14 فروردین, 1395

بایسته های اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی

نامگذاری سال ۱۳۹۵ با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» سبب شد تا روزنامه ها در نخستین شماره خود در سال نو، با اتکا به پیام نوروزی و سخنرانیِ رهبر انقلاب در حرم رضوی، راهکارها و بایدها و نبایدهای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** اجرای اقتصاد مقاومتی؛ ضرورت ها، موانع و راهکارها
رهبر انقلاب در پیام نوروزی خطاب به مردم ایران، سال ۱۳۹۵ را سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نام گذاری و مساله اقتصاد را اولویت نخست کشور در این سال عنوان کرد. رهبری همچنین راهکار همه مشکل های این حوزه را اقتصاد مقاومتی خواند. از همین رو، روزنامه های کشور در نخستین شماره خود در سال نو با انتشار یادداشت ها و گزارش هایی، ضمن تاکید بر ۱۰ محور مورد نظر رهبری در سخنرانی حرم رضوی برای بهبود شرایط اقتصادی، تحلیل هایی از وضع موجود و راهکارهای عملی شدن اقتصاد مقاومتی ارایه کردند.
در این پیوند، روزنامه «ابتکار» در سرمقاله خود آورد: امسال نیز به رسم هر ساله، رهبر معظم انقلاب استراتژی و اولویت سال جدید را تعیین نمودند. ایشان این سال را «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام نهادند. محور اقتصاد را می شد برای نامگذاری امسال متصور بود. وضع و مختصات امروز ضرورت این اولویت گذاری را داشت. وضعیت معیشت و مختصات اقتصاد ما سال هاست که مبتلا شده است. درمان اساسی و درست آن نیز ایجاد اقتصاد درون زا و خودکفا است. اقتصاد مقاومتی از جنس اقتصاد درون زا است. اقتصادی که بر پای خود استوار است و از درون خود مایه می گیرد. اینکه معظم له بر عملگرایی هم در این نامگذاری تاکید دارند ناظر بر بحران کارآمدی در اقتصاد است. واحد های تولیدی و بنگاه های اقتصادی عملا به صرفه کار نمی کنند. چرخ عمل گرفتار بن بست شعار زدگی شده است. مقام رهبری وقتی راه و نام سال را تعیین می کنند کار بقیه تکرار آن نام و دادن شعار نیست. کار کارگزاران اقدام و عمل است. کار همه که توصیه نیست. چیزی که دستگاه دیوان ما سال هاست گرفتار آن است. عده ای نیز باید یک جایی نیم جو عمل کنند. لذا اقدام عملی رییس جمهور محترم و دولت در ایام نوروز جای تقدیر دارد و نشان از جدیت دولت می دهد. رییس این دولت تاکنون نشان داده که اهل اقدام و عمل است.
در نگاه این روزنامه، تاکید و تکیه اقتصاد مقاومتی بر تولید داخلی است؛ تولیدی که هم بتواند نیازهای بازار های داخلی را پوشش دهد و هم بتواند با صادرات محصول آن، پشتوانه ارزی بازار را تقویت کند و در نهایت از حجم وابستگی اقتصاد به نفت بکاهد. تا زمانی که بار اقتصاد بر دوش نفت است این اقتصاد آسیب پذیر خواهد بود. لذا کاهش آسیب پذیری (آن چنان که معظم له فرمودند) از دستاوردهای اقتصاد مقاومتی خواهد بود. تحقق این امر البته موانع متعددی دارد. برخی از موانع خارجی آن رفع و برخی در حال رفع شدن است. اصلی ترین مانع خارجی، تحریم همه جانبه اقتصادی بود که با تدبیر رهبری و اقدام و عمل جهاد گونه دستگاه دیپلماسی مرتفع شد. اما برجام تنها یکی از موانع را از پیش پای اقتصاد برداشته است.
«جام جم» نیز ضمن اشاره به ۱۰ پیشنهاد اساسی برای اجرای اقتصاد مقاومتی، به سراغ کارشناسان اقتصادی رفت و نظر هریک را نسبت به چگونگی اجرایی ساختن اقتصاد مقاومتی جویا شد. تجدید نظر در تیم اقتصادی دولت، تقویت اقتصاد مقاومتی با ادبیات درست، در پیش گرفتن استراتژی درست، مشارکت مردم، خروج دولت از بنگاه داری و تجدید نظر در سیاست های پیشین از جمله راهکارهای جام جم در این حوزه بود.
