26 اسفند, 1394

روغن تراریخته خوراکی به بازار آمد +عکس

در حالی که هنوز مجوز تولید محصولات تراریخته یا تغییر ژنتیکی در کشور وجود ندارد و چالش های زیادی برای امکان تولید این محصول در کشور و عوارض احتمالی آن بر روی سلامت افراد وجود دارد، طی یک حرکت غیرمنتظره روغن تراریخته خوراکی با برچسب به بازار آمد.

تا کنون محصولات تراریخته حتی در محصولاتی مانند پنبه غیر خوارکی در کشور تولید نشده است به طوری که عباس کشاورز معاون وزیر کشاورزی در این ارتباط، در نشست خبری ماه گذشته وزارت جهادکشاورزی در ماه گذشته اظهار کرد: اگر مجوزهای رسمی برای تولید کسب شود استقبال می‌شود و کمیته مربوطه در این باره آثار مثبت و منفی را در نظر گرفته و نظر می‌دهد.

وی افزود: اصل این امر (کشت محصولات تراریخته) برمبنای کاهش هزینه‌های تولید بوده نه بر مبنای افزایش میزان تولید و روی گیاهان به شکلی کار شده که به حشرات مقاوم شود و از مصرف سموم در این محصولات کاسته شود.

بنا بر این گزارش محصولات تراریخته در حقیقت مواد غذایی هستند که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند و ژن جدید را از سایر ارگانیسم ها دریافت کرده اند. این محصولات می توانند طیف وسیعی از مواد غذایی از انواع میوه‌ها و سبزیحات تا گوشت ها، حبوبات، غلات، لبنیات و … را شامل شوند.

درباره مضرات این محصول عواملی مانند واکنش آلرژیک، کاهش تنوع زیستی، طعم غیر متداول، نامناسب از جهت تغذیه ای برای انسان ها و حتی استفاده به عنوان سلاح بیولوژیک مطرح شده است.

139412260952365417358444

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.