایفا کنند. بدیهی است که حفظ و حراست از این سرمایه‌های ملی بشری امری مهم بر عهده نسل حاضر و نسل‌های بعدی است.

شاهزاده فاضلی خاطرنشان کرد: نامگذاری این روز (۱۵ فروردین) می‌تواند گامی مهم برای یادآوری و احترام به این نعمات الهی در جهت حفظ و نگهداری آن‌ها باشد. نعماتی که امروز، فردا و فرداهای دیگر برای بشریت ارمغانی از فرهنگ نسل قدیم در امانتداری طبیعت است. نعماتی که با دانش بشری منشا ثروت و توسعه اقتصاد است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.