همچنین در سرمقاله روزنامه «جوان» می خوانیم: در تهیه و تنظیم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تلاش شده است این سیاست ها در سطح راهبردی باشد و با توجه به تفکیک قوا و تقسیم کار درون نظام از همان زمان نیز انتظار می رفت که دولت برنامه اجرایی و عملیاتی براساس این سیاست ها تدوین و ابلاغ نماید. متاسفانه غفلت از این وظیفه در قوه مجریه، سبب شده است کشور تاکنون از وجود چنین برنامه عملیاتی ای محروم بماند و اندک اقدامات انجام گرفته نیز انسجام لازم را نیافته است. بهره گیری از ظرفیت های بیرون قوه مجریه، همچون بسیج و ظرفیت های مردمی، نکته دیگری بوده که پیش تر در راستای مقاوم سازی اقتصاد مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفته است که البته همچنان مغفول مانده است.
به نوشته این روزنامه، اقتصاد مقاومتی تنها وظیفه دولت نیست. اگر کسی اندکی با جنس و واقعیت این سیاست ها آشنا باشد، به خوبی درک می کند که اتفاقا در پیاده سازی صحیح آن، مردم نقش جدی تری بازی می کنند. همراه سازی و مشارکت عموم مردم و آشناسازی با وظایف تک تک شان در این برنامه ملی، نیازمند یک حرکت «گفتمان سازی» است.
«خراسان» هم با اشاره به اینکه وقت عمل رسیده است، در سرمقاله خود اینچنین نوشت: فراموش نکنیم شاید زنگ خطر به صدا درآمده باشد. مطالبه مردم مخصوصا مردم محرومی که در تحلیل نتایج انتخابات ذکرشان به میان آمد، از سیاسیون چه مسئولان دولت، چه فعالان هر دو جریان، این است که سیاست زدگی و حاشیه سازی ها را کنار بگذارند و همه تمرکز خود را به اقتصاد معطوف کنند و مطالبه آنان به طور خاص از دولت این است که به جای «حرف» و حاشیه روی ده محور شفاف تعیین شده را وارد مرحله عمل کنند لازم نیست همه مشکلات یک ساله حل شود همین که مردم آثار اقدام و عمل ها را ببینند، به دولت فرصت می دهند و خود نیز برای کمک همراهی خواهند کرد. امروز تکلیف همه روشن است، هم راهبرد کلان روشن است و هم محورهای اقدام. با تمرکز بر اقتصاد، سیاست زدگی را کنار بگذاریم و با «همدلی» و البته «راهنمایی» دلسوزانه به دولت کمک کنیم. دولت نیز حرف زدن را کنار بگذارد. زمان حرف زدن تمام شده است. حالا دیگر وقت «عمل» رسیده است.
«اقتصاد و یک سال دیگر» نیز محور مورد توجه روزنامه «فرهیختگان» بود که در سرمقاله آن می خوانیم: وقتی سیاست کلی در ابتدای سال، جهت گیری های اقتصادی را نشان می دهد همه کارشناسان، فعالان، مدیران اقتصادی و بدنه بزرگی از جامعه نگاه خود را به دولت معطوف می کنند. البته بی شک دولت هم سهمی بزرگ تر از همه گروه های اجتماعی در اقتصاد دارد و هم زاویه عمل و رفتار او در حوزه اقتصاد بسیار بیشتر از سایر شهروندان است، ولی به طور قطع وقتی می خواهیم اصلاح اقتصادی را به عنوان یک سیاست کلی کلید بزنیم، همه شهروندان، چه دولتی و چه خصوصی باید به یک اندازه برای ایجاد این اصلاح و تحول تلاش کنند. اما به نظر می رسد نه تنها این اتفاق رخ نمی دهد، بلکه برخی گروه های بزرگ و تاثیر گذار سیاسی از همان ابتدای سال، هدف گذاری اصلی برای تلاش در ۱۲ ماه آینده را نیز وارد یک فاز دو قطبی سیاه و سفید می کنند.
به نوشته فرهیختگان، این که بگوییم یا گمان کنیم دولت تنها مخاطب خط مشی و سیاست گذاری های کلی سالانه است، به نظر نگارنده اوج بدسلیقگی در تحلیل یک اقدام شایسته در نام گذاری های سالانه با رویکرد و انگیزه های تلاش اقتصادی است. برای اجرای یک ایده متعالی حتما و بی شک همه باید آستین ها را بالا بزنند. اگر دولت به اندازه سهمی که دارد باید در رفع موانع تلاش کند، سایر گروه های اجتماعی نیز باید به این درک برسند که سنگ اندازی یا مانع تراشی در مسیر توسعه، بی تحرکی، قانون گریزی های اقتصادی، رانت و خلق فسادهای ریز و درشت نیز بدترین پدیده ها در اجرای ایده ها و آرمان های اقتصادی محسوب می شوند، یعنی هر چقدر هم که دولت تلاش کند این عناصر منفی باز دامنه تخریب بزرگی دارند که مانع از پیشرفت می شوند.
