14 فروردین, 1395

قرارگاه اقتصاد مقاومتی منطبق بر وضعیت اقلیمی راه‌اندازی شود

رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در فارس خواستار راه‌اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی در تمام نقاط کشور شد و گفت: باید این قرارگاه منطبق بر وضعیت اقلیمی هر منطقه راه‌اندازی شود و در آن افراد اقتصاددان و کارآفرین به کار گرفته شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین امین رصاف، رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» توسط مقام معظم رهبری به تبیین نکاتی در این باره در آموزه‌های دینی پرداخت.

وی ابراز کرد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری چندین سال است که بر روی آن تأکید دارند در آموزه‌های دینی ما جایگاه ممتازی دارد؛ اینکه در زندگی یک مسلمان طبق آموزه‌های دینی نباید اسراف جایی داشته باشد و یا اینکه یک الگوی مصرف صحیح وجود داشته باشد، همگی از آموزه‌های اسلام است.

کشور ما نمره خوبی در زمینه الگوی مصرف ندارد
رصاف با تصریح اینکه متأسفانه هم اکنون کشور ما در زمینه الگوی مصرف نمره خوب و مناسبی ندارد، گفت: قطعاً اگر همین یک مسئله یعنی پرهیز از اسراف به یک فرهنگ در کشور ما تبدیل شود، نقش بسیار مؤثری این مسئله در تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد داشت البته واضح است وقتی می‌گوییم اقتصاد مقاومتی و پرهیز از اسراف، به معنای ریاضت کشیدن نیست بلکه به معنای استفاده بهینه و مناسب از منابع طبیعی و امکانات خدادادی مثل آب، برق و سایر نعمت‌های الهی است.
دبیر جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارس با یادآوری اینکه در فرهنگ دینی اسلام، بی نیازی را در قناعت توصیه کرده‌اند، گفت: این مسئله نقش بسیار چشمگیری در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد و یا همچنین بر حسن معیشت در روایات اسلامی بسیار تأکید شده است یعنی اینکه انسان بتواند در زندگی برای معیشت خود یک برنامه‌ریزی درستی داشته باشد.
وی اظهار کرد: وقتی در یک جامعه به حسن معیشت به عنوان یک فرهنگ اصیل توجه شود، قاعدتاً از بروز بسیاری از اسراف‌ها و کارها و هزینه‌هایی که باعث می‌شود ما دستمان را به خاطر یکسری کالاهای لوکس و کم اهمیت به سمت بیگانه دراز کنیم، جلوگیری شود.

رصاف با تأکید بر اینکه دولت اسلامی وظیفه دارد حسن معیشت را هم برای خود و هم برای مردم جامعه خود دنبال کند، گفت: اگر این فرهنگ باب شود که بسیاری از کالاهای لوکس در شرایطی که باید اقتصادمان مقاوم شود، جایگاهی ندارد، دیگر نیاز نیست که ارز برای مسائل و کالاهای مصرفی کم اهمیت از این کشور خارج شود.
سخنگوی جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارس ابراز کرد: همچنین در فرهگ دینی ما توصیه شده است که انسان باید حریص در تولید و زاهد در مصرف باشد؛ همانطور که حضرت علی(ع) نیز در این مسئله بسیار فعال بود و در مصرف بسیار بهینه و مناسب عمل می‌‌کرد و این ها مسائلی است که می‌تواند اقتصاد مقاوم را در جامعه شکل دهد و جامع تبدیل به یک جامعه پویا، پرکار و مولد شود.
وی با تصریح اینکه اقتصاد مقاومتی در فرهنگ دینی اسلام بسیار پررنگ ظاهر شده است، گفت: حتی مسئله انفاق، کمک به فقرا، زکات و غیره در این مکتب، یعنی قوت بخشی به اقشار ضعیف جامعه است که همگی از جمله برنامه‌های اسلام برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

اسلام برنامه کامل و جامعی برای تحقق اقتصاد مقاومتی دارد
رصاف با تأکید بر اینکه اسلام برای اینکه اقتصاد مقاوم باشد نه ضعیف برنامه بسیار جامع و کاملی دارد، گفت: آنچه که لازم است این است که باید در همه عرصه‌ها ما پیشنهادها و راهکارهایی داشته باشیم و مسئولان و نخبگان ما باید بتوانند منطبق بر دستورات دین برنامه جامع اقتصاد مقاومتی را استخراج کنند؛ اینکه چگونه در جامعه‌ای فرهنگ اسراف یک فرهنگ قبیحی شود را باید به وسیله راهکارهایی تبدیل به یک فرهنگ شود.
وی همچنین بر لزوم ترویج فرهنگ تولید در کشور تأکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا اقشار مختلف جامعه نسبت به تولید توجه پیدا کنند و همچنین توجه به بنگاه‌ها، کارگاه‌ها و کارخانجات متوسط و یا کوچک برای اینکه اقشار مختلف بتوانند با راه‌اندازی یک موسسه مردم نهاد، شرکت، تعاونی به سادگی برنامه‌ها و فعالیت‌های فعالی را داشته باشند، ضروری است.

رئیس نهاد نماینده ولی فقیه در استان فارس خواستار راه‌اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی در تمام نقاط کشور شد و گفت: باید این قرارگاه منطبق بر وضعیت اقلیمی هر منطقه راه‌اندازی شود و در آن افراد اقتصاددان دارای ذوق و انسان‌های کارآفرین به کار گرفته شوند.
رصاف همچنین بر لزوم ارائه راهکارهای مناسب برای افرادی که می خواهند به‌صورت مشترک یک شرکت و یا فعالیت مولد را راه‌اندازی کنند توسط افراد متخصص تأکید کرد و گفت: این قرارگاه باید بتواند این مسئله را برای افراد مختلف دنبال کند و یک برنامه از صفر تا صد را در اختیارشان قرار دهد.

باید بستر مناسب راه اندازی کارگاه‌های مولد در کشور فراهم شود
وی عنوان کرد: باید بستر راحت راه‌اندازی کردن کارگاه‌ها و شرکت‌های مولد در کشورمان فراهم شود و این‌ها مسائل شدنی است که باید تحقق یابند چرا که ما باید بدانیم ملت ما یک ملت فکوری است که اگر فکر و اندیشه آن‌ها را به سمت تولید سوق دهیم قطعاً ذهن‌های خوب جوانان ما این توانمندی را خواهند داشت که در زمینه اقتصاد مقاومتی ده‌ها طرح جدید را آغاز کنند تا به یاری خدا روزی فرا رسد که ده‌ها و صدها کار تولیدی در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی شود.
رصاف تأکید کرد: باید تلاش کنیم تا تمام اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد، شهری و روستایی در هر جای این مملکت به دنبال این باشند که یک کارآفرین بوده و یک فعالیت مولد داشته باشند و این مسئله با راه اندازی یک قرارگاه خوب و به‌کارگیری ذهن‌های فعال و خلاق امکان‌پذیر است.

منبع : ایکنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.