9 آبان, 1394
لطفعلی بخشی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با دفاع اقتصادی:

کشوری که استقلال اقتصادی دارد در جنگ اقتصادی پیروز است

دکتر لطفعلی بخشی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در تعریف استقلال اقتصادی میگوید: اقتصاد یک کشوری که دارای استقلال اقتصادی است، به یک محصول خاص وابسته نیست…. وی در گفتگو با دفاع اقتصادی اضافه میکند: باید در محصولات غذایی و استراتژیک خودکفا بود، چرا که عدم خودکفایی در این محصولات منجر به تضعیف در استقلال اقتصادی کشورها میگردد. گفتگوی “دفاع اقتصادی” را با دکتر لطفعلی بخشی عضو هیات علمی دانشگاه علامه بخوانید.

به عنوان سوال اول می خواستم از حضرتعالی بپرسم که مفهوم استقلال اقتصادی چیست؟
مفهوم استقلال اقتصادی به معنای آن است که در داخل کشور بین توزیع، تولید و مصرف تعادل وجود داشته باشد و با کشورهای دیگر تعامل درست اقتصادی داشته باشیم. اقتصاد یک کشوری که دارای استقلال اقتصادی است، به یک محصول خاص وابسته نیست. به عبارت دیگر در تولیدات و تبادلات تجاری ش با دیگر کشورها تنوع داشته باشد.

آیا استقلال اقتصادی به معنای آن است که همه تولیدات را در داخل کشور انجام دهیم؟
اصلا استقلال اقتصادی به معنای آن نیست که همه کارها را در داخل کشور انجام دهیم، بلکه باید با ایجاد توازن در تولیدات، بخشی از نیازهای داخل را در چارچوب یک تبادل متعادل از دیگر کشورها تامین نماییم و یک ارتباط دو طرفه مثبت داشته باشیم
فرق استقلال اقتصادی با خودکفایی چیست؟
یکی از معانی خودکفایی که سال ها به خاطر استناد به این معنا هزینه های زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل کردیم، این است که همه چیز را در داخل کشور خودمان تهیه و تولید نماییم. با توجه به اینکه هر کشور بسته به ظرفیت ها و پتانسیل های منحصر به فرد خود، در تولید کالایی خاص مزیت نسبی دارد، زمانی که شما مبادرت به تولید همه کالاها در داخل کشور می نمایید، به علت عدم مزیت نسبی در برخی از کالاها لذا هزینه اضافی به اقتصاد کشور تحمیل می گردد. زمانی که به سمت خودکفایی با معنایی که کفته شد می رویم، در این صورت مردم و کشور را به استفاده از کالایی با کیفیت پایین و هزینه بالا که در داخل کشور خودمان تولید شده ترغیب می نماییم. در هرحال این مسئله منکر فواید و مزایای خودکفایی نیست.
پس استقلال اقتصادی به معنای خودکفایی نیست. آیا می توان گفت که خودکفایی بخشی از استقلال اقتصادی است؟
در دنیای امروز خودکفایی تحت هیچ شرایطی دیگر معنای استقلال اقتصادی را نمی دهد. لزوما در تولید برخی از محصولات خاص، خودکفایی ضرورت دارد. کالاهایی مانند مواد اصلی غذایی که کالای استراتژیک می باشد. باید خودکفایی در آنها صورت بگیرد. در این موقع خودکفایی توجیه دارد ولی در مورد همه کالاها این گونه نیست. به عنوان مثال امکان تولید هواپیما بوئینگ در داخل کشور وجود دارد اما بسیار با هزینه بالا خواهد بود. اگر بخواهیم بوئینگ را در داخل بسازیم شاید به طور مثال ۱ میلیارد دلار هزینه داشته باشد ولی اگر بخواهیم آن را خریداری کنیم، شاید با ۱۰۰ میلیون دلار میسر باشد. لذا باید توان داخلی خود را در زمینه هایی متمرکز کنیم که بتوانیم کالایی را با کیفیت و قیمت معقول تولید و آن را با دنیا تبادل کنیم. این را هم نباید فراموش کنیم که خودکفایی در محصولات استراتژیک لازم است.
به نظر شما وضعیت استقلال اقتصادی کشور چگونه است؟ به بیان دیگر شما چقدر اقتصاد کشور را در شرایط کنونی دارای استقلال میدانید؟
در حال حاضر به علت تحریمی که با آن مواجهیم و همه بخش های اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و به اقتصاد کشور آسیب زده، نشان می دهد که ما مستقل در اقتصاد نیستیم. یعنی ما نیازمند کالایی هستیم که دشمن تصمیم ندارد که آن کالاها را به ما بفروشد. در حالی که ما باید در گذشته اقتصادمان را مقاوم سازی میکردیم تا به اقتصاد آسیب نرسد. درجه استقلال اقتصادی بستگی به مقاوم سازی اقتصاد دارد.
لذا وضعیت استقلال اقتصادی کشور در حال حاضر مطلوب نیست.
بله در حال حاضر وضعیت مناسبی در این خصوص نداریم. برای ارتقای و تقویت استقلال اقتصادی در کشور باید توامان به مسائل اقتصادی و سیاسی توجه کرد چرا که این موضوع یک مسئله اقتصادی- سیاسی است. باید با دنیا تعامل دو طرفه داشته باشیم و بتوانیم کالاهایی که در آن مزیت نسبی داریم به دنیا صادر کنیم و در عوض کالاهای خارجی با کیفیت و قیمت مناسب را به داخل کشور وارد نماییم.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.