روزنامه «اطلاعات» هم در سرمقاله خود ضمن تعریف اقتصاد مقاومتی، به بایدها و نبایدهای آن پرداخت و نوشت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در برابر وزش بادهایی که بهای نفت را پایین می آورد، مقاوم باشد. یعنی مردم یک کشور، در قلمرو ملی مرزبندی شده، توان اداره خود را، بدون فروش سرمایه های زیر پایشان داشته باشند. یعنی آدم های یک سرزمین، بدون اتکا به ارثیه ای به نام نفت، بتوانند کار کنند و درآمد داشته باشند و روزگار بگذرانند. یعنی اگر جوانی، ارثیه ای از پدر نداشت، زمین و زمینه و فرصت کار داشته باشد تا ارزش افزوده بیافریند و خود را اداره کند…اقتصاد مقاومتی یعنی کار. یعنی تولید. یعنی کسانی با اسکله اختصاصی واردات، بساط تولید ملی را برنچینند. یعنی مقررات و قوانین یکسان برای همه. یعنی فرصت های برابر. اقتصاد مقاومتی یعنی نبود رانت و رابطه و انحصار. یعنی برابری همگان در دسترسی به اطلاعات. یعنی گذشتن از رابطه سالاری و باندبازی و ویژه خواری. اقتصاد مقاومتی، یعنی گذر از قدرت سالاری، یعنی عبور از چنگ اندازی یکی در میان دولت های رنگارنگ بر منابع ملی. یعنی حذف واژه آقازادگی از فرهنگ اقتصادی و سیاسی کشور… اقتصاد مقاومتی یعنی سلامت. یعنی فسادزدایی از ارکان حاکمیت. یعنی نریختن ۲٫۵ میلیارد دلار از پول نفت به حساب یک نفر و نذر و نیاز نکردن برای پس دادن آن!

*** بازخوانی حوادث و خبرهای نوروز ۹۵
تعطیلات نوروزِ امسال نیز خبرها و حاشیه های خاص خود را داشت. از بیماری استاد آواز سنتی ایران و کارگردان مشهور سینما گرفته تا حاشیه سازی برای برخی سیاستمداران سرتیتر خبرهای نوروزی قرار گرفت. روزنامه های ۱۴ فروردین به این موضوع پرداختند.
«آرمان» در گزارش خود به «بازخوانی ۳ پروژه نوروزی علیه هاشمی» پرداخت. به نوشته آرمان، اصلا دور از انتظار نبود و به راحتی قابل پیش بینی بود که شکست اصولگرایان از جنس تندروهایشان چه سایه سنگینی بر اردوگاه آنها انداخته است که به راحتی قابل کنار رفتن نیست. دولت یازدهم در نخستین آزمون برگزاری انتخابات بهترین نمره راکسب کرد و آیت ا… هاشمی هم در هدایت نیروهای میانه رو زمینه سازحضور آنها در مجلس و حذف تندروها شد. پس به زعم تندروها باید برای منحرف کردن افکار عمومی از پیروزی اعتدال برنامه ریزی شود و چه زمانی مناسب تر از حضور همزمان آیت ا… هاشمی و حجت الاسلام روحانی در کیش! اما رویکرد این دو شخصیت باتجربه در کیش سبب کیش شدن تندروها و برهم خوردن برنامه های آنان شد.
این روزنامه در ادامه نوشت: پروژه دوم بسیار ضعیف تر از پروژه نخست اجرا شد و از همان دقایق اول جعلی بودن این تصاویر عیان بود؛ تصاویری که در کانال تلگرامی به نام ایران منتشر شده بود و در زیر سه عکس توضیحاتی به این شرح آمده بود: « تصویر اول: جلسه روحانی و هاشمی در کیش/ تصویر دوم: صف بادیگاردهای وزارت اطلاعات که حفاظت را برعهده گرفتند/ تصویر سوم: ورود چند شخصیت عربی و غربی به کیش». هنوز درباره انتشار این تصاویر و توضیحات کذب آن از سوی گردانندگان این کانال مطلبی منتشر نشده و اما دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در اطلاعیه ای اخبار منتشر شده درباره سفر آیت ا… هاشمی رفسنجانی به کیش را تکذیب کرد. آرمان همچنین، سومین پروژه علیه آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» را شایعه اغتشاش در سخنرانی وی عنوان کرد.
