27 اسفند, 1394

تحقق اقتصاد مقاومتی را باید در بخش کشاورزی جستجو کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی، گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی را باید در این حوزه جستجو کرد.

منوچهر حبیبی شامگاه چهارشنبه در نشست صیانت از اراضی کشاورزی و اجرای مانور خودروهای گشت حفاظت از باغ ها و اراضی زراعی استان که با حضور جمعی از مسوولان در سالن باغستان قزوین برگزار شد، افزود: حوزه کشاورزی که تاثیرگذار در بخش اقتصادی نیز هست، قلب اقتصاد کشور ما را تکشیل می دهد.
وی اظهار کرد: منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی با رونق یافتن بخش کشاورزی محقق می شود که در حوزه امنیت غذایی نیز بسیار تاثیرگذار است.
حبیبی از بخش کشاورزی به عنوان محور توسعه یاد کرد و گفت: بستر این موضوع مهم و کلیدی، زمین است که باید به خوبی از آن حفاظت و حراست شود زیرا این مهم که ما در همه شرایط مسوول آن هستیم، به آیندگان ما نیز تعلق دارد.
وی با اشاره به ۶۰۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت در استان قزوین، خاطر نشان کرد: ما باید سعی کنیم تحت هر شرایطی از این منابع به خوبی بهره وری و استفاده کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در ادامه بر حفظ منابع طبیعی و محیط زیست تاکید و اضافه کرد: اگر از این منابع به خوبی حراست نشود زندگی انسان به خطر افتاده تا جایی که امروز متاسفانه میزان کانون های بحرانی بیابانی استان به مرز ۱۰۰ هزار هکتار رسیده است.
حبیبی به تشدید نظارت بر اراضی ملی در تعطیلات نوروزی تاکید و خاطرنشان کرد: همه ساله در این روزها میزان دخل و تصرف به اراضی و تخریب آن بیش از دیگر ماه های سال صورت می گیرد که در این رابطه باید نظارت و بازرسی بیشتر جهت جلوگیری از این متصرفات غیرقانونی به عمل آید.
وی، نظارت مردمی را مهمترین عامل در حفظ منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: برای حراست بیشتر از اراضی و منابع ملی در طول سال، به ویژه تعطیلات نوروزی باید ضمن مشارکت و همکاری های دهیاران و شوراهای اسلامی از مردم نیز در این رابطه بهره گرفت تا شاهد حفظ و حفاظت بیشتر این منابع باشیم.
این مسوول در پایان به فعالیت ۳۸ تیم گشت بازرسی با همکاری دستگاه های ذیربط در تعطیلات نوروزی اشاره و افزود: امیدواریم با اعمال نظارت های خود در سال جدید دیگر شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز و تجاوز به اراضی کشاورزی نباشیم .
مدیر امور اراضی استان قزوین نیز در این جلسه ضمن اشاره به فعالیت های صورت گرفته در این بخش، افزود: متاسفانه روزانه به نیم هکتار از اراضی کشاورزی استان تغییر کاربری مجاز داده می شود.
رضا افلاطونی ادامه داد: میزان تغییر کاربری های غیرمجاز در طول پنج سال گذشته با توجه به فرهنگ سازی های صورت گرفته، کاهش یافته که این امر بیانگر مشارکت های مردمی و همکاری دیگر دستگاه های اجرایی می باشد.
وی اظهار کرد: در طول این مدت همچنین میزان آرا قطعی تبرئه شده در قالب ۵۵۷ مورد رای صادر شده به مساحت ۹۲ هکتار بوده است.
وی، میزان جزای نقدی در این رابطه ۶۶۶ مورد به مساحت ۴۷ هکتار و تعداد آرا قلع و قمع ۹۴۹ پرونده را به مساحت ۹۱ هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ تا پایان امسال، ۲۰ درصد پرونده ها به جزای نقدی محکوم، ۳۸ درصد قلع و قمع و ۴۲ درصد نیز منجر به تبرئه شده است.
مدیر امور اراضی استان قزوین در ادامه به اقدام های انجام شده در حوزه حفاظت و حفظ کاربری ها اشاره و تاکید کرد:راه اندازی و تجهیز تیم های گشت ویژه حفظ کاربری و سامانه ۱۳۱ به همراه اطلاع رسانی و آگاهی به مردم مبنی بر منع ساخت و ساز در اراضی کشاورزی از جمله این اقدام ها بوده است.
افلاطونی در ادامه عملیاتی کردن طرح کاداستر اراضی و پایش ماهواره ای زمین های کشاورزی، فعال کردن کارگروه رفع تداخل ها و عملیاتی کردن آن، مکان یابی و تهیه بانک اطلاعاتی مکانی و توصیفی واحدهای کشاورزی و پایش اراضی کشاورزی را از دیگر اقدام های صوررت گرفته برشمرد.
در پایان این جلسه مانور خودورهای گشت حفاظت از باغ ها و اراضی زراعی در محوطه باغستان قزوین برگزار شد.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.