15 فروردین, 1395

فرهنگ‌سازی ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی است

رکن اول و اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی فرهنگ‌سازی است و به نوعی می‌توان گفت که فرهنگ‌سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است.

سیدجعفر نظامدوست در آیین آغاز بکار سال جدید و بزرگداشت روز زن که با حضور جهادگران جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار شد، ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زهرا(س) سال ۹۵ را بواسطه همزمانی آغاز و پایان آن با ولادت صدیقه طاهره(س) سالی مبارک عنوان کرد.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد مدیران جهاد دانشگاهی استان را بانوان تشکیل می‌دهند و این مهم نشانگر توانمندی بانوان در اداره امور و اعتماد به این قشر در جهاد دانشگاهی است، افزود: استفاده از توانایی‌ها و پتانسیل‌های بانوان می‌تواند زمینه‌ساز تحول در جهاد دانشگاهی باشد.

وی با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در آغازین ساعات سال ۹۵ و نامگذاری امسال توسط ایشان تحت عنوان” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” اظهار کرد: ایران اسلامی در مقطعی حیاتی از تاریخ خود قرار دارد. مقام معظم رهبری در سالیان گذشته عناوین اقتصادی مختلفی را برای هر سال انتخاب کرده‌اند ولی تاکنون منویان ایشان در این خصوص آنچنان که باید محقق نشده است.

وی با تاکید بر پرهیز از اکتفا به شعار گفت: باید پا را از مرحله شعار فراتر گذاشته و وارد میدان عمل شویم و آنچه در قبال خود و جامعه به عنوان وظیفه بر دوش داریم را به انجام برسانیم.

وی اظهار کرد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی در این مسیر از ابزارهای مورد نیاز برخوردار است. حرکت در این مسیر باید سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها باشد.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی می‌تواند در حوزه‌های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند، افزود: رکن اول و اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی فرهنگ‌سازی است و به نوعی می‌توان گفت که فرهنگ‌سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی اموری همچون کارآفرینی در کشور کارنامه موفقی دارد، افزود: این نهاد در حوزه آموزش و پژوهش نیز باید به خوبی وارد عمل شده و اقدامات پژوهشی همایشی را با جدیت پیگیری کند.

وی تاکید کرد: تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی نیازمند کار و تلاش پیگیر و همه جانبه است.

وی در ادامه به فراز و نشیب‌های سال ۹۴ در کشور و جهاد دانشگاهی اشاره کرد و افزود: برگزاری انتخابات، موضوع برجام و غلبه بر مشکلات اقتصادی در سطح کشور و تلاش‌هایی که برای کسب موفقیت‌های گوناگون در جهاد دانشگاهی انجام شد، فراز و نشیب‌ها و البته موفقیت‌‌های بسیاری را در مسیر گذر سال ۹۴ رقم زد.

وی با تقدیر از تلاش جهادگران برای دستیابی به اهداف در جهاد دانشگاهی بر لزوم برنامه‌ریزی‌های بهتر و تلاش بیشتر در راستای ارتقای این نهاد و کسب دستاوردهای بیشتر و بهتر در سال ۹۵ تاکید کرد.

وی همچنین از جهادگران جهاد دانشگاهی استان مرکزی خواست تا در آغازین روزهای سال جدید با هم در سه محور ارتقای فضایل اخلاقی، بهره‌وری و صرفه‌جویی میثاق ببندند.

وی تصریح کرد: با یکدیگر میثاق ببندیم که خود و دیگران را در راستای ارتقای فضایل اخلاقی در کردار، گفتار و رفتار یاری کرده و عامل رشد یکدیگر باشیم.

وی تاکید کرد: ارتقای اخلاقی و رشد فضایل انسانی عامل اصلی رشد جوامع به شمار می‌رود و در دین مبین اسلام نیز به آن تاکید شده است.

وی رشد اخلاقی را زمینه‌ساز رشد در دیگر وجوه وجودی انسان و سبب‌ساز رفع بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی عنوان کرد.

وی همچنین‌، بهره‌وری را عامل مهم رشد و توسعه یک سازمان عنوان کرد و با بیان اینکه باید تلاش را برای ارتقای بهره‌وری مضاعف کنیم، افزود: درصد بهره‌وری جهادگران بالاتر از دیگر کارمندان است و باید امسال نیز ارتقا یابد.

وی صرفه‌جویی را عامل مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: صرفه‌جویی در حوزه‌های مختلف اداری نیز باید لحاظ شده و مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از اولین بازنشستگان جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اهدای هدایا و لوحی از سوی دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاهی تقدیر شد.

همچنین بانوان شاغل در جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این مراسم تجلیل شدند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.