«نوروز خبرساز» نیز عنوان گزارش مفصل «اعتماد» از خبرها و وقایع نوروز بود. به گزارش این روزنامه، نوروز ٩۵، آموزگاری جدی و کمی بی رحم برای ما بود. به یادمان آورد که رسانه ها می توانند غایب، تعطیل یا مشغول استراحت باشند اما خبر هیچ وقت به خانه نمی رود تا منتظر بازگشت شما پشت میز تحریریه های تان بماند. به جریان گاهی پرفشار و گهگاه بی رمق، کمی تلخ و مقداری شیرین خود ادامه می دهد و این رسانه های غایب در تعطیلات هستند که خویشتن را از تیترهای پرهیجان و جذاب که می توانست خلق شود و چالش روزانه خبری محروم می کنند.
اعتماد خبرهای نه چندان خوب نوروزی را اینگونه توصیف کرد: رسانه های رسمی کشور ساعت ٨ بامداد روز نخست فروردین ٩۵ و در لحظه تحویل سال، در پاسارگاد غایبند اما به چند ساعت نمی کشد که عکس های اجتماع مردم در لحظه تحویل سال در تمام ایران منتشر می شود، پیش از آن، پیام تبریک سال نو محمدرضا شجریان تنها در دو دقیقه و سی ثانیه ای بود که به زلزله ای خبری می مانست، تصویر رنجور پادشاه موسیقی سنتی ایران را صداوسیما پخش نکرد اما دیگر چه کسی منتظر تلویزیون می ماند، تنها انتشارش در یوتیوب و آپارات کافی به نظر می آمد که آغاز سال را به نام او کند، به نام محمدرضا شجریان که ناغافل خبر از «میهمان ١۵ ساله اش» می داد و بی تشریفات و صمیمی ناله مرغ سحر را می نواخت در «شرح هجران» یاران. برای فرهنگ و هنر ایران، انگار سال خوش یمنی نیست که دو روز بعد، خبر بستری شدن عباس کیارستمی نیز آمد؛ اگر استاد تمام موسیقی ایران به سرطان کلیه مبتلاست، سرطان روده نیز به سراغ استاد تمام سینمای ایران و جهان آمده و فغان از این بلای مرموز و ویرانگر. همین خبرها کافی است تا بدانید وزیر بهداشت چه نوروز پرکاری را داشته است. او هم پیگیر درمان شجریان بود، هم دو بار بر بالین کیارستمی حاضر شد تا از نزدیک روند جراحی های برنده نخل طلای کن ١٩٩٧ را زیرنظر بگیرد و هم بخشی از جمله های خبرساز نوروز برای او بودند؛ نخستین خداحافظی سال به نام حسن هاشمی نوشته شد که گفت در پایان دولت یازدهم روحانی عطای وزارت را به لقایش می بخشد و می رود. این را برای راحت کردن خیال آنهایی گفت که می گویند او در فکر کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری است.
همچنین به نوشته این روزنامه، نوروز به دیگر مردان کابینه روحانی هم چندان خوش نگذشته است. در دومین شنبه سال، سخنرانی مناسبتی «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت روحانی در هویزه با شعارهای ساماندهی شده گروه فشار نیمه تمام ماند، کمی شبیه به سفر اروپایی ناتمام حسن روحانی که «به زمان دیگری موکول شد». رییس جمهور که نخستین دقیقه های سال ٩۵ را به امید «برجام ٢ داخلی» آغاز کرده بود، در همین تعطیلات روزهای دشواری را پشت سر گذاشت، به گفته برخی ناظران از سفرش به پاکستان چندان دست پر بازنگشت و به اتریش هم که نرفت.
در این میان روزنامه «شهروند» نیز به دلیل افزایش تصادف ها در سفرها، این نوروز را «نوروز پرحادثه» نامید و نوشت: جاده های کشور، سرعت های سرسام آور، خستگی و خواب آلودگی، سبقت غیرمجاز و نقص فنی خودروها در نوروز هم بیکار نماندند و سفرهای عیدانه را به مرگ های تلخی تبدیل کردند. امسال در جاده های کشور باز هم شاهد تصادفات مرگبار زیادی بودیم؛ تصادفاتی که به مجروح شدن و مرگ تلخ ٣۵١ مسافر انجامید. این درحالی است که نوروز سال گذشته یک هزار و ٨٠ نفر بر اثر تصادفات جاده ای کشته شدند.
بر پایه این گزارش، ۴۴ درصد تصادفات از نوع واژگونی خودرو در نوروز بوده که خستگی و خواب آلودگی و شرایط جوی این موضوع را تشدید کرده و پراید بیشترین تصادفات رانندگی را در نوروز امسال در جاده ها به خود اختصاص داده است.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.