26 اسفند, 1394

اجرای برجام سبب فراموشی اقتصاد مقاومتی نشود

استاندار همدان با بیان اینکه سال آینده اجرای برجام نباید سبب فراموشی اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی شود، گفت: با عزم دولت و تاکید رهبری سال آینده، سال شکوفایی اقتصادی و حل مشکلات بیکاری جوانان خواهد بود.

محمدناصر نیک بخت پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح کارخانه‌ بخاری‌های کم مصرف شهرستان رزن اظهار داشت: در همایش سرمایه‌گذاری استان همدان تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد کارخانه بخاری‌های کم مصرف گازسوز منعقد شده و خوشبختانه پس از کلنگ‌زنی کمتر از ۱۰ ماه فاز نخست آن به بهره‌برداری رسید.

وی با اعلام اینکه در همایش سرمایه‌گذاری استان همدان نزدیک به هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه همکاری با بخش خصوصی منعقد شد، گفت: تعدادی از تفاهم‌نامه‌ها مربوط به شهرستان رزن بود که تولید کیتهای الکترونیکی و لنت ترمز در خرداد و تیرماه در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

نیک‌بخت با اشاره به اینکه ورود سرمایه‌گذار خارجی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری استان همدان نکته قابل توجهی است، افزود: پس از اجرایی شدن برجام سرمایه‌گذاران کشورهای خارجی برای ورود به ایران و سرمایه‌گذاری به صف شده‌اند تا با شرایط مدنظر ایران مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه ایران پس از اجرای برجام قرار نیست کشوری مصرف‌کننده باشد، عنوان کرد: ورود سرمایه‌گذار استرالیایی برای اجرای پروژه کارخانه بخاریهای کم مصرف اقدام مناسبی است که نشان از تمایل این کشور برای همکاری با ایران است.

استاندار همدان عنوان کرد: اگر سرمایه‌گذار استرالیایی با شرکت داخلی ایرانی مشارکت و همکاریهای بیشتری داشته باشد برنده خواهد بود و به سود خوبی می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه امسال اتفاقات بسیار ارزشمندی در کشور پس از عبور از گردنه‌ها و دشواریها رخ داده است، اظهار داشت: هیچ سالی در تاریخ انقلاب اسلامی و شاید تا دوره قاجار، در شرایط تنگناهای بودجه‌ای و اعتباری همچون سال ۹۴ وجود نداشت.

نیک بخت با بیان اینکه فروش و قیمت نفت ایران نسبت به دوره‌های قبل کاهش شدیدی داشت، عنوان کرد: پول نفتی هم که فروخته می‌شد به درستی به کشور بازنمی‌گشت یا اینکه به جای آن کالا وارد کشور می‌شد که ۳۰ میلیارد دلار هزینه‌های اضافی را به کشور تحمیل می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه امسال ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان نفت کشور فروخته شده است، اظهار داشت: اما در سال ۹۱ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد و این امر نشان از تنگناهای اقتصادی و اعتباری دارد.

وی با بیان اینکه دولت در این شرایط طرح تحول نظام سلامت را اجرایی کرد، گفت: ولی با وجود تحریم‌ها تورم ۴۰ درصدی را به ۱۵ درصد کاهش داده و رشد اقتصادی کشور مثبت بود.

استاندار همدان با اشاره به اینکه تا به امروز به دنبال تامین حقوق کارکنان هستیم، تصریح کرد: با تمام این سختیها و تحریمهای ظالمانه ۲۷۰ میلیارد تومان برای طرح تحول نظام سلامت در همدان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در اجرایی شدن برجام نهایت تعامل، مشاوره، عقلانیت و همراهی را دولت به اعتبار پشتیبانی مردم، حضور رزمندگان اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل و حمایتهای اساسی و باتدبیر مقام معظم رهبری با دنیا داشت، افزود: دنیا به این نتیجه رسید که با این کشور مقاوم نمی‌توان جنگید و باید از باب مذاکره وارد شوند.

نیک بخت با اشاره به اینکه امروز کشورها برای سرمایه‌گذاری در ایران صف کشیده‌اند، گفت: اما مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است را در برابر سرمایه‌گذاری خارجی و اجرای برجام فراموش نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقامتی را باید برای مقاوم کردن اقتصاد کشور اجرایی کنیم، گفت: چون ممکن است کشورهای دنیا بخواهند کشور را با تحریمهای ظالمانه تحت فشار قرار دهند ولی با اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی می‌توان با این مسئله مقابله کرد.

استاندار همدان با اشاره به اینکه دولت به دنبال این است تا سیاستهای اقتصاد مقاومتی را اجرایی کند، گفت: دولت به دنبال این است که داشته‌ها و تکنولوژی داخلی را به کار گرفته تا ایران تنها کشور مصرف‌کننده‌ای نباشد.

وی با بیان اینکه سیاستهای اقتصاد مقاومتی را به عنوان یکی از استانهای پیشرو اجرایی می‌کنیم، تصریح کرد: برنامه‌های لازم در این زمینه طرح شده و اقدامات بسیاری نیز در این راستا شکل گرفته است.

نیک بخت بیان کرد: هر سرمایه‌گذاری که بتواند اشتغالزایی کرده و جوانان را بر سر کار بیاید برای وی احترام قائل است و امروز هیچ ضرورتی مهمتر از اشتغال جوانان نیست.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۴ باید به رشد اقتصادی هشت درصدی دست پیدا کنیم، گفت: رشد هشت درصدی نیازمند ابزارآلاتی است که اگر برجام به نتیجه نمی‌رسید نمی‌توان به آن دست پیدا کرد.

استاندار همدان با بیان اینکه سالانه ۵۰ میلیارد دلار برای رسیدن به رشد هشت درصدی نیاز است، گفت: آیا با وجود تنگناهای اقتصادی و تحریمها می‌توان به رشد هشت درصدی رسید، آیا با وجود اعتبارات محدود می‌توان به این رشد دست پیدا کرد.

وی بیان اعلام اینکه استان همدان یکی از آماده‌ترین استانها برای اجرای اقتصاد مقاومتی است، گفت: حدود ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری توسط شرکت ایتالیایی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در استان همدان آغاز شده و زمین و امکانات مهیا شده است.

نیک بخت بیان کرد: ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در راستای اقتصاد مقاومتی بوده و این امر سبب حفظ محیط زیست می‌شود که دغدغه تمام مسئولان ارشد نظام می‌شود.

وی بیان کرد: سال آینده با شرایط، عزم دولت و تاکید رهبری برای اجرای اقتصاد مقاومتی که برای کشور حادث شد سال شکوفایی اقتصادی و حل مشکلات بیکاری جوانان خواهد بود که نیازمند حضور سرمایه‌گذاران در این زمینه هستیم.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.