9 آبان, 1394

شاه‌‌ویسی: با نگاه فعلی مسئولان دولت بودجه ۹۵ منطبق بر اقتصاد مقاومتی نخواهد بود

این اقتصاددان افزود: با نگاه فعلی مسئولان به روش درآمد – هزینه‌ای که تاکنون متناسب با آن بودجه‌ریزی شده است، نمی‌توانیم اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را متصور باشیم

شاه ویسی اقتصاددان و رئیس مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه تهران در روزنامه جام جم نوشت: با توجه به نزدیک شدن زمان ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ و با در نظر گرفتن اهمیت توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای موثر و عملی اقتصاد مقاومتی، امسال باید تفاوت‌های قابل‌توجهی در نحوه تنظیم بودجه از سوی دولت به نفع اقتصاد مقاومتی را شاهد باشیم. اما برای رسیدن به نتیجه واقعی اقتصاد مقاومتی باید قبل از تنظیم بودجه و ارائه آن، مواردی را مدنظر قرار دهیم. چون به نوعی می‌توان گفت باید نگاهمان را به بودجه‌ریزی تغییر دهیم تا بتوانیم از مزایای اقتصاد مقاومتی بهره‌مند شویم.

بنابراین اگر بخواهیم تغییرات لازم در بودجه ۹۵ در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی را برشماریم، بهترین عبارتی که می‌توان گفت این است که بودجه سال ۹۵ از نظر تخصیص، برآورد، ارزیابی و نظارت بر بودجه باید کاملا عملیاتی باشد. چون با نگاه فعلی مسئولان به روش درآمد ـ هزینه‌ای که تاکنون متناسب با آن بودجه‌ریزی شده است، نمی‌توانیم اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را متصور باشیم.البته بارها ضرورت‌های تغییرپذیری بودجه‌نویسی کشور مورد تاکید قرار گرفته و همایش‌های مختلفی نیز در این زمینه برگزار شده است. اما گاهی می‌گوییم ۵درصد و بعضی‌وقت‌ها گفته شده ۱۰ درصد از بودجه کشور عملیاتی شده است.

حال پرسش این است که آیا دولت می‌خواهد بودجه ۹۵ را برای اجرای واقعی اقتصاد مقاومتی، عملیاتی کند؟ در حالی که همه می‌دانیم اگر مدیر یا دستگاهی قدرت چانه‌زنی داشته و از لابی‌های مناسبی برخوردار باشد، می‌تواند بودجه خود را در هر شرایطی دریافت کند. پس همواره این امکان برای دولت وجود داشته که هر لحظه و با هر شرایط اولویتی را از دسترس خارج و اولویت دیگری را جایگزین کند. در حالی که وقتی از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنیم ضرورت بر این است که نگاهمان به بودجه‌ریزی کاملا متفاوت شده و بودجه صرفا بر مبنای عملکرد واقعی و کاری که انجام شده تخصیص یابد و امکان جابه‌جایی ردیف‌های بودجه‌ای وجود نداشته باشد.

نگاهی به اقدامات صورت گرفته درباره اجرای بودجه عملیاتی نشان می‌دهد، هنوز منابع مورد نیاز اجرای برنامه مفهوم مالی، معیارهای سنجش و نظارت و کنترل و منابع مورد نیاز اجرای برنامه را که سه فرآیند عمده برای موضوع بودجه‌ریزی عملیاتی است، فراموش کرده‌ایم. هر چند خوشبختانه یا متاسفانه سازمان برنامه و بودجه در حوزه‌های استانی؛ البته درون استانداری‌ها دوباره شکل گرفته است ولی به نظر می‌رسد مشکل قدیمی کشور یعنی شفاف نبودن فرآیند بودجه‌ریزی و چانه‌زنی بخش‌ها که همیشه وجود داشته، باعث شده به موضوع خروجی بودجه‌های تخصیص یافته کاملا بی‌توجه بوده و در ایجاد ارتباط منطقی میان بودجه و عملیات سازمان‌ها ناتوان بمانیم.

نتیجه این‌که اگر تصمیم به اجرای اقتصاد مقاومتی داریم، نیازمند تغییرات اساسی در نظام بودجه‌ریزی کشور و گنجاندن یک نظام دقیق گزارش‌دهی در این زمینه هستیم تا بودجه را براساس وظایف، عملیات و پروژه‌هایی که سازمانی یا بخشی تصدی آن را دارد، تخصیص دهیم.

منبع : نسیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.