10 فروردین, 1395

علم نافع، کارآفرین و موتور محرکه اقتصاد دانش بنیان است

رئیس سابق دانشگاه کاشان گفت: فروش نفت و واردات کالا در دولت‌های گذشته تجربه شد و موفق نبود؛ کشور باید صاحب فناوری باشد تا با رونق اقتصادی مواجه باشیم.

کتابی در گفت و‌‌گو با خبرنگار کاشان اول اظهار کرد: رسالت اصلی دانشگاه تربیت نیروی انسانی متخصص برای آینده کشوراست و منابع انسانی مهم‌ترین سرمایه هر کشوری را تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه نسل دوم دانشگاه ها، دانشگاه‌های پژوهش محور است، تصریح کرد: در این گونه دانشگاه‌ها به غیر از آموزش، در مسائل پژوهشی و حوزه صنفی جامعه فعالیت می‌کنند.
رئیس سابق دانشگاه کاشان با بیان اینکه دانشگاه‌های کار آفرین جزء دانشگاه‌های نسل سوم محسوب می‌شوند، ادامه داد: دانشگاه‌ها آینده جامعه را می‌سازند و زمانی که بحث کارآفرینی و ایده‌های مطرح می‌شود، شرکت‌های دانش بنیان پا به عرصه می‌گذارند و در این زمان است که فرد فارغ‌التحصیل از دانشگاه علاوه بر خودش برای دیگران هم ایجاد اشتغال می‌کند.
هنوز خام فروشیم
کتابی تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان مبتنی بر علم و دانش فعالیت کرده و در مسائل اقتصادی هم تحولات زیادی ایجاد می‌کنند.
به گفته وی در کشور ما هنوز خام فروشی مرسوم است و به همین دلیل است موضوعات و تحولات سیاسی تاثیر مستقیمی بر زندگی و اقتصاد مردم دارد و به همین دلیل است که مقام رهبری تاکید دارند فروش نفت باید مستقل شود.
رئیس سابق دانشگاه کاشان بر اقتصاد مبتنی بر شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: باتوجه به تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و معضل بی‌کاری توجه به کار آفرینی و شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بسزایی برخوردار هستند.
کتابی گفت: دانشگاه به عنوان موجودی مستقل وارد کشور ما شد و ارتباطی دانشگاه با جامعه و صنعت نداشت و حال پس از سال‌ها نیز نتوانسته آنچنان که باید و شاید ارتباط برقرار کند.
وی متذکر شد: در دانش جدید کارآفرینی و فن‌آوری موضوعاتی است که با جامعه ارتباط مستقیم دارد و اگر دانشگاه عرصه فعال شود بر زندگی مردم هم تاثیر‌گذار خواهد بود و در دنیا به این وجه از دانش بهای بیشتری می‌دهند و افرادی که صاحب خلاقیت و فناوری هستند نیروی انسانی ماهری هم تربیت می‌کنند.
اقتصاد راهکارش این نیست که معادلات بیرونی را کامل حل کنیم
رئیس سابق دانشگاه کاشان با تاکید بر اینکه دانشگا‌هیان جزء افراد مرجع جامعه هستند و طبعاَ در موضوعات فرهنگی و سیاسی نقش مهمی ایفا می‌کنند، اظهار کرد: مردم کشور ما به موضوع علم و تحصیل بیشتر از حد متوسط دنیا توجه می‌کنند و علاقه‌مندی به تحصیل کاملا مشهود است.
کتابی ادامه داد: وجود ۴میلیون دانشجو و هزینه‌ای که باید برای تحصیل پرداخت کنند در کمتر کشوری شاهد هستیم بنابراین لازم است مدیران اجرایی توجه بیشتری به موضوعات علمی و بستر سازی مراکز علمی داشته باشند.
وی متذکر شد: علاوه بر زحمات دانشجویان و اساتید مقام رهبری هم با ریز‌بینی و دقت دانشگاه‌ها را رصد می‌کنند.
رئیس سابق دانشگاه کاشان با بیان اینکه مراکز علمی فرصت است و نباید به تهدید منجر شود، بیان کرد: معضل بیکاری دانش آموختگان نباید به بحران تبدیل شود و اگر مدیریت صحیح در آموزش عالی حاکم شود و مجلس شورای اسلامی هم تدابیر خاصی اتخاذ کند با این معضل کمتر مواجه خواهیم بود.
کتابی با بیان اینکه یکی از مباحث محیط دانشگاهی علم نافع در آموزش و پژوهش مربوط به کار آفرینی است، تصریح کرد: گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته شد اما نباید رضایت کامل داشته باشیم و آموزش‌های کاربردی به دانشجویان در راستای نیاز جامعه باشد و پژوهشگر به سراغ مشکلات جامعه برود و زمانی که فارغ‌التحصیل شد از روحیه کارآفرینی برخوردار باشد.
وی افزود: برخی از افراد که از دانشگاه فارغ الحصیل می‌شوند گمان می‌کنند باید کار دولتی داشته و پشت میز‌نشین باشند و همین نگاه باعث شده که اقتصاد با مشکل مواجه باشد، اقتصاد راهکارش این نیست که معادلات بیرونی را کامل حل کنیم.

