25 اسفند, 1394

شرکت های دانش بنیان از نگاه نمایندگان مجلس نهم

شرکت های دانش بنیان یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان به عنوان پایه و ستون اقتصاد مقاومتی هستند و ایجاد، گسترش و در نهایت نهادینه شدن این شرکت ها در بین جامعه دانشگاهی از ضروریات امروز کشور به شمار می آید.

قانون شرکت های دانش بنیان یکی از قوانین مترقی کشور است که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم در اولویت اجرایی دولت خاصه معاونت علمی و فناوری بوده است.
در همین ارتباط و با توجه به روزهای پایانی خدمت نمایندگان دوره نهم خانه ملت، دیدگاه برخی از نمایندگان این مجلس پیرامون مباحث دانش بنیان و فضای علمی و فناوری حاکم بر کشور در قالب گفت و گوهای کوتاه ارائه می شود.

*موفقیت در حوزه دانش بنیان درگرو حمایت همه دستگاه ها و نهادهای کشور
‘حسینعلی حاجی دلیگانی’ دبیر کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم شاهین شهر و میمه تبدیل علم به فناوری و در نهایت تولید انبوه را تنها راه رسیدن به اقتصاد دانش بنیان می داند و می گوید: اقدامات معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در این حوزه بسیار خوب بوده و در دو سال گذشته اقدامات بسیار مناسبی در این معاونت انجام پذیرفته است که همین مهم منشاء تحولات بزرگی در این حوزه است و رونق شرکت های دانش بنیان با تسهیلات اعطایی یکی از همین دستاوردها است.
وی موفقیت در حوزه دانش بنیان را نیازمند حمایت همه دستگاه ها و نهادهای کشور دانسته و ادامه می دهد: جامعه هنگامی به توسعه و پیشرفت دست می یابد که داشته های علمی به بطن ابعاد مختلف زندگی تزریق شود و این مهم علاوه بر ثروت آفرینی و ایجاد ارزش ‎افزوده، در افزایش بهره وری از ذخایر کشور و کارآفرینی پایدار نیز نقش بسزایی دارد.

*اقتصاد دانش بنیان اساس و پایه اقتصاد پویا است
‘ناصر کاشانی’ عضو کمیسیون اجتماعی و نماینده مردم زاهدان نیز اقتصاد دانش بنیان را اساس و پایه هر اقتصاد پویایی دانست و گفت: با گسترش شرکت های دانش بنیان و سوق دادن جامعه علمی به خصوص دانش آموختگان به سمت آن، علاوه بر کاهش بیکاری می توان به ارزش افزوده بالایی نیز دست یافت.
وی گسترش شرکت های دانش بنیان به عنوان رکن اقتصاد دانش بنیان را ضروری خواند و تصریح کرد: هدف علم کمک به بهبود کیفیت زندگی است و این مهم با تبدیل شدن علم به محصول امکان پذیر است که شرکت های دانش بنیان بهترین نقشه راه برای رسیدن به چنین هدفی محسوب می شوند.
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد ریل گذار و تسهیل گر با تصویب قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان گامی اساسی در این حوزه برداشت و از سوی دیگر اقدامات معاونت علمی وفناوری رئیس جمهوری در این حوزه چشمگیر بوده و نتایج خوبی در همین مدت کوتاه حاصل شده است.

*شرکت های دانش بنیان؛ نماد فعالیت اجتماعاتِ نخبگانی است
‘محمدحسین فرهنگی’ عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم تبریز و اسکو شرکت های دانش بنیان را یکی از نمادهای فعالیت اجتماعاتِ نخبگانی عنوان و تصریح کرد: اگر فکر و ایده نخبگانی در تار و پود همه ابعاد جامعه اشاعه پیدا کند، کشور در کوتاه ترین زمان شاهد اتفاقات بسیار مثبتی در زمینه های مختلف خواهد بود.
وی توسعه اقتصاد دانش بنیان بر پایه ایجاد و گسترش شرکت های دانش بنیان را نمونه ای خوب از نقش حضور فعال اجتماعات نخبگانی در جامعه ارزیابی کرد.
فرهنگی با بیان اینکه نهادینه شدن اقتصاد دانش بنیان مانند هر پدیده اجتماعی دیگر بیش از هر چیز نیازمند فرهنگ سازی است، ادامه داد: مفهوم دانش بنیان از سال های گذشته به واژگان و ادبیات اقتصادی کشور اضافه شده است و در دولت جدید نیز اقدامات بسیاری در این حوزه انجام شد و قوانینی مانند حمایت از شرکت های دانش بنیان، حفظ مالکیت فکری-معنوی و صیانت از اختراع نیز به همین منظور در مجلس به تصویب رسید.
نماینده مردم تبریز و اسکو تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری سکاندار عرصه دانش بنیان است به همین دلیل همه نهادها و دستگاه ها باید خود را موظف به اجرای سیاست های این دستگاه بدانند.

*ضرورت حمایت از محصولات شرکت های دانش بنیان
‘سید سعید زمانیان دهکردی’ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم شهرکرد با اشاره به ضرورت حمایت از محصولات شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه گفت: شرکت های دانش بنیان غالباً از سرمایه زیادی بهره مند نیستند و حداقل در دوران ابتدایی فعالیت خود نمی توانند به بیلان مالی بالایی دست یابند، به همین دلیل حمایت و پشیبانی از این شرکت ها چه در مرحله ایجاد و راه اندازی و چه در مرحله فروش محصولات یکی از ملزومات است.
وی تاکید کرد: باید دانست صرف هر هزینه ای در حوزه ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان در واقع سرمایه گذاری درازمدت برای دستیابی به فناوری و دانش فنی روز است.
زمانیان دهکردی تصریح کرد: اگرچه در طول سال های گذشته به ویژه دو سال اخیر معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری برنامه ها و طرح های خوبی برای حمایت از نخبگان، مخترعان و متخصصان در نظر گرفته است اما موفقیت در این بخش نیازمند همگرایی و همکاری همه نهادها و دستگاه های حکومتی، دولتی و مردمی است.

*نیل به اهداف معین در اقتصاد دانش بنیان دور از دسترس نیست
‘موسی احمدی’ عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم کنگان در مجلس نیز راه اندازی و فعالیت در شرکت های دانش بنیان را یکی از بهترین مسیرها برای کاربردی کردن علم دانست و ادامه داد: با توجه به ظرفیت های بکر پنهان و پیدای اقتصادی کشور و همچنین حضور نیروی خلاق و متفکر و صاحب اندیشه، نیل به اهداف معین در اقتصاد دانش بنیان دور از دسترس نیست.
وی بیان داشت: تزریق علم به اقتصاد هم علم را به منصه ظهور می رساند، هم اقتصاد را از تک محصولی بودن می رهاند و هم با استفاده صحیح از منابع طبیعی و معادن زیرزمینی و تبدیل آنها به ارزش افزوده، از خام فروشی پیشگیری می کند.
احمدی ادامه داد: استقلال اقتصادی میسر نمی شود مگر از راه حصول دانش فنی و مادامی که اقتصاد جامعه نفت محور و منبع محور باشد هر تنش سیاسی در خارج از مرزها می تواند اقتصاد کشور را با چالش های جدی روبرو کند، به همین دلیل حمایت از نخبگان و متخصصان و سوق دادن آنان به سمت تبدیل علم به فناوری و محصول دانش بنیان از ملزومات کشور است.
نماینده مردم کنگان اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان در طول مدت گذشته خاصه در دوره جدید در حوزه هدایت و حمایت از نخبگان و مستعدان برتر کارنامه قابل قبولی دارد اما نباید انتظار داشت این نهاد به تنهایی و با امکانات محدود جور همه دستگاه ها و نهادهای کشور را به دوش بکشد.
به اعتقاد وی، اگر مسئولان به اقتصاد دانش بنیان باور دارند باید در تعامل دوسویه با بنیاد ملی نخبگان تمام ظرفیت و داشته خود را برای به بروز رسیدن اندیشه نخبگان و متخصصان بکار گیرند.

*جامعه علمی باید با نیاز جامعه آشنا شود
‘جمشید جعفرپور’ عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم لارستان در مجلس هم با مثبت ارزیابی کردن اقدامات دولت در حوزه علم و فناوری، تصریح کرد: جلوگیری از ورد کالاهای خارجی که مشابه آن در کشور تولید می شود و دانش فنی بومی آن در اختیار متخصصان و محققان داخلی است موجب باز شدن فضای رقابت و در نهایت رونق کالای دانش بنیان ایرانی می شود، البته در این بین آشنا کردن جامعه علمی با نیازهای جامعه نباید مورد غفلت واقع شود.
وی وجود پول دولت در میدان اقتصاد دانش بنیان را آفت این حوزه معرفی کرد و گفت: وظیفه دولت بسترسازی، فراهم کردن امکانات لازم، حمایت و بهبود راه های ارتباطی دانشگاه و بخش خصوصی است.
جعفرپور تصریح کرد: دولت باید فرصت و میدان اقتصاد دانش بنیان را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد تا این بخش بتواند با برخورداری از اندیشه نخبگان و متخصصان داخلی و همچنین تسهیلات دولتی، داشته های خود را در بوته آزمایش قرار دهد.

*کیفیت شرط لازم موفقیت در بازار سرمایه است
‘عبدالرحمان رستمیان’ نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم دامغان، اعطای تسهیلات کم بهره و طولانی مدت را از جمله اقدامات مناسب برای رونق تولید کالای دانش بنیان بومی خواند و کیفیت را شرط لازم موفقیت در بازار سرمایه عنوان کرد.
وی ادامه داد: ارتقاء کیفی محصولات بومی، نهادینه کردن فرهنگ مصرف اجناس ایرانی و عملکرد مثبت در مارکتینگ سه اصل موفقیت در بازار است که البته جلوگیری از ورود کالای قاچاق نیز نقش مهمی در سلامت بازار ایفا می کند زیرا ورود کالای قاچاق با قیمت نازل عرصه را برای تولیدات داخلی تنگ خواهد کرد.
رستمیان بر لزوم حضور بخش خصوصی در حوزه تولید دانش بنیان تاکید کرد و گفت: حجم دولت در اقتصاد بزرگ است و عملاً جایی برای فعالیت بخش خصوصی وجو ندارد بنابراین باید مسیر به نحوی طراحی شود که بسیاری از کارهای اقتصادی دولت به مرور زمان به سمت بخش خصوصی سوق پیدا کند تا فعالان اقتصاد دانش بنیان با انگیزه بیشتری در این حوزه فعالیت کنند.
نماینده مردم دامغان در مجلس در پایان با بیان اینکه اخبار بسیار خوبی از فعالیت های معاونت عمی وفناوری به گوش می رسد، گفت: این معاونت در صورت همکاری و تعامل دیگر نهادها و دستگاه های اجرایی و قانونگذاری کشور، می تواند نقش بسزایی در پیشرفت و توسعه دانش بنیان کشور ایفا کند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.