14 فروردین, 1395

۳ اقدام جدی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در عمل

یک کارشناس اقتصادی گفت: حضور مردم در صحنه مقاومت، عام در نظر گرفتن دولت و عدم نفی بیرون کشور و لزوم تعامل با آن، سه لازمه اصلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در عمل هستند.

ابوذر (ایرج) ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: اقتصاد مقاومتی ریشه در تاریخ انقلاب دارد. در قالب این نوع اقتصاد، ایران می خواهد روی پای خود بایستد و با عدم اتکا به بیگانگان به پیشرفت داخلی دست یابد.
وی افزود: لازمه تحقق این مهم، در گام نخست به صحنه آوردن مردم به ویژه در صحنه مقاومت است. مردم ثابت کرده اند که در صحنه جنگ و مقاومت به خوبی عمل کرده اند و بدون حضور آنها، عملا اقتصاد مقاومتی تحقق واقعی نمی یابد.
این کارشناس اقتصادی گفت: هرآنچه باعث شود تا مردم در صحنه حضور نیابند عملا مانعی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: برای حضور مردم در اقتصاد باید زمینه حمایت از تولید، صنایع، کارآفرینان و… را فراهم کرد. بنابراین بیش از هر چیز باید جایگاه مردم در اقتصاد ارتقا یابد و حضور آنها در این عرصه افزایش یابد.
وی افزود: در غیر این صورت، باید منتظر عواقب منفی عدم حضور مردم در اقتصاد بود.
ندیمی گفت: دومین عاملی که اقتصاد مقاومتی را محقق می کند، خروج دولت از معنای خاص به معنای عام است. دولت تا زمانی که در سطح یکی از قوا تلقی می شود نمی تواند در اجرای اقتصاد مقاومتی موفق باشد.
وی افزود: دولت را باید عام در نظر گرفت. برای تحقق این اقتصاد نیاز به توانایی های سه قوه و نیز نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری به لحاظ سیاسی، اجتماعی و.. است.
این اقتصاددان گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای نفی بیرون کشور نیست. ارتباط با بیرون کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری است.
وی افزود: در این مسیر نیاز به تعامل فعال مدیریت شده است. به طوری که بیش از آنکه آنها از توان و خدمت ما بهره گیرند ما باید این کار را کنیم.
این کارشناس اقتصادی گفت: با این سه عامل مهم، اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد.
وی تأکید کرد: نباید به خاطر شرایط فعلی کشور، اقتصاد مقاومتی را مبنای نقد و انتقاد حزبی قرار داد.
ندیمی گفت: اقتصاد مقاومتی نباید مورد بهره برداری سیاسی قرار گیرد، بلکه باید مورد پیگیری و اجرا قرار گیرد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.