علم نافع علمی است که کارآفرین بوده و موتور محرکه اقتصاد دانش بنیان باشد
رئیس سابق دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: فروش نفت و واردات کالا در دولت‌های گذشته تجربه شد و موفق نبود کشور باید صاحب فناوری باشد تا با رونق اقتصادی مواجه باشیم و اقتصاد مقاومتی که مد نظر مقام رهبری بود به این معنا است که ابعاد مختلف افتصاد بومی سازی کنیم و بررسی کنیم که انتظارات جامعه چیست و چه اقتضاعاتی دارد و در این پازل مسائل اقتصادی را سامان دهیم.
کتابی ادامه داد: بیشترین میزان بیکاری در طیف افراد تحصیل کرده است و علم نافع علمی است که کارآفرین بوده و موتور محرکه اقتصاد دانش بنیان باشد.
وی همچنین به جایگاه دانشگاه کاشان اشاره کرد و افزود: دانشگاه مجموعه‌ای وارداتی است و تا مدت‌ها با مردم و شهر ارتباط منسجمی نداشت و از سال ۱۳۸۶ به بعد دانشگاه به این نتیجه رسید که باید با مردم منطقه تعامل داشته باشد و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در راستای ظرفیت‌ها و پتانسیل های کاشان قرار دهد.
رئیس سابق دانشگاه کاشان، فرش، انرژی خورشیدی و اسانس را از ظرفیت های کاشان برشمرد و گفت: با مدیریت صحیح از سال ۱۳۸۶به بعد پژوهشکده انرژی و اسانس گسترش پیدا کرد و به این نتیجه رسید که موضوعات منطقه با نگاه علمی باید توسعه پیدا کند و تعامل با مردم از چشم‌اندازهای مهم محسوب شد.
کتابی با بیان اینکه باید بررسی شود که ارتباط بین مردم و دانشگاه چقدر وجود دارد و آیا دوسویه است، تاکید کرد: مدیران اجرایی و مسئولان شهر‌هم باید با دانشگاه ارتباط داشته باشند و تعارضات گذشته به هیچ وجه درشان شهر و دانشگاه نیست.
ایجاد تحول با منابع دولتی در منطقه امکان‌پذیر نیست
به گفته وی ورود خیر‌ین به دانشگاه و آموزش عالی همواره از دیر باز وجود داشته و به گواه تاریخ خیر‌ین همواره در مسائل درمانی، آموزشی و فرهنگی در شهر کاشان پیشگام بوده‌اند و همین عوامل موجب توسعه و پیشرفت شهر شده است.
رئیس سابق دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: ایجاد تحول با منابع دولتی در منطقه امکان‌پذیر نخواهد بود چون دولت با مشکلات مالی مواجه است بنابراین باید از ظرفیت خیر‌ین هم در توسعه فضای کالبدی وهم در بخش پژوهش و فناوری بهره برد.
کتابی با انتقاد از اینکه افراد فارغ‌التحصیل و نخبه به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند، اظهار کرد: برنامه‌ریزی درستی از برای اشتغال و جذب فعالیت آنان انجام نداده ایم بنابراین دولت به تنهایی قادر نیست مشکل اشتغال را حل کند و خیر ین باید در زمینه اشتغال ورود پیدا کنند.
وی اظهار امیدواری کرد که دانشگاه در زندگی روزمره مردم تاثیر مستقیمی داشته باشد همانگونه که حضور و اثر مثبت کارهای خیر‌ین در دانشگاه کاشان شاهد بودیم.

منبع : صاحب نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.