14 فروردین, 1395

جنگل‌ها و مراتع، زیربنای اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی هستند

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر نقش این سازمان در اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی گفت: حفظ جنگل‌ها منابع طبیعی و آب و خاک از مسائل اساسی و زیر ساختی نجات اقتصاد کشور و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت‌وگویی در خصوص نامگذاری سال ۹۵ به عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»  و نقش این سازمان در دست یابی به این مهم، اظهار کرد: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در اقتصاد کشور مسائل مربوط به  حفظ جنگل‌ها و مراتع ،انجام امور آبخیز داری و حفظ پوشش گیاهی از موارد اصلی و زیر بنایی به حساب می‌آید.

وی افزود: سطح آب سفره‌های زیر زمینی بسیار پایین رفته و در برخی مناطق خشک شده  یا به سمت خشکی رفته است که با انجام عملیات آبخیزداری می توان این مسائل را کنترل کرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: از دیگر اقدامات سازمان جنگل ها در این ارتباط تثبیت وضعیت اکولوژیک کشور و جلوگیری از گردو غبارهای محلی و آسیب‌هایی است که طوفان ها به جوامع وارد می کند.

وی تصریح کرد: حفظ پوشش گیاهی، آب ، خاک،  هوا در دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی بسیار مورد اهمیت و از موارد زیر ساختی به حساب می‌آید.

جلالی گفت: در صورتی که به این موارد در کشور اهمیت دهیم و به خوبی به آنها پرداخته شود صنعت، کشاورزی و اقتصاد کشور نیز در بستر مناسب و صحیح قرار می‌گیرد و در صورت عدم توجه به آنها مراکز جمعیتی و تمدن ما تحت تاثر قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: ۳ میلیون هکتار نیز کانون‌های بیابان زایی کشور درجه یک هستند که امیداریم در برنامه ششم توسعه موارد مربوط به آنها عملیاتی شوند.

وی  تأکید کرد: ۵ تا ۱۰ درصد ریزگرد‌های کشور منشاء داخلی دارند که در برنامه ششم توسعه و از طریق طریق اقدامات مربوط به کانون‌های بحرانی مسائل آنها برطرف می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: منشا بخش زیادی از ریزگرد های از سمت کشور های غربی ایران نظیر سوریه، عراق و عربستان است که با داشتن شرایط خاص خود شرایط را برای پیشگیری دشوار کرده